Finans

Borsada Kol Kesmek Nedir?

Merhaba, borsa terimlerini anlamak için yazılar yazmaya devam ediyorum. Daha önce Borsada Tahta Nedir? Terimlerini açıklamıştım. Şimdi borsada kol kesmek ne demek ona bakalım.

Borsada Kol Kesmek Ne Anlama Gelir?

“ Zararı durdur “ olarak anılan bu emir; açık pozisyonunuzun aleyhinize hareketlenmesi ihtimaline karşı, zararınızın büyümesini önleyen risk kalkanıdır. Diğer bir adıyla stop loss diye de geçmektedir.

İleriye yönelik pozisyon kapatma emridir ve bu emir türünün tek işlevi, yatırımcıyı olası zarara karşı korumaktır. Yatırımcı açık pozisyonunu için, dilediği fiyata stop emir koyabilir.

Satış işlemlerinde, işleme girilen fiyatın üstünde belirlenmiş bir fiyat seviyesi girilerek, fiyat o seviyeye geldiğinde pozisyonun otomatik kapanmasını sağlayan, alış işlemlerinde ise şimdiki fiyatın altında belirlenmiş bir fiyat seviyesi girilerek fiyat o seviyeye geldiğinde pozisyonun otomatik kapanmasını sağlayan emirler “Stop Loss” emirleridir.

Borsada kol kesmek, zarar durdurmak anlamında kullanılır. Yatırımcı yatırım yaptığı finansal aracın fiyat hareketlerinin beklediği gibi gitmemesi durumunda yani zarar etmesi durumunda daha fazla zarar etmemek için finansal aracı zarar ile elinden çıkartır. Fiyatların daha da aşağı düşebileceğini değerlendiren yatırımcılar daha fazla zarar etmemek için kol keserler yani yatırım aracını elinden çıkartırlar. Borsada yatırımcılar arasında kullanılan kol kesmek jargonu zarar kesmek, zarar durdurmak anlamına gelmektedir.

Borsada Stop Loss Nedir?

Olası zarar durumunda, fiyat belirtilen seviyeye geldiğinde işlem otomatik olarak kapatılır ve daha fazla zarar oluşması önlenmiş olur.

Bu tip emirlere “Zarar Durdur” emirleri denilir. Stop Loss emri yatırımcının katlanabileceği zarar seviyesini belirlemesini ve daha fazla zarar oluşumunu engellemesini sağlayan emir türüdür. Stop Loss emirleri hem alış hem satış emirleri için uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu