Finans

Borsada Te Ne Demek?

Merhaba, borsa terimlerini anlamak için yazılar yazmaya devam ediyorum. Daha önce Borsada Tahta Nedir? Borsada Kol Kesmek Nedir? Borsada Karanlık Oda Nedir? Terimlerini açıklamıştım. Şimdi borsada te ne demek ona bakalım.

 

Borsada Teorik Eşleşme (TE) Nedir?

Borsa da yatırım yapan yatırımcılar borsa ile ilgili bazı terimleri öğrenmelidir. Forum sitelerinde sıkça söz edilen te nedir? Detayları ile inceleyeceğiz. Sosyal paylaşım platformlarında hisse hakkında Te gören var mı? Te kaç? Te gören yazabilir mi? Gibi sorular soranların cümle içinde kullandığı TE ifadesinin anlamı nedir?

Borsada Te Ne Demek?

Te’nin açılımı Teorik Eşleşmedir. Yatırımcılar hisse senedi piyasası açılmadan önce yada sürekli işlem saatlerinde devre kesici uygulamasına konu edilen hisse senetlerinin, alıcıların ve satıcıların toplamına göre belirlenen fiyatı, hisse fiyatı hareket etmese de görebilmektedir. Biraz karışık bir tanım oldu. Te nedir? Ne demektir? Ayrıntısı ile anlatmaya çalışacağım.

Borsada Te Nedir?

Teorik Eşleşme (TE), denge fiyatı demektir. Seans açılışında, kapanışında yada devre kesici uygulamasında emirler toplanmaya devam eder. Emir toplama aşamasında, açığa satış emri, piyasa emri, limit emir, dengeleyici emirler gibi alış ve satış emirleri teorik eşleşme fiyatını belirler. Denge fiyatının belirlenmesi aşamasında girilen emirler değiştirilebilir, iptal edilebilir. Özel işlem bildirimleri yapılmaz.

Teorik eşleşme için kör seans yada karanlık oda gibi terimler yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Teorik eşleşme seansında fiyatlar çok değişkendir. Fiyatlar sürekli işleme konu edilince dengelenir.

Borsada Teorik Eşleşme (TE) Nedir?

Teorik Eşleşme, günün ilk seansı olan açılış seansından önce 15 dakika boyunca uygulanan emir toplama ve fiyat belirleme işlemi ile başlar. Bu işlemler, tam iş günleri içerisinde Pazartesi ile Cuma günü arasında gerçekleşen her pay piyasası işlem günlerinde, her sabah tekrar edilir. Gün içi seanslarda, Devre Kesici adı verilen ve %5 değer kaybı yaşanan durumlarda da stop-loss sağlanabilmesi için tek fiyat uygulamasına yer verilen hisse senetleri adına, yine seans bitene dek Teorik Eşleşme uygulaması çalışır ve tek fiyattan işlem gerçekleştirilir. Bu süreç, %20 kayıp oranı sağlanana dek sürdürülebilir ve toplamda %20 kayıp yaşayan hisseler, günün kalan kısmında devre kesici işlemi sebebi ile Teorik Eşleşme fiyatlandırması tek fiyat bandında işleme alınır.

Borsada Emir Girişleri Ne Zaman Başlar?

Borsa’da Yıldız pazar ve Ana pazar emir girişleri saat 09.40’ta girilmeye başlanır. 09.55’te işlem fiyatı belirlenir. 10.00 ile 18.00 saatleri arasınsa sürekli işlem yönetemi uygulanır. 18.00-18.01 saatlerinde kapanış marj yayını 18:01 ile 18:05 arasında emir toplanır. 18:05’te fiyat belirlenir. 18:07-18:08 marj yayınlanır. 18:08-18:10 arasında son işlem yapılır.

Borsada emir toplama saatleri;

  • Açılış Seansı için 09:40’tan, 09:55’e 15 dakika,
  • Kapanış Seansı için 18:01’den, 18:05’e 4 dakika,

Borsada fiyat belirleme işlem saatleri;

  • Açılış Seansı için 09:55’ten, 10:00’a 5 dakika,
  • Kapanış Seans için 18:05’ten, 18:07’ye 2 dakika,

 

Teorik Eşleşme Nasıl Görülür? Nereden Görülür?

Teorik eşleşme (te) fiyatlarını görmek isterseniz data hizmeti veren firmalar ile görüşmelisiniz. İşlem yaptığınız aracı kurum da teorik eşleşme fiyatlarını görmenize olanak sağlayabilir. Bu şekilde derinlik görmenin ücretleri vardır. Teorik eşleşme hizmeti ve ücreti gibi bilgileri aracı kurumunuzdan alabilirsiniz.

Teorik eşleşme fiyatlamaları, borsa hizmeti aldığınız aracı kurumun yazılımı sayesinde görülebilir. Genel anlamda (Te) fiyatları, ücretsiz olarak sunulmamaktadır. Borsa işlemleri esnasında görülebilen fiyatlardan ziyade, sabah açılış seansı öncesinde uygulanan ve akşam kapanış seansından sonra gerçekleşen bu fiyatlamalar için ücretli yazılım ya da aracı kurum tarafından hediye edilen araçlar kullanılmaktadır.

Fxplus veya Matriks gibi uygulamalar aracılığı ile teorik eşleşmeler takip edilebilir. Bunun için bu platformlarda yer alan denge fiyatı kısmını aktif ederek borsa açılışına 15 dakika kala yani 09:40’da ve saat 18:01 den başlayarak 4 dakika boyunca eşleşme fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu fiyatlara bazı yatırımcılar eşleşme fiyatı bazı yatırımcılar ise denge fiyatı diyebilirler. Denge fiyatı oluşumunda o an hisseye yazılan alış emri ve satış emirleri karşılaştırılır, hissenin hangi fiyattan alışda mı satışta mı açacağı açılış öncesinde yatırımcılar tarafından görüntülenebilir. Hisse senedi alım-satımı yaptığınız firmalarla konuşarak ücretsiz fxplus veya matriks uygulaması edinebilir ve bu sayede ücretsiz olarak eşleşme fiyatlarını takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu