Finans

Altın Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın Nedir?

Altın Nedir?

Altın; doğada serbest halde bulunan, kolay işlenebilen sarı renkli, parlak ve değerli bir elementtir. Geçmiş tarihlerden beri farklı alanlarda kullanılan bu değerli element çoğunlukla bir yatırım aracı olarak veya ticaret amacıyla kullanılmıştır. Altın genellikle maddi gücü temsil eder. Ayrıca bu sarı,parlak ve değerli metalin sanayide kullanım hacmi ve kullanım alanı oldukça geniştir.Halk tarafından sadece yatırım aracı olarak bilinse de önemli telefon parçalarında, uçak camlarında hatta astronot kıyafetlerinde bile altın kullanılıyor.

Ekonomi dünyasını daha çok ilgilendiren altın fiyatları, ülke ekonomisinin değerini belirleyen unsurlardan biridir. Uluslararası bir yatırım aracı olan altın merkez bankalarının ilgilendiği bir cevherdir ve güvenilir bir yatırım seçeneğidir.

Altın Nasıl Elde Edilir?

Altın maden sanayisiyle elde edilir. Yer kürenin önemli bir kısmını altın rezervleri kaplıyor .Bu rezervler; kuvars kayalıklarda altın damlacıkları, deniz dipleri ve volkanik kayalıklarda bulunuyor.

 

Altın Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın değeri kimyada yüzde ile ölçülür ancak kuyumculukta karat ile ölçülür. Karat, altın ayarı ve altının saflık oranıdır. Örneğin %100 saf altından yapılan bir altın 24 ayardır. Fakat %100 saf altından yapılan bir altının işlenmesi çok zor olduğu için saflık oranı %99.9- oranındadır .

Altın oranları çoğunlukla görünmeyen yani içte kalan bir kısımda yazan rakamlardan anlaşılmaktadır. Altına; gümüş ve bakır gibi çeşitli madenler eklenerek altının saflık oranı düşürülür. Altının saflık oranı azaldıkça daha kolay işlenebiliyor. Bu yüzden kuyumcularda çoğunlukla 18 ayar altın kullanılmaktadır. Her altın takıda mutlaka altın ayarını gösteren rakamlar kullanılır.

Bu oranlar karat cinsinden veya altın oranı binde kaç altın içerdiği cinsinden yazar. Örneğin 24K, 22K, 18K sayı yani altın oranı arttıkça altının fiyatı da artar ve K varsa karat cinsindendir. Eğer 768 veya 968 gibi sayılar varsa binde kaç altın olduğunun oranıdır.

Altın fiyatlarında sürekli dalgalanmalar yaşanıyor, altın almak veya satmak istediğiniz zaman güncel kur fiyatlarından alıp-satılabiliyor. Altın alış satış fiyatının arasındaki fark işçilik masrafıdır. Kuyumcudan altın alınırken işçilik ücreti ödenir ancak kuyumcuya altın satarken işçilik fiyatı dahil edilmez.

 

Altın Alımında Vergi Artışı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, finansman bonosundan alınan yüzde 10 düzeyindeki vergi yüzde 15’e çıkarıldı.

Döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de (BSMV) binde 2’den yüzde 1’e çıkartıldı.

Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini en aza indirme amacıyla, kaynak sağlamak üzere yapılan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu