Finans

Doğum Borçlanma Kredisi Veren Bankalar

Çalışma hayatında yer alan ve bu süreçte doğum yapan kadınlar için doğum izni, süt izni gibi izinler ve çocuk parası gibi devlet desteği mevcut olsa da bu süreçteki izinler emekli olacakları dönemde SGK kapsamında borç olarak karşılarına çıkıyor. Ayrıca 2017 yılında yapılan yasal bir düzenlemeyle evlat edinen kadın çalışanlar da evlat edindiği çocuğun iki yaşını doldurmamış olması kaydıyla bu haktan yararlanabiliyor. Ve böyle bir durumda emekli olması beklenen kadın çalışanın borç olarak çıkan günlere ait prim borçlarını tam olarak ödemesi gerekiyor. Emeklilik dönemindeki böyle bir borçlanmayı karşılamaksa banka kredileriyle mümkün olabiliyor.

 

Doğum Borçlanması Başvuruları

Çalışma sürecinde doğum yapan ve yasal izinlerini kullanmak isteyen kadın çalışanların sigortalı ve doğan çocuklarının sağ olması kaydıyla doğum borçlanma başvurularını nereye ve nasıl yapacaklarını bilmeleri gerekir. Dolayısıyla bu konuda yapılacak başvuru için kadın çalışanın kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması başvuru formuyla SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) veya SGM (Sosyal Güvenlik Merkezi) kuruluşlarına müracaat etmeleri gerekir.

Doğum Borçlanma Kredisinden Faydalanmanın Şartları

Gerek yasal olan izin haklarının emeklilikte eksik gün ve prim olarak karşılarına çıkması gerekse doğum ve çocuk masrafları da yeni ekonomik ihtiyaçların doğmasına neden oluyor. Bu yüzden doğum borçlanması kredisine ihtiyaç duyanlar için bu krediden faydalanabilmeleri adına bazı şartlar gerekiyor. Bu şartları maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Çocuğun sağ olması,
  • Doğum kredisinden faydalanmak isteyen kişinin doğum öncesi mutlaka sigortalı olması,
  • Kullanılan izinlerin sadece doğum izni olması,
  • Kredi kullanmak isteyen kişinin doğum sonrası ödenmiş priminin olmaması,
  • İlgili kişinin 3’ten fazla çocuğunun olmaması gereklidir.

 

Doğum Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Doğum kredisi veren bankalarda başı çeken ve en yetkili olan banka kuşkusuz Ziraat Bankası olmuştur. Ziraat Bankası ayrıca faiz konusunda da oranlarını düşük tutmaktadır. 48 aya varan vade ve %1,28 faiz oranıyla doğum kredisi imkanı sağlayan Ziraat Bankası’na başvuru için Sosyal Güvenlik Merkezi’nden resmi yazı alınması gereklidir. İş Bankası ve Halkbank da Ziraat Bankası’nın ardından kredi vermeye başlayan bankalardan. SGK ile anlaşması olan bu bankalar dışında da kredi veren bankalar mevcut. Ancak SGK ile anlaşması olmayan bankalardan bu krediyi ihtiyaç kredisi olarak çekebilirsiniz. Çünkü doğum borçlanma kredisi için banka ile SGK arasında bir anlaşmanın olması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu