Finans

Borsada Yükseliş ve Düşüş Neye Bağlıdır?

Arz ve talep gibi iyi büyük değişken üzerine kurulu olan borsa piyasası, ekonomik ve siyasi olaylara göre yatırım araçlarını fiyatlandırmaktadır. Ülke ekonomileri, siyasi durumları gibi hem yatırımcıları hem de arz ve talebi etkileyen konular borsanın yükselmesine neden olur. Bu nedenle de makro ekonomik verilerin, ülke siyasi durumlarının, devlet büyüklerinin açıklamalarının sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

 

Bir şirkete ait hisse senedinin değer kazanma nedeni, şirketin performansıyla eş değer görülmektedir. Yani şirketin karı, cirosu, piyasa değeri artıyorsa, hisse senedi de değer kazanacak demektir. Aynı zamanda şirketlerin geleceğe yönelik projeleri, sektörel gelişmeleri takip etmeleri, faaliyet gösterdikleri sektördeki başarıları, şirketlerin hisse senetlerini olumlu yönde etkileyecektir. Şirketin satışları artıyor ve üretim de buna bağlı olarak yükseliyorsa, hisse senedi değer kazanacak demektir.

Şirket performansının yanında ülke ekonomisi de hisse senetleri üzerinde önemli bir etkendir. Ülke ekonomisinin gelişmesi ve iyi yönde seyretmesi hisse senetlerini olumlu yönde etkiler. Örnek vermek gerekirse; ABD ekonomisinden alınan iyileşme sinyalleri sonrasında doların ve hisse senetlerinin yükseldiği görülmüştür.

Borsada Fiyatların Değişmesine Neden Olan Unsurlar Nelerdir?

Borsada yatırım araçlarının değerleri sabit değildir. Sürekli olarak değişim halindedir. Bunda ekonomik, politik, siyasi, piyasanın durumu, arz – talep dengesi ve daha nice faktörün etkisi vardır. Çünkü piyasa her türlü durumdan etkilenir. Örneğin, faiz oranlarının artma beklentisi bile hem piyasaya hem de yatırım araçlarına olumlu veya olumsuz yönde etki eder. Ya da devlet yönetiminde önemli kişilerin yaptığı konuşma sırasında “Türk lirasının dolar karşısında güçleneceğini düşünüyorum” demesi bile borsanın eğilim yönünün değişmesinde etkilidir. Bu nedenle bu gibi etkilerin bilinmesi gerekir.

Arz ve Talep Faktörlerinin Borsa Fiyatlarına Etkisi

Borsada fiyatların dalgalanmasına neden olan en önemli unsur arz ve taleptir. Yatırımcıların satış işlemleri arz, alım işlemleri de talep olarak nitelendirilmektedir. Bu kapsamda alım – satımların miktarı yatırım araçlarının piyasa değerini oluşturur. Talebin veya arzın atması ise fiyatların dengesiz, dalgalı bir seyirde izlemesine neden olur. Bu yüzden öncelikle borsanın işleyiş mantığı öğrenilmesi önemlidir. Aslına bakarsınız borsa yatırımı yaparak para kazanmak için uygulanması gereken mantık basittir. Şöyle ki, yatırım araçlarının değerinin ileride yükseleceği öngörülüyorsa, bugünkü düşük seviyelerden alım yapılır. Ardından beklenen yükseliş gerçekleştiğinde satış yapılarak aradaki fark kadar kazanç sağlanır.

Hisse Senetleri Neden Düşer?

isse senetlerinin değer kaybetmesi, yatırımcıların şirket ve ülke ekonomisinden aldığı sinyaller üzerine satışın başlamasıyla gerçekleşir. Birçok uzmana borsada hisse senedi fiyatları nasıl oluşur sorusu yöneltildiği zaman; psikoloji ve sosyoloji ile alakalı olduklarını söylerler. Yani bir şirketin popülerliğini kaybettiğinin düşünülmesi ve karının düştüğünün görülmesi, direkt olarak hisselerin elden çıkarılmasına neden olur. Henüz değer kaybetmemiş olan hisse senetleri, satışların gelmesiyle birlikte değer kaybetmeye başlar.

Ülke ve dünya ekonomisinin durağanlaştığı, ekonomik kriz sinyallerinin alındığı, karların düşeceği gibi açıklamalar yapıldığı zaman, yatırımcılar direkt olarak portföylerinde bulunan hisseleri araştırmaya başlarlar. Hisselerin değer kaybedeceği düşüncesiyle fiyatlar henüz düşmeden elde çıkarmaya çalışırlar. Satışlar başladığı zaman da, hisse senetleri değer kaybetmeye başlar. Spekülatif açıklamalar, hisse senetlerinin düşmesine neden olur ve bu aşama da iyi bir piyasa takibi, analiz sürecine girilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu