Finans

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası ve ayı piyasası borsanın durumunu değer olarak inişte mi yoksa çıkışta mı olduğunu tanımlarken sık kullanılan iki terimdir. Ayı piyasası boğa piyasası isimleri nereden geliyor, neden bu hayvanlar seçilmiş, bu kültürden kültüre fark ediyor mu. Bu konudaki bilgileri sizlere aktaralım…

 

ayı ve boğa finansal eğilimi

Boğa ve ayı piyasası kavramları İngilizce “Bull” ve “Bear” kelimelerinden gelir. Fiyatların yükseldiği piyasaya boğa piyasası, fiyatların düştüğü piyasaya ayı piyasası denir. Ayı ve Boğa piyasalarının adı bu iki hayvanın saldırı biçimlerinden gelmektedir. Bir boğanın en temel saldırısı boynuzlarını yukarı doğru kaldırarak karşısındakine vurması iken bir ayı pençesini aşağı doğru indirerek avına saldırır.

Ayrıca ayılar ve boğalar bir zamanların dişli rakipleri idi; arenalarda sık sık karşı karşıya gelirlerdi. Ayıların ve boğaların gerek birbirleriyle, gerekse diğer hayvanlara karşı dövüştürülmesi Kraliçe Elizabeth dönemi İngilteresi’nde ve özellikle Antik Roma’da sık görülen bir eğlenceydi.

Wall Street menşeili “Boğalar kazanır, ayılar da kazanır, ama domuzlar kaybeder” sözü, yatırımcılara açgözlü olmamak gerektiğini hatırlatmaya bugün bile devam ediyor. “Domuz”, Wall Street jargonunda gereksiz riskler alarak veya piyasadaki riskleri tamamen gözardı ederek kısa zamanda büyük miktarlarda para kazanmayı hedefleyen yatırımcılara deniyor.

Ayı Piyasasına Nasıl Girilir?
 
Bir finansal ürüne ilişkin piyasanın ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir. Bununla birlikte eğer bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağı yönlü bir hareket olması gerekmektedir.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?
 
Ayı piyasasının ne kadar süreceği hakkında genel bir kural yoktur. Ancak ayı piyasasına girildiğinde, fiyatların uzun bir süre daha düşmeye devam edeceği beklenir. Ayı piyasası etkisi altındaki bir piyasada bulunan ürünlere talep azalır, bu nedenle de fiyatlar da düşmeye devam eder.

Boğa Piyasası Nedir?
 
Fiyatların iyimser ve genel olarak yükselişin hakim olduğu piyasa tipidir. Yatırımcıların alıma geçtikleri ve beklentilerin iyi yönde olduğu tiptir de diyebiliriz. Aynı şekilde piyasaya boğalar hakim olduğu zaman da fiyatlar aşırı yükselişe geçecektir. Uzun vadeli bir yatırımcı iseniz piyasanın genel trendi boğa eğilimi ise elinizdeki hisse senetlerinden güzel bir kazanç elde edebilirsiniz.

Genel olarak alımların yapıldığı bir trenddir ve yatırım aracının fiyat grafiğine bakıldığı zaman yukarı yönlü hareket gözlenecektir. Ayı piyasasında olduğu gibi 18. yüzyılda kullanılmaya başlamıştır ve ABD ile yaygınlaşmıştır.

Ayı Tuzağı Nedir?
 
Ayı tuzağı, fiyat hareketlerinin yükseliş trendi (boğa piyasası) sona ermiş de düşüş başlamış yani ayı piyasasına girilmiş şeklinde yanlış algılanması sonucu oluşan durumu anlatır. Uzun vadeli yükselen trend içindeki kısa vadeli düşüş trendi ayı tuzağı, uzun vadeli alçalan trend içindeki kısa vadeli yükseliş ise boğa tuzağı olarak anılmaktadır.

Boğa Tuzağı Nedir?
 
Tam tersi şekilde de boğa tuzağı, düşüş trendinde seyreden fiyat hareketinin geri çekilmesinin sonlandığı ve yükselişe geçtiği şeklinde bir yanlış algılanma durumunu anlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu