Finans

Bitcoin Fiyatını Ne Belirliyor?

Bitcoin bir merkeze bağlı değil, bir devlet yönetiminde değil, arkasında biri yok gibi kavramlardan sonra insanların aklında oluşan en önemli sorulardan birisi de Bitcoin’in fiyatı nasıl belirleniyor? sorusu oluyor.

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’in fiyatının belirlenmesinde kullanılan en önemli noktalardan birisi arz-talep dengesi oluyor. Bu nedenle de farklı borsalar arasında fiyat farkı oluşabiliyor. Eğer bir borsa’da talep fazla, arz az ise fiyat doğal olarak yükseliyor. Burada borsalar arasında uçurum olmamasının genel olarak eşit kalmasının sebebi ise borsalar arası alım – satım işlemleri. Bunun yanında;

  • Bildiğiniz gibi Bitcoin 21 milyon adet üretilecek. 21 milyon sınırına yaklaştıkça fiyatında değişimler oluyor.
  • Bitcoin’e olan talep ve arz durumu fiyatını etkiliyor.
  • Blok zincirinde olan yeni güvenlik çalışmaları fiyatı etkiliyor.
  • Bitcoin hakkında çıkan haberler (örneğin bir devletin yasal olarak kabul etmesi veya tamamen ret etmesi) fiyatını etkiliyor.
  • Bitcoin’e olan genel bakış da fiyatını etkileyenler arasında.
Bitcoin’in Fiyatını Ne Belirliyor?
Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in Fiyatı Ne Zaman Artıyor?

Bitcoin’in fiyatı teknolojide yapılan güvenlik iyileştirmelerinde, 21 milyon sınırına yaklaşıldıkça ve gerek sosyal medya gerekse de devletler tarafından yapılan olumlu açıklamalarda artıyor. Tersi durumlarda ise tabii ki düşüyor. Bu nedenle Bitcoin’e yatırım yapacaksanız bu gibi konuları da takip etmenizi ve adımlarınızı buna göre atmanızı öneririm.

Bitcoin Borsaları Arasında Fiyat Farkı Var mı?

Evet örnek olarak BtcTürk ve Paribu’ya bakacak olursak şu anda birinde 84.000₺ iken diğerinde 84600₺ olduğunu görebiliriz. Bunun sebebi de yukarıda da belirtiğimiz gibi borsalar arası araz – talep farkı olması. Fakat bu fark çok ciddi rakamlara da hiç bir zaman çıkmıyor.

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Belirleniyor?

Kripto para birimi Bitcoin fiyatlarının düşmesinin ya da yükselmesinin en temel nedenleri arz ve talep yasası ve ek faktörler ile açıklanabilir. Bunu tıpkı hisse senetlerine benzetebilirsiniz, zira bitcoin fiyatlarındaki artış ve azalışın işleyişi de hisse senetleri ile neredeyse aynıdır.

Bitcoin Borsaları Arasında Fiyat Farkı Var mı?

Bitcoin Fiyatı Neden Yükselebilir?

-Arz sınırlıdır – 21 milyonda kapatıldı. Şu anda piyasada 16.7 milyondan fazla Bitcoin var. 21 milyonun sınırına ulaşmak 120 yıldan fazla sürebilir.
-Teknolojik gelişme: Güvenlik, anonimlik, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve yeni gelişmeler itcoin kullanımını artırabilir ve fiyatını olumlu yönde etkileyebilir.
-Uygun düzenlemeler: Eğer hükümetler Bitcoin’in kullanımını destekliyorsa, bu fiyatını artıracaktır.
-Bitcoin’in artan talebi sonrasında yeni iş çözümleri ortaya çıkabilir.
-Genel algı: Daha fazla insan Bitcoin’i cazip bir para veya varlık biçimi olarak görürse ve ona güvenirse bundan dolayı fiyatı artacaktır.

Bitcoin Fiyati Neden Düşebilir?

Bitcoin fiyatının teknolojik sorunlara, ekosistem hatalarına, elverişsiz düzenlemelere, kısıtlamalara, olumsuz medya ilgisine veya insanların paraya olan güvenini kaybetmesiyle ilgili diğer sebeplere tepki olarak düştüğünü görebiliriz.

Ayrıca, diğer para birimleri gibi, Bitcoin’in çift olarak satıldığını da unutmayın. Bu nedenle, Bitcoin fiyatındaki eğilimler, ABD doları için örneğin Ether‘den daha fazla alım yaparken biraz farklı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu