En İyi Soğuk Algınlığı İlaçları

Havaların soğumasıyla birlikte çocuk, genç ve yetişkin her yaş grubunda insanın soğuk algınlığı yaşaması kaçınılmaz olur. Bu nedenle de insanlar rahatsızlığın semptomlarını gidermeyi ve hastalık ilerlemeden iyileşmeyi isterler. Bunun için de ilaç arayışına girerler. Bu nedenle rahatsızlık yaşayan veya yaşaması mümkün olan kişilere yardımcı olmak adına en iyi soğuk algınlığı ilaçları listesi hazırladık. Listede yer verdiğimiz ilaçların etken maddeleri, fiyatları, yan etkileri ve faydaları gibi hakkında detayları bir araya getirdik.

 En etkili soğuk algınlığı ilaçları isimleri şunlardır;

  • A-ferin Forte
  • Nurofen Cold & Flu
  • Apireks Cold & Flu
  • Theraflu Forte
  • Benical Cold
  • Dolorin Cold
  • İbucold C
  • Dolven Cold & Flu
  • Coldaway Cold & Flu
  • Tylolhot
  • Katarin Forte
  • Forflu
  • Griport
  • Duact

Bu ilaçlardan bazıları reçetesiz olarak alınabilirken bazıları reçeteli olarak alınabilir durumdadır. Ayrıca listede yer alan ilaçları kullanmadan önce doktora mutlaka danışmalısınız. Bunun dışında soğuk algınlığının yanı sıra farklı bir rahatsızlığınız varsa ilaçları kullanırken dikkatli olmalısınız.

 A-ferin Forte

En iyi grip ilaçları listemizde A-ferin Forte ilk sırada bulunur. A-ferin Forte ilacı ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, nezle, baş ağrısı ve kas ağrısı şikayetlerinde kullanılır. Ayrıca bu ilacın ateş düşürücü etkisi de bulunur.

Soğuk algınlığı şikayetleri için önerilen bu ilacın etken maddesi parasetamol (650 mg) ve klorfeniramin (4 mg) olarak belirtilir.

Ağızdan kullanıma uygun olan ilacın kullanım dozu ise 12 yaş üzerindeki hastalarda 6 saatte 1 tablet şeklindedir. Rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak kullanım sıklığının 4 saatte 1 olması da mümkündür. Bu ilacın 12 yaş altındaki çocuklar tarafından kullanılması da önerilmez.

A-ferin Forte olası yan etkilere sahip olan grip ilaçları arasında bulunur. İlaçta görülebilecek yan etkilerden bazıları ise şunlardır; yüzde şişme, kaşıntı, uyuşukluk, ishal, halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kabızlık ve iştahsızlıktır.

Reçetesiz olarak satın alınabilen A-ferin Forte ilacının güncel fiyatı ise 53.92 TL’dir. Bu ilaç 30 film tablet şeklinde satıştadır.

 Nurofen Cold & Flu

Soğuk algınlığı için tercih edilebilecek iyi ilaçlar arasında Nurofen Cold & Flu isimli ilaçta bulunur. Bu ilaç yaygın olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak tercih edilir.

İlacın etken maddesi ibuprofen (200 mg) ve psödoefedrin hidroklorür (30 mg) olarak belirtilir. Ayrıca ilaç içerisinde kalsiyum, povidon k30, hidrojen, talk, fosfat, silikon dioksit ve sunset yellow gibi yardımcı maddeler yer alır.

Nurofen isimli ilacın kullanım dozu günde 3 tablet şeklindedir. Gün içerisinde 3 doz kullanılacaksa 4 saat aralıklarla kullanılmalıdır. Bu ilacın 12 yaş üzerindeki bireyler tarafından soğuk algınlığının giderilmesi için kullanılması mümkündür.

Soğuk algınlıklarında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak tercih edilen ilacın yan etkilerinin görülmesi mümkündür. Yan etkilerden en yaygın olanları ise uykusuzluk, sinir, baş dönmesi, ağız kuruluğu, bulantı, kaşıntı ve ödemdir.

Eczanelerden reçetesiz olarak alınabilen Nurofen Cold & Flu ilacın bir paketi 24 tabletten oluşur. İlacın güncel fiyatı ise 94,37 TL’dir.

Apireks Cold & Flu

Soğuk algınlığı rahatsızlıkları için tercih edilebilecek en iyi ilaçlardan bir tanesi Apireks Cold & Flu ismindeki ilaçtır. Toplamda 24 film tabletten oluşan ilacın etken maddeleri ibuprofen (200 mg) ve psödoefedrin (30 mg) şeklindedir. Yardımcı maddeler arasında ise selüloz, mısır nişastası, magnezyum stearat, titanyum dioksit ve sarı demir oksit vardır.

Antiinflamatuar ilaçlar arasında bulunan Apireks Cold & Flu ateş, grip, baş ağrısı, sinüzit ve vücutta görülen ağrılar için kullanılan bir ilaçtır. Yetişkinler için bu ilacın 2 tablet şeklinde tüketilmesi önerilir. Ayrıca 4 saat aralıklarla tüketilmesi ve günde 6 tableti aşılmaması önerilir.

Apireks Cold & Flu 12 yaş üzerindeki bireyler için uygun olan bir grip ilacıdır. Bu ilacın yanlış kullanım veya doz aşımlarında yan etkilerinin görülmesi mümkündür. Bu yan etkiler arasında sersemlik, kusma, baş dönmesi, kızarıklık, uykusuzluk, bulantı, sinirlilik ve ağız kuruluğudur.

Bir kutusu 24 tabletten oluşan ilacın 2023 yılı güncel fiyatı 94,37 TL’dir. İlacın eczanelerden reçetesiz olarak alınması mümkündür.

Theraflu Forte

Theraflu Forte en çok kullanılan grip ilacı olarak ifade edilebilir. 20 film tabletten oluşan ilacın etken maddeleri parasetamol (650 mg), fenilefrin hidroklorür (10 mg) ve klorfeniramin maleat (4 mg) şeklindedir. İlaçta bulunan yardımcı maddeler arasında ise polietilen glikol, laktoz monohidrat, koloidal silika, titanyum dioksit ve metil selüloz vardır.

Gribe bağlı üşüme, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ateş ve burun akıntısı gibi şikayetlerde kullanılan ilacın kullanım dozu günde maksimum 4 tablettir. İlacın tüketim aralığı ise 6 saatte bir şeklindedir.

Theraflu Forte 12 yaş üzerindeki bireyler için önerilen bir ilaçtır ve maksimum 5 gün kullanılması önerilir. İlacın hamileler, araç kullananlar ve farklı ilaç kullanan kişiler tarafından dikkatli şekilde ve uygun dozlarda kullanılması önerilir.

Ciltte kızarıklık, tansiyon, bulanık görme, ağrılı idrar, kurdeşen, yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı, uyuşukluk ve kusma Theraflu Forte ilaçta görülen yan etkilerden bazılarıdır.

Eczanelerden reçete olmaksızın satın alınabilen Theraflu Forte isimli ilacın güncel fiyatı ise 44,23 TL’dir.

Benical Cold

Soğuk algınlığı için kullanılabilecek en iyi ilaçlardan birisi Benical Cold isimli ilaçtır. Etken maddeleri parasetamol (500 mg), psödoefedrin hidroklorür (30 mg) ve dekstrometorfan hidrobromür (20 mg) olan ilaç 20 tabletten oluşur.

Benical Cold burun akıntısı, öksürük, nezle, ateş, üst solunum yolu ödemi ve alerjik rahatsızlıklarda kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın şeker hastaları, 12 yaştan küçük çocuklar, zatürre, koah, hipertansiyon, sara, glokom ve karaciğer hastaları tarafından kullanılmaması önerilir. Bunun dışında 60 yaş üzerindeki bireylerde de kullanılmaması önerilir.

Ambalajı 20 tabletten oluşan Benical Cold ilacının kullanım dozu ise günde 3 tablet şeklindedir. Doz aralıklarının ise en az 6 saat olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip için kullanılan ilacın bazı hastalarda yan etkilerinin görüldüğü ifade edilir. İlaç kullanımına bağlı görülen yan etkiler arasında alerji, solunum güçlüğü, cilt döküntüsü, ödem, hepatit, hipertansiyon, uyku hali, huzursuzluk ve hazımsızlık bulunur.

Eczanelerde reçete olmadan satın alınabilecek Benical Cold 20 tabletlik ilacın fiyatı ise 46,68 TL’dir.

Dolorin Cold

Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları arasında Dolorin Cold ismindeki antiinflamatuar ilaç vardır. Bu ilacın etken maddeleri ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür isimli maddelerdir. İlaçta bulunan yardımcı maddeler arasında ise stearik asit, sodyum nişasta, mikrokristal selüloz, koloidal silikondioksit ve modifiye mısır nişastası bulunur.

Dolorin Cold ilacı vücut ağrısı, grip, burun tıkanıklığı, ateş düşürme ve baş ağrısı üzerine etkili olan bir ilaçtır. İlaçlar ve yiyeceklerle etkileşim içinde olmayan bu ilaç 12 yaş üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için uygun bir ilaçtır. Dolorin Cold tek atışta 2 tablet şeklinde kullanılabilen bir grip ilacıdır. Doz aralığı ise 4 saatte 1 şeklinde ayarlanabilir.

Dolorin Cold olası yan etkileri bulunan grip ilaçlarından birisidir. Bu ilacı kullanan kişilerin karşılaşabilecekleri yan etkilerden bazıları ise şunlardır; göğüs ağrısı, hipertansiyon, deride morluk, astım, güç kaybı, kusma, lenf şişmesi ve ateştir. Bu yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmalıdır.

Reçetesiz alınabilen ilaçlar arasında bulunan Dolorin Cold için ödenecek güncel ücret ise 110, 49 TL’dir.

İbucold C

Reçetesiz grip ilaçları listesinde İbucold C isimli ilaç bulunur. Antiinflamatuar ilaç grubunda bulunan İbucold C etken maddeleri şunlardır; vitamin C 300 mg, ibuprofen 200 mg, psödoefedrin hidroklorür 30 mg maddeleridir. Yan maddeler arasında ise titanyum dioksit, mikrokristallin selüloz, gün batımı sarısı, talk ve hidrojene hint yağı bulunur.

Burun akıntısı giderme, ateş düşürme ve soğuk algınlığını iyileştirme üzerine etkili olan ilaç 30 film tablet ambalaja sahiptir. Ambalaj fiyatı ise 2023 itibariyle 104,67 TL’dir.

C vitamini içeren ilaç 4-6 saat aralıklarla kullanılabilen grip ilacıdır. İsteğe veya doktorun reçetesine bağlı olarak 2 tablet şeklinde kullanılması da mümkündür. Bu ilacın 12 yaş üzerindeki çocukların ve yetişkinlerin kullanması önerilir. Ayrıca şeker, tansiyon, kalp ve karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmaları da tavsiye edilmez.

İbucold C grip ilacının kullanımına bağlı olarak bazı bireylerde yan etki oluşturduğu gözlenmiştir. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır; Dispepsi, ağız kuruluğu, sersemlik, diyare, kabızlık, döküntü, rinit, karın ağrısı, telaş hali, melana ve gastrit gibi etkilerdir. Ancak bu yan etkilerin her hastada görüleceğini söylemek mümkün değildir.

Dolven Cold & Flu

En iyi grip ilaçları hap arayan kişiler için Dolven Cold & Flu uygun bir ilaçtır. İbuprofen 200 mg ve psödoefedrin hidroklorür 30 mg etken maddelerine sahip olan ilaç 30 mg’lık 30 tabletten oluşur.

Dolven Cold & Flu ilacı soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan yüksek ateş, burun akıntısı, vücut ağrısı ve burun tıkanıklığı üzerine etkili bir ilaçtır. İlacın uygulama sıklığı ise 4 saatte 1 toplamda 2 tablet şeklinde olabilir. Ayrıca doktor önerisine göre tek atışta 2 tablet kullanımı da mümkündür. İlacın kullanım süresi ise maksimum 5 gündür.

Soğuk algınlığından kurtulmayı kolaylaştıran ilaç 12-60 yaş aralığında kullanıma uygundur. Bunun dışında kronik rahatsızlığı bulunan kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez. İlacın kullanımında yaygın olmamakla birlikte görülen yan etkiler vardır. Bu yan etkiler arasında sinirlilik, mide gazı, kusma, ajitasyon, uykusuzluk, baş dönmesi, vertigo ve görme bozukluğudur.

İnsanların yaygın olarak tercih ettiği soğuk algınlığı ilaçları arasında bulunan Dolven Cold & Flu fiyatı ise 66,86 TL’dir. İlacın reçetesiz olarak eczanelerden satın alınması mümkündür.

Coldaway Cold & Flu

Grip rahatsızlığı için kullanılabilecek etkili ilaçlar arasında Coldaway Cold & Flu ismindeki ilaç bulunur. Tek ambalajda 24 film tablet şeklinde bulunan ilaç rahatsızlığın semptomlarının yok edilmesinde etkili olur.

Coldaway Cold & Flu ilacında ibuprofen 200 mg ve psödoefedrin 30 mg etken maddeleri bulunur. Bunlara ek olarak povidon, hidrojenize kastor yağı, talk, kroskarmelloz sodyum, izopropil alkol ve silikon dioksit gibi yardımcı maddeler vardır.

Grip için kullanılan Coldaway Cold & Flu ilacının çocuklarda 12 yaş üzerinde ve yetişkinlerde 60 yaşına kadar kullanılması mümkündür. İlacın başlangıç dozu olarak ise 2 tablet şeklinde tüketilmesi gerekir. Tüketim aralığı ise 4 saatte 1 olacak şekilde muntazam olarak ayarlanmalıdır.

İlaç kullanan kişiler tarafından yapılan yorumlarda ilaçta yan etkiler olduğu ifade edilmiştir. Yaygın olmayan yan etkiler arasında uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk, ödem, kulak çınlaması, ürtiker, egzama ve sarılıktır.

Grip ve soğuk algınlığına yakalanan kişilerin reçetesiz olarak alabilecekleri Coldaway Cold & Flu ismindeki ilacın piyasa fiyatı ise 94,37 TL’dir.

Tylolhot

Soğuk algınlığı için kullanılabilecek ilaçlar listemizdeki reçetesiz alınabilecek son ürün Tylolhot ürünüdür. Bu ürün listemizde bulunan diğer ilaçlar gibi film tablet şeklinde değildir. Bunun yerine toz şase şeklinde satışa sunulan bir üründür. Bu ürünün kullanımı için suyun içerisine atılması ve erimesi beklenir. Ürün eridikten sonra da tüketilir.

Tylolhot parasetamol 500 mg, fenilefrin hcl 3 mg ve klorfeniramin 2 mg etken maddelerine sahip bir ilaçtır. Toz poşetler içerisinde bulunan ilacın üşüme, ateş, nezle, grip ve öksürük şikayetlerine karşın tüketilmesi mümkündür. Tek kullanımlık poşetlerde bulunan ilaç 4 saatte 1 poşet içilmesi mümkündür. İlacı kullanabilecek kişiler ise 12 yaş üzerinde bulunan bireylerdir.

Tylolhot ilaç kullanan kişiler tarafından belirtilen yan etkiler arasında şunlar vardır; nefes darlığı, deri döküntüsü, kansızlık, boğazda şişlik, astım ve karaciğer rahatsızlığıdır.

Bir ambalajda 12 poşet bulunan Tylolhot fiyatı güncel olarak 130 TL’dir.

Katarin Forte

En etkili soğuk algınlığı ilacı kullanmak isteyenler için Katarin Forte önerilebilecek bir ilaçtır. Reçeteli olarak satılan bu ilaç parasetamol 650 mg, oksolamin sitrat 200 mg, psödoefedrin hcl 60 mg ve klorfeniramin maleat 4 mg etken maddelerine sahiptir.

Reçete ile satın alınabilecek Katarin Forte ateş düşürücü, balgam söktürücü, ağrı kesici ve öksürük kesici etkiye sahiptir. Bu ilacın günlük kullanım dozu maksimum 4 tablettir. Doz aralığı ise 6-8 saattir. Bu ilacın 12 yaş altındaki çocuklarda ve kronik rahatsızlığı olan 60 yaş üzerindeki bireylerde kullanılması önerilmez.

Katarin Forte yan etkileri arasında baş dönmesi, uyuklama, alerjik ödem, aşırı duyarlılık, aritmi, hipertansiyon ve karaciğer rahatsızlıkları bulunur. Doz aşımında ise karaciğer zehirlenmesine neden olabilen bir ilaçtır. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Reçete ile alınması mümkün olan en iyi grip ilacı Katarin Forte’nin piyasadaki satış fiyatı ise 68,31 TL’dir. İlaç 20 film tabletlik ambalajla satıştadır.

Forflu

Soğuk algınlığına karşı etkili olan ilaçlar arasında Forflu ismindeki 30 film tabletlik ilaç yer alır. Etken maddeleri içerisinde ibuprofen 200 mg ve psidoefedrin hidroklorür 30 mg bulunan ilaç iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Bu rahatsızlıklara bağlı olarak görülen vücut ağrılarını giderir ve sinüzit etkilerini azaltır.

Reçeteli soğuk algınlığı ilaçları arasında bulunan Forflu yetişkin bireylerde ve 12 yaşın üstündeki çocuklarda kullanıma uygundur. Bu ilaç bol su ile 4 saat aralıklarla 1-2 adet şeklinde yutulmalıdır. Maksimum kullanım dozu ise 6 tablet olarak sınırlanmıştır.

Sinirlilik, kurdeşen, bulantı, kaşıntı, idrarda yanma, nefe darlığı, hazımsızlık, uykusuzluk, şişkinlik, baş dönmesi ve sersemlik ilancı yan etkilerinden birkaçıdır. Bu yan etkilerin yaygın, seyrek veya çok seyrek şekillerde görülmesi veya hiç görülmemesi mümkündür.

Ateş düşürme, ağrı kesme ve iltihap giderme etkisi bulunan Forflu tablet ilacın güncel satış fiyatı ise 105,77 TL’dir.

Griport

Grip rahatsızlıkları için kullanılabilecek etkili ilaçlar listesinde Griport 20 film tablet ilaca yer vermek gerekir. İlacın etken maddeleri parasetamol 650 mg, psidoefedrin hcl 60 mg ve klorfeniramin 4 mg şeklindedir. İlaçta bulunan yardımcı maddeler arasında ise mısır nişastası, mikrokristalin selüloz, polivinil alkol, laktoz monohidrat, magnezyum stearat ve makrogol maddeleri vardır.

Reçeteli olarak kullanılması mümkün olan Griport hapşırma, burun akıntısı, akut solunum yolu enfeksiyonu, ateş ve ağrı tedavisinde etkili olan bir ilaçtır. Kronik hastalığı olanlar ve 12 yaşından küçük çocuklar dışında tüm bireylerin kullanımına uygun olan ilacın günde maksimum 4 tablet tüketilmesi mümkündür. Doz tüketim aralığı ise 6-8 saat aralıklarladır.

Soğuk algınlığının giderilmesinde etkili olan ilaç yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek yan etkileri bulunan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımına bağlı olarak görülebilecek yan etkiler arasında ise vücutta şişme, morarma, kanama, aritmi, alerjik ödem, sinirlilik, karın ağrısı ve baş dönmesi vardır.

Reçeteli olarak alınabilecek Griport ilacın eczane fiyatı ise 67,12 TL’dir.

Duact

En iyi soğuk algınlığı ilaçlarını açıkladığımız listemizde bulunan son ilaç Duact isimli ilaçtır. Burun tıkanıklığına kesin etki eden ilaç 30 film tablet ambalajda satışa sunulur ve ağızdan alınır.

Reçete ile satılan Duact ilacın etken maddeleri psödoefedrin hcl 60 mg ve akrivastin 8 mg şeklindedir. Yardımcı maddeler arasında ise magnezyum stearat, sodyum nişasta glikolat ve laktoz isimli maddeler yer alır.

Duact 12 yaş üzerindeki erişkinlerde kullanılabilecek bir ilaçtır. Kullanım dozu ise günde 1 tablet olarak belirlenmiştir. Ancak hastalığın ağır seyrettiği durumlarda doz miktarı 3 tablete kadar çıkarılabilir. Reçeteli ilaç olduğu için kullanım dozunun mutlaka doktor tarafından ayarlanması gerekir.

İlacın glokom, diyabet, böbrek rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve kalp damar daralması bulunan kişilerde ilacın kullanılması önerilmez. İlacın normal bireylerde kullanılmasıyla birlikte görülen yan etkilerden bazıları ise şunlardır; halüsinasyon, yüksek ateş, alerji, çarpıntı, dizüri, şiddetli baş ağrısı, zihin karışıklığı, titreme, huzursuzluk ve görme sorunlarıdır. Bunun dışında doz aşımına bağlı olarak hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu ve hiperglisemi rahatsızlıklarının görülmesi mümkündür.

Doktor kontrolünde kullanılması önerilen Duact isimli ilacın eczane satış fiyatı ise güncel olarak 73,75 TL’dir.

Dideral Kullananlar Yorumları – Yan Etkileri

Yorum yapın