Finans

Borsada Yatırım Yapmak İçin Aracı Bankalar

Borsa işlemleri, aracı kurumlar veya banka iştirakleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu hesabı bulunan bankalar aracılığıyla borsa yatırımlarını yapmayı tercih etmektedir. Bankalara daha güvenli aracı kurumlar olarak bakmakta ve paralarının daha güvenli bir şekilde saklandığını düşünmektedir.

 

hisse senedi nasıl alınır

 

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yatırım aracı olarak hisse senedi almak isteyen yatırımcıların izlemesi gereken belirli safhalar bulunmaktadır. Bu safhalar sırasıyla;

  • Aracı kurum seçimi,
  • Bir aracı kurumda yatırım hesabı açma,
  • Açılan yatırım hesabına para yatırma,
  • İlk hisse senedi alım emri verme,
  • İlk hisse senedi satış emri verme
  • şeklinde gerçekleşecektir.

Aracı Kurum Seçimi


Yukarıda bahsettiğimiz “hisse senedi alırken izlenecek yol” sıralamasına göre yapmanız gereken ilk şey; aracı kurumunuzu seçmektir. Borsada aracılık faaliyeti yürüten birçok kurum vardır. Piyasada işlem yapmanıza olanak sağlayan bankaların dışında, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan yetki belgesine sahip birçok aracı kurum da bulunmaktadır.

Yatırım işlemleriniz için bir bankayı tercih ederken, ya sürekli çalıştığınız kurumu ya da komisyon, işlem ücreti gibi masrafları avantajlı olan kurumu seçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek işlem bankanızla iletişime geçerek borsada yatırım yapmak istediğinizi belirtmektir. Daha sonra sizden bazı evraklar ve imzalar istenecektir. Bu işlemlerinizi yaptıktan sonra bankanız üzerinden yatırım hesabınız açılmış olur ve işlemlerinize direkt başlayabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açmak


Aracı kurum seçiminde karar kılındıktan sonraki aşama o kurumda bir yatırım hesabı açmaktır. Oldukça basit bir işlem olan yatırım hesabı açmak; eğer hesabınızı bir bankada açacaksanız o bankanın şubelerinden, bir aracı kurumda açacaksanız ise internet üzerinden veya irtibat bürolarından fiziki olarak gerçekleştirilebilmektedir. Aracı kurumlarda hesap açarken çerçeve sözleşmesini ve risk bildirim formunu imzalamanız gerekir. Bu sözleşme ve form imzalandığı takdirde yatırım hesabınız açılmış olacaktır.

Aracı kurumunuzu seçerken, ödeyeceğiniz komisyon oranı ve masraflar hakkında bilgi almalısınız. Bu komisyon oranı ve masraflar belirlenirken belirli bir kriter olmadığı için her aracı kurumda farklı olabilir. Ayrıca aracı kurumunuzdan, yatırım hesabınız için tahsil edilebilecek “saklama ücreti” hakkında da bilgi almanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu