Finans

Asgari Ücretle Ev Nasıl Alınır?

Asgari ücretle çalışanlar ve ev almak isteyenler ancak bi türlü para biriktiremeyenler doğru yerdesiniz. Bu yazımızda asgari ücretle nasıl ev alabileceğinizi size anlatacağız.

 

Asgari Ücretle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Asgari Ücretle Nasıl Ev Alabilirim? Asgari Ücret ile konut almak, Asgari Ücretlının Konut Satın Alması yararları ile Zararları ve Asgari Ücretle çalışanlar için kiradan kurtulma yolları. Ülkemizde asgari ücretin 2020 TL civarında olması ev sahibi olmalarını oldukça zorlaştıran ana sebepler arasındadır. Asgari ücret ile ev sahibi olmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini ve kolay şekilde asgari ücret ile ev sahibi olmalarını sağlayacak fikirleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Asgari ücret ile geçinmek dahi oldukça zor iken nasıl ev sahibi olacağım diyenlerdenseniz şayet yazının devamını okumanızı öneririz.

Asgari Ücretle Nasıl Ev Alabilirim?

 

 En Az 3 sene Birikim Yapın

Asgari ücret ile çalışanlar için belkide en zor olan bölüm birikim yapmaktır. Ev almaya karar verdi iseniz size ilk tavsiyem 3 sene süresince birikim yapmanız olacaktır.  Aylığınızdan artırabildiğimiz veya ek olarak aldığınız ikramiye veya mesai gelirlerinden bir kısmını biriktirmek ileride konut sahibi olmak istediğinizde ihtiyaç duyulan olan peşinata sahip olmanız mananına gelecektir. Unutmayın hiç peşinat olmadan konut sahibi olmamız ülkemizde oldukça zordur. Toki projeleri bile ufakta olsa peşinat istemektedir.

Tek Maaş Yerine Karı Koca Çalışın

Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünde olduğu gibi harbiden asgari ücret ile konut sahibi olmak istiyorsanız eğer belli bir müddette olsa iki ev bütçesine iki aylık geliri girmesi oldukça ehemmiyetlidir. Evde bulunan iki ferdin asgari ücret ile çalıştığını düşünür isek konut almaları daha kolay olacaktır. Ev almaya karar verdi iseniz ev hanımı olan eşinizin de ev bütçesine katkı sağlaması sizin işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Toki Kampanyalarını Takip Edin

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından hemen her şehrimizde alt gelir gruplarına yönelik olarak konut projeleri ile satışlar yapılmakta. Asgari ücret ile geçimini sağlayanlar alt gelir gruplarında olduğu için toki kampanyalarına danışabilirler. Aylık olarak zati kira verdiğiniz parayı ödeyerek konut sahibi olmanın en kolay yollarından biriside budur. Alt gelir gruplarına satılan konutlardan alırsanız 20 sene geri ödeme avantajı ile kira gideriniz kadar taksitler ile Asgari Ücret ile ev sahibi olabilirsiniz.

Banka Kredi Faiz Oranlarını Takip Edin

Bankaların konut kredileri faiz oranları ara ara oldukça cazip olmaktadır. Bir miktar peşinat ile uygun konut kredisi faiz oranları ile kullanacağınız konut kredisi ile ev sahibi olabilirsiniz. Ancak burada bir miktar birikiminiz olmalıdır. Konut kredileri genelde alınacak olan konutun yüzde 75 i oranında verilmektedir. Başka bir deyişle 200 Bin liralık bir ev almak istiyor iseniz 50 bin lira peşinat  olmalıdır. İşte ilk maddede 3 sene birikim yapın dememizin ana sebebi de budur. Asgari Ücret İle Konut Kredisi Alma Koşulları ile ilgili ayrıntılar için irtibatı ziyaret ediniz.

Asgari Ücretle Ev Almanın Avantajları

Asgari ücret ile av alabilirseniz şayet bunun en büyük avantajı hiç kuşku yok ki kira derdinden kurtulmuş olmanız olacaktır. Kira derdinden kurtulmak evi olmayan herkesin hayalidir. Yüksek kiralardan kurtularak aynı miktarlarda toki projelerinden veya konut kredisi ile alacağımız evin taksitlerini ödeyebiliriz. Asgari ücret ile ev almak konusunu bir örnek ile izah edelim.

Ben 20 yıldır Kiracıyım ve ne yazık ki bu yazıyı yazmama karşın bir ev sahibi olamadım. 20 yılda acaba ne kadar kira ödedim beraber hesaplayalım. 1999 yılında 150 TL ile başlayan kiracılık maceram şimdilerde 700 TL civarında izlemekte ve her yılda artmaktadır. Kolay bir analitik hesap ile ilk kiram ile son kiramın vasatisini alarak bir hesap yapmak istiyorum. 20 yıl süresince vasati aylık olarak 350 TL ödediğimi düşünüyorum. Buda 20 sene süresince takriben olarak 85 Bin lira kira parası ödediğimi göstermektedir. Bu hesaplama kendi kiraları ma göre hesaplanmıştır.

Asgari Ücretle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Asgari ücret ile konut alırken size tavsiyem bir kenarda zor anlarınız için bir miktar paranızın olmasıdır. Başka bir deyişle biraz fazla kredi kullanarak veya birikimlerinizden bir miktar ayırarak ev almanız yararınıza olacaktır. Bunun dışında alacağınız evin ekonomik değerinin ve bulunduğu muhitteki kira gelirlerini iyi tahlil faktörüz gerekmektedir. Analiz ederken şu örnekten faydalanabilirsiniz.

Örnek :
A şehrinde 3 artı 1 ev ücretleri 400 Bin lira ve Kiralık evlerde 1250 TL civarında
B şehrinde ev ücretleri 400 Bin Lira ve Kiralık evlerde 500 TL civarında

Bu örneğimizde B şehrinden asgari ücret ile ev almak çok mantıklı bir vaziyet olmayacaktır. Zira 500 TL kira gideri ile 400 bin lira konut ücreti mukayese edemeyecek şekilde farklıdır.  Ancak A şehrinde kiracı iseniz ev almanız oldukça mantıklı olacaktır. Bu sebeple asgari ücret ile ev almadan önce fizibilite çalışmalarını iyi yapmak ehemmiyet arz etmektedir. Bunun dışında alacağımız evin yaşın kat sayısı bulunduğu mevki gibi bir çok kriteri de beraber değerlendirmek gerekmektedir. Asgari ücret ile ev aldıktan sonra bu evsi kiraya verecek iseniz şayet buna göre seçim yapabilirsiniz.

Asgari Ücretle Nasıl Ev Alabilirim? Asgari Ücret ile konut almak, Asgari Ücretlının Konut Satın Alması yararları ve Zararları konularını içeren yazımızın sonuna geldik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu