Eğitim

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans eğitimi  “Master”  biçiminde dahi adlandırılmaktadır. Yüksek lisans müracaatı uygulamak amacıyla şayet tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, yeterli puan almış olmanız ve müracaat yaptığınız uygulamanın yerine getirmeniz gereklidir. Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi  amacıyla şartı aranmamaktadır. Peki Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

 

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans Nedir?

Tezli Yüksek Lisans Tezli yüksek lisans programının amacı , öğrencinin bilimsel soruşturma yaparak verilere erişim, bulguyu takdir ve yorumlama becerisini kazanmasını sağlamaktır. Kısaca özetlemek gerek görülürse tezli yüksek lisans eğitimi akademisyenlik yolunda atılmış ilk adımdır. Eğer öğretim üyesi olmak gibi bir düşünceniz aksi halde yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız önerilmez.

Tezsiz yüksek lisans uygulaması çoğunlukla akşam dersleri şeklindedir. İkinci öğretim eğitimi gibi düşünebilirsiniz. Bu uygulama toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla asgari on tane ders ila bir devir projesi dersinden meydana gelir. Dönem projesi dersi kredisiz olup etkin yahut başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, devir projesinin alındığı yarıyılda devir projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl nihayetinde yazılı bir rapor vermek zorundadır. Tezsiz yüksek lisans programlarının nihayetinde yeterlik sınavı uygulanabilir.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir Yüksek Lisans programına ilk olarak diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Üniversitelerin istedikleri belgeler  birbirinden birtakım noktalarda değişiklikler gösterse dahi temel olarak istenilen belgeler ve lüzumlu koşullar alttaki gibidir (Bazı Tezsiz uygulamalar amacıyla ALES şartı ): Başvuru yaptığınız üniversite bu belgelerin hepsini isteyebilir yahut bazılarını istemeyebilir. Bazı enstitüler bunlara ilave olarak diğer belgeler dahi isteyebilirler. Uzmanlaşmak isteyenler en umumi yüksek lisans yapma amaçları şunlar olsa dahi daha değişik hedefler ila dahi yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.

Yüksek lisans nasıl yapılır?” sorusunun cevabına gelmeden evvela yüksek lisansın tanımını yapalım. Yüksek lisans, lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitim sistemidir. Halk arasında “Master” biçiminde dahi bilindik yüksek lisans, eğitiminizi tamamladığınız bölgede hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alan üstünde yapılır. Yüksek Lisans, tezli ve tezsiz olmak suretiyle ikiye ayrılır.

Tezli Yüksek Lisans

Tezli yüksek lisans uygulaması, öğrencinin bilimsel incelemeler yaparak verilere erişmesini, verileri değerlendirmesini ve yorumlama becerisini kazanmasını temel alır. Akademisyen olmayı hedefliyorsanız net olarak bu yolu tercih etmelisiniz. Aynı vakitte, vaktiniz var şayet ve yüksek lisansa ücret ödemek istemiyorsanız gene tercihinizi tezli uygulamalardan yana kullanabilmeniz mümkün. Bu uygulamanın süreklilik zamanı dört yarıyıldır. En çok altı yarıyılda dahi tamamlanır. İlk senesi derslerle, ikinci senesi çabuk yazma süreci ila geçer. Tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ALES’e girip yeterli bir puan almış olmanız gerekiyor.

ALES’ten almış olduğunuz puanın yeterli olup olmadığı şayet, üniversitelerin istediği puana göre farklılık gösterebilir. Ayrıca ALES puanınız ne kadar yüksek olursa olsun müracaat yaptığınız uygulamanın koşullarını sağlamanız gerekiyor. Başvurularda asgari 55 ALES puanı şartı aranır. Bu koşul, YÖK yönünden tespit edilen ALES puanı şartı olmakla beraber üniversitelerde bu puan, baştada belirttiğimiz gibi farklılık gösterebilir.

Tezsiz Yüksek Lisans

Mezun olduğunuz eğitim bölümünde yahut değişik bir alanda akademik bilginin programa geçişinin hedeflendiği bir sistemdir. Bu uygulamanın süreklilik zamanı iki yahut üç yarıyıldır. Tezli yüksek lisans programının tersine tezsiz yüksek lisans programında ALES şartı aranmıyor. Ve vaziyet bütün üniversitelerde tıpkı. Sadece lisans eğitimindeki başarı notunuz ila müracaat yapabiliyorsunuz. Bu programda çabuk hazırlanmıyor ama bitirme projesi hazırlanıyor. Proje nihayetinde talebe, etkin ve başarısız olarak değerlendirilmeye alınıyor. Öğrencinin, bitirme projesini hangi yarıyılda aldıysa o yarıyılda projesine kayıt olması ve yarıyıl bittiğinde yazılı bir şekilde rapor vermesi gerekiyor. Bu uygulamanın nihayetinde yeterlilik sınavı dahi uygulanabilir. Bu uygulaması başarı ile bitirenlere Yüksek Lisans Diploması veriliyor.

Yüksek Lisans Mülakat Süreci

Mülakat Süreci Tezli yüksek lisans programında, üniversitelerin belirttiği koşullara sahip olan adaylar arasında, en çok ön takdir puanına sahip olanlar, belirtilen tarihte mülakata çağırılır. Mülakata giren adayların takdir kriterlerine, almış olduğu görüşme puanı dahi katılır. Mülakat esnasında öğretim görevlileri, başvuran öğrenciler arasında, kimin uygulama ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olduğunu kavramak amacıyla uygulama ile ilgili türlü sorular sorar. Başvurduğunuz uygulama ile ilgili yeterli bilgiye sahipseniz bu aşamada zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.

Yüksek Lisans Ücretleri

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans hakkı kazandıysanız, bedava öğrenime devam edersiniz. Vakıf üniversiteleri ve tezsiz yüksek lisans şayet ücretlidir . Yüksek lisans ücretleri, üniversitelerin hususi olarak belirttiği ücretlerdir. Bu ücretler ile ilgili net bulguyu üniversitelerin internet sayfasından alabilirsiniz.

Yüksek Lisans Yatay Geçiş Yapma

Yüksek lisans eğitiminde yatay geçiş yaparak üniversite yahut bölümünüzü değiştirebilirsiniz. Geçişler, muadil lisansüstü uygulamalar arasında yapılır. Yatay geçiş uygulamak amacıyla birtakım şartlar aranır. Bu şartlar: Geçiş uygulamak dilediğiniz üniversitenin koşulları bu şartlardan değişik olur. Genel olarak sizin amacıyla listeledik ama gene dahi internet sitelerinden bu koşullara bakarsanız daha sıhhatli olacaktır. Yurt Dışı Yüksek Lisans Yaşadığı ülkede yüksek lisans uygulamak isteyenler ne kadar fazlaysa, vatan dışında kariyer yapmayı hedefleyenler dahi oldukça çok.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler amacıyla yurtdışında okumak ve bir üniversiteye müracaat etmek, ilerleyen teknoloji ve internet yardımıyla bundan sonra kolaylıkla ulaşabildikleri bir olgu durumuna gelmiştir. Çoğu talebe bu hayallerini gerçekleştirebilmek amacıyla her sene, hayat sürdürdükleri ülkelerin dışında eğitim alırken, dünya genelinde sonsuz fırsatlar kazanıyorlar. Bunlar arasında etkileyen ülkelere gezi etmek, yeni yerler ve kültürleri bulmak, milletlerarası bir aga katılmak, hayallerindeki kariyeri elde etmek, ecnebi dil yeteneklerini ilerletmek en besbelli sebeplerdir. Her sene dünyanın dört bir yanından talebe, lisans yahut lisansüstü eğitim alabilmek amacıyla yurtdışında okuma kararı alırken, büyük çoğunluk hala birtakım şüpheler ve kaygılar sebebiyle hayallerinden vazgeçiyor. Bunun en mühim sebebi şayet yurtdışı eğitim ve hayat masraflarıdır. Ancak gerçekleştireceğiniz bir oran soruşturma yardımıyla gerçekte yurtdışında okumak amacıyla çok türlü imkanlar sunulduğunun ve fazlası öğrencinin bu fırsatları göz ardı etttiğini görürsünüz.

Yüksek Lisans Derecesi Nedir?

Üniversite eğitiminizin en mühim parçalarından biri olan yüksek lisans eğitimi, lisans derecelerini tamamlayıp alanlarında uzmanlaşmak talip, incelemenin ön planda olduğu ve çoğunlukla bilimsel bir makale yani tezle sonlandırıldığı yüksek öğretim şeklidir. Genel olarak yurtdışı yüksek lisans eğitimleri, kurs tabanlı taught master ve soruşturma tabanlı research master olarak iki gruba ayrılır. Taught master uygulamaları; dersler, seminerler, laboratuar çalışmaları üstüne kuruluyken, research master uygulamaları şayet öğrencilerin bir öğretim üyesi yönünden denetlenen kendi soruşturma projelerini yürütmesini gerektirir ve kurs tabanlı programlara göre azıcık daha uzun sürer. Aynı vakitte yüksek lisans dereceleri uzmanlık düzeyine, mevzu ve uygulama çeşitlerine göre MA-Master of Arts, MSc-Master of Science, MRes-Master of research, MPhil-Master by Research, MBA-Master of Business Administration, LLM-Master of Laws gibi içeriklere sahiptir.

Neden yüksek lisans eğitimi almalısınız?

Günümüzde lisansüstü eğitim, öğrenciler amacıyla alanlarında uzmanlaşmak yahut belli nitelikler kazanmaktan daha çok bir zaruret durumuna gelirken, her sene aniden çok talebe yurtdışı yüksek lisans eğitimi amacıyla bir üniversite arayışı içine girer. Artık işverenler amacıyla adaylarda aranan en kıymetli nitelikler arasında yüksek lisans yeterliliği gelirken, yeni mezun öğrenciler içinse iş umutları ilerletmek ilk sıradadır. Bugün bilhassa sıhhat ve tıp, finans, istatistik, pc bilimleri, mühendislik ve teknoloji gibi alanlarda yüksek lisans mezunları amacıyla yüksek kazançlar ve prestijli kariyer fırsatları sizi bekler. Aynı vakitte master eğitimi alacağınız üniversitelerin sağlayacağı stajlar, profesyonel ağ ve ülkelerin mezuniyetten sonra çalışma izni sağlaması öğrencilere benzersiz fırsatlar sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu