Finans

Borsada Balina Ne Demek?

Borsa ile alakalı terimleri anlatmaya devam ediyorum. Bu günkü mevzumuz borsada balina ne demek olacak. Balina kavramı hakikatinde yalnızca borsada değil, hakikatinde tüm piyasalarda kullanılan bir kavramdır. Borsada balina, piyasaları oynatabilecek kadar parası olan, büyük birey yada müesseselerdir.

 

Borsadaki Balina Nedir?

 

Borsada Balina Ne Anlama Gelir?

Bildiğiniz gibi dünya üzerinde ki en büyük canlı balinadır. Borsada balina kavramı da balinan büyüklüğü baz alınarak türetilmiştir. Finansal piyasalarda balina diye deyim edilen yatırımcılar, Kripto para borsalarında, Forex piyasalarında veya ülkelerin milli borsalarında bulunabilirler.

Borsada balina nasıl tespit edilir derseniz, tespit etmek çok güçtür. Bunun nedeni, balina statüsünde bulunan bir yatırımcının izini belirli etmemesidir. Alış ve satış operasyonlarının, büyük oranda yazılımlar başka bir deyişle robotlar ile yapılması balina yatırımcıyı görünmez hale getirmektedir.

Özellikle Amerika da kullanılan bazı yazılımlar balina yatırımcıların harekât gidişatlarını takip etmektedir. Hipoteze dayalı yazılımlar ile borsada balina diye deyim edilen yatırımcıların hangi istikamette harekât yaptığı, yatırımcılar tarafından büyük ehemmiyete sahiptir. Borsada balina, piyasayı oynatabilecek, güzergah verebilecek bir efor olduğundan, para kazanmak isteyen yatırımcılar tarafından titizlikle takip edilmelidir.

Borsadaki Balina Nedir?

Yukarıyada da söylediğim gibi balina diye deyim edilen şahıs yada müesseseler, karda yürüyüp izini muhakkak etmemektedir. O surattan  takibi çok güçtür. Piyasaları oynatmak için çok büyük paralar gerektiği için borsada balina yatırımcı yok denecek kadar azdır fakat vardır.

Borsada balina ne demek mevzusunun sonuna geldik. Mevzu ile alakalı görüş ve tekliflerinizi yorum kısmından veya bağlantı kısmından iletebilirsiniz. Bol hasılatlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu