Finans

Borsa Yatırımına Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Herkes zengin olmanın en kolay ve çabuk yolunu arıyor. Bizi piyangoyu tutturmaya götürecek olan gizli bir anahtar veya ezoterik bir bilgi parçasını sürekli arıyor oluşumuz galiba insanlık olarak doğamızda var. Düzenli yatırım yapmak, gereksiz yere finansal risk almaktan kaçınmak ve paranızın önünüzdeki yıllar boyunca sizin için para kazanmasına izin vermek, söz gelimi paradan para kazanmak ciddi gelirler elde etmenin kesin bir yoludur. İşte size borsada yatırıma başlarken prensip edinmeniz gereken bazı ipuçları.

 

borsada kazanma ipuçları


Borsa, paramızı değerlendirmek ve geleceğimize yatırım yapmak için en iyi seçeneklerden birisidir. Bazılarınız öyle olmadığını düşünebilir; ama bilmediğiniz nokta, borsa herkesin beklentisini karşılar diye bir kural olmadığıdır. Siz borsada yatırım yaparak beklentilerinizi karşılayabilirsiniz; bir başkası ise forex piyasasını, altın alım-satımını veya gayrimenkul sektörünü tercih edebilir. “Kesinlikle borsayı seçeceksiniz!” diye bir zorunluluk yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Herkes kendi beklentilerine cevap veren bir piyasada parasını değerlendirmelidir.

Yatırım Amacınızı Belirleyin


Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce mutlaka bir amaç edinmelisiniz. Yani “neden yatırım yapıyorum” sorusunun cevabını bulmalısınız. Borsanın para kazanılan bir yer olduğunu öğrenip “ben de kazanırım” düşüncesiyle giriş yapmamalısınız. Önce borsadan nasıl para kazanıldığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sonrasında ise bu şekilde hareket ederek para kazanabilir misiniz, durumunuz buna uygun mu sorularını cevaplamalısınız. Yatırım yapmak istemenizin tek nedeni, para kazanmak olabilir. Ama bu parayı nasıl kazanacağınızı da düşünmelisiniz.

Borsa hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman nasıl bir yerde yatırım yapacak olduğunuzun da farkına varırsınız. Bu aşamadan sonra kendinize, “borsaya A miktar para yatırıp, X işlemlerini yaparak, B kadar kar edeceğim” tarzında bir amaç belirlemelisiniz. Böyle bir yatırım amacı belirlediğiniz zaman, borsada daha bilinçli bir şekilde hareket etmiş olursunuz. Buna ulaşmak için işlemler yaparsınız ve sonuçta daha iyi bir gelir elde edersiniz.

Söylentiler Yüzünden Elinizdeki Hisseleri Hızla Elden Çıkarmayın


Genel durumlar ya da hissesine sahip olduğunuz şirket içi kesin olmayan ve doğruluğuna emin olmadığınız olumsuz söylentiler vuku bulduğunda sakin kalmanız önemlidir. Peter Lynch söylentiler veya halk arasında ortaya çıkan genel kanılar yüzünden ellerindeki hisse senetlerini hızlıca satmamaları konusunda yatırımcıları uyarıyor. Bunun yerine neler olduğundan gerçekten emin olduktan sonra ve sakin kalarak mantıklı bir karar alabilir, söylentiler doğruysa bir çıkış stratejisi planlayabilirsiniz.

Analizlerle Aranızı İyi Tutun


Borsa dahil olmak üzere finans piyasalarında analizler, teknik ve temel olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Geleceğe yönelik doğru fiyat tahminleri yapabilmek için iki analiz türünü de biliyor olmalısınız. Temel analiz ile piyasalarda meydana gelen dalgalanmaları incelersiniz. Teknik analiz ile matematiksel sonuçlar elde eder ve destek – direnç noktası gibi seviyeleri belirlersiniz. Daha sonra bu iki sonucu birleştirerek yatırım aracının hangi yönde ilerleyeceğini öngörebilirsiniz.

Anlaşılacağı üzere analizler, size oldukça değerli bilgiler vermektedir. Ama siz, karmaşık olduğu düşüncesiyle analiz bilginizi geliştirmekten kaçınırsanız etrafınızdaki kişilerden tüyo almaya çalışırsınız. Bu ise yapacağınız en büyük hata olacaktır. Çünkü borsada bir başkasının düşüncesi ile hareket etmek, bile bile lades demekten farksızdır.

Uzun Vadeli Hedefler Koyarak Başlayın


Borsada ne için yatırım yapmayı düşünüyorsunuz? Paranızı nakit olarak ne zaman almanız gerek; altı ay sonra mı, bir yıl sonra mı, beş yıl sonra mı veya daha uzun bir süre sonra mı? Emeklilik için mi yatırım yapıyorsunuz yoksa üniversite ücretinizi karşılamak, ev almak, gayrimenkul işine girmek veya ailenize miras bırakmak için mi?

Yatırım yapmaya başlamadan önce amaçlarınızı ve borsa içerisinde tuttuğunuz parayı ne zaman geri çekeceğinizi belirlemelisiniz. Eğer yaptığınız yatırımı birkaç yıl içerisinde geri çekecekseniz, kısa vadeli yatırımlar gibi başka bir yatırım alternatifi düşünün; borsa her an bir yerden patlamaya müsait bir yapıya sahip olduğu için paranızın ona ihtiyacınız olduğu anda elinize tam olarak döneceğinin bir garantisi yoktur.

Borsadaki Düşüşleri Değerlendirmesini Bilin


Ünlü hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett gibi Peter Lynch de düşüşleri değerlendirmesini bilen ve düşük fiyatlardan almayı tercih eden bir isim. Lynch yatırımcıların borsadaki düşüşleri değerlendirmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Son olarak borsada birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız gerçekten bilinçli bir yatırımcı olmalısınız. Kendinize akıl hocası seçebileceğiniz birçok ünlü borsacı bulunuyor. Bu kişilerin önerilerine kulak vermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu