Finans

Borsada Derinlik Nedir?

Borsayla ilgilenen kişileri merak ettiği sorulardan birisi dahi derinlik kavramıdır. Borsada derinlik nasıl görülür? Borsada derinlik nedir?

 

Borsada Derinlik Nasıl Görülür?

Borsada Derinlik Nedir?

Borsada derinlik, hisse senetlerinin bedel aralıklarındaki toplam alış ve satım miktarının gösterildiği bir tablodur. Bu tablo ile yatırımcılar hisse senetlerinin bedel kademelerinde, kaç lot alış amacıyla bekliyor, kaç lot satım amacıyla bekliyor görülebilmektedir. Birçok aracı kurum yönünden bu tablo yatırımcının talebi tarafında, ücretli olarak gösterilmektedir.

Derinlik ekranında bekleyen emirler gösterilmektedir. Örnek vermem gerek görülürse, Örneğin ABC Şirketinin hisse senedi fiyatı 10 Lira olsun. Derinlik ekranında ABC Hisseleri amacıyla 9.99 Lira’dahi kaç lot alış emri olduğu görülmektedir. Yada 10.01 Lira’dahi kaç lot satım emri olduğu görülmektedir. Borsada derinlik ekranı günlük kırmızı sat yapan yatırımcılar yönünden sık sık kullanılmaktadır.

Borsada derinlik ekranında bekleyen emirler pasif buyruk niteliğindedir ve değişim ihtimali vardır. Alış yahut satışta bekleyen emirler çok süratli bir şekilde değişebilir. Yatırımcılar derinlik ekranına göre yatırım kararı almamalıdır. Çünkü derinlik ekranında görüldüğü emirler iptal edilebilir. Bir anda alış yahut satım emirleri çoğalıp azalabilir.

Borsada Derinlik Nasıl Yorumlanır?

Borsada hisse senedi derinlik analizi; bir hisse senedine dair olarak alış ve satım kademelerinde her bedel kademesi amacıyla kaç tane ve kaç şahıs yönünden lot alış ve satım emrinin girildiğinin ani olarak takip edilmesidir. Borsadaki derinlik hizmeti umumi olarak aracı kurumlar yönünden ücretli bir hizmet olarak sunulmaktadır yahut belli bir prosedür hacmine tabi olarak şahıslara bedava sağlanabilmektedir. Derinlik ekranında görüldüğü alış ve satım emirleri kesinlikle gerçekleşecek emirler değildir. Borsada hisse senedi derinlik analizi; bir hisse senedine dair olarak alış ve satım kademelerinde her bedel kademesi amacıyla kaç tane ve kaç şahıs yönünden lot alış ve satım emrinin girildiğinin ani olarak takip edilmesidir.

Borsada Derinlik Nasıl Görülür?

Borsada derinlik görmek talip bir yatırımcı, ilk olarak aracı kurumu ile iletişime geçmelidir. Gerekli derinlik lisansını satın almalıdır. Aracı kurumların yaptığı kampanyalar vardır. Bazı aracı kurumlar derinlik tablosunu müşterilerine bedava verebilir.

Gerekli derinlik lisansını satın aldıktan sonra aracı kurumunuzun taşınabilir programı üzerinden yahut pc ekranından borsada derinlik görmeye başlayabilirsiniz.

Borsada Derinlik Lisansı Ücretleri Ne Kadar?

Borsada derinlik lisansı fiyatları aracı kurumlara göre değişiklik göstermektedir. O sebeple buraya bir bedel yazamam doğru olmaz ancak Ziraat Yatırım’ın Data ücretleri tablosunu ulaşmanızı sağlayabilirim. Ziraat Yatırım data ücretleri tablosuna ulaşmak amacıyla buraya tıklayın.

Derinlik/Kademe ekranı ücretleri ile ilgili en ayrıntılı bulguyu aracı kurumunuzdan temin edebilirsiniz. Büyük olasılıkla aracı kurumunuzun resmi internet sitesinde aşama ekranı izleme ücretleri yer alıyordur. Aracı kurumunuzun resmi sitesine girerek data ücretlendirmeleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsada Derinlik Analizi

Borsada derinlik lisansı satın alıp, bekleyen emirlerin haline göre yatırım kararı almamalısınız. Yukarıda dahi söylediğim gibi aşama ekranında bekleyen emirler çabucak değişebilir, çabucak artabilir yahut azalabilir, bekleyen emirler iptal edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu