Finans

Döviz Yatırımında Hangi Para Birimi Seçilmeli

Hepimiz daha fazla paraya sahip olmak için çeşitli adımlar atıyoruz. Bu yazıda yatırım yönünde atılan adımlara göz atacağız ve hangi enstrümanların daha karlı olduğu hakkında bilgilere yer vereceğiz. Birikimlerinizi boşta bekletmek yerine karlı şekilde nasıl değerlendirebileceğiniz konularına bakacağız. Bu kapsamda; dolar, Euro ve altın yatırımlarının detaylarını incelemeye karar verdik. Bunlara nasıl ve hangi şekilde yatırım yapılacağını inceleyeceğiz.
Uzmanlara göre Türk lirasındaki yükseliş, kısa vadede devam edebilir ancak uzun vadede tekrar düşüş gerçekleşecek.
Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, Kanal Finans’ta yaptığı analizde, “Bu ortamda eğer döviz tercih edilecekse dolar mı yoksa Euro mu tercih edilmeli?” sorusuna cevap veriyor.
Dolarda köpüğün alındığını söyleyen Yunus Kaya, bu seviyeler artık bankalara borçları olan şirketler için iyi seviyeler olduğunu söylüyor.
Enflasyonun yüzde 25 olduğu bir seviyede dolara yatırımın pek mantıklı olmadığını ancak mevduatın akıllıca bir hareket olacağını söyleyen uzman, 2019’da Fed’den gelecek faiz artışının iki değil de üç ya da dört olacağı ortaya çıkarsa, dolar kurunun yukarı tırmanacağı anlamına geldiğini kaydediyor.

Artık Devletler Ticaret ve Gümrük Savaşları Yapıyor!
Dünya ekonomisini değerlendiren Atayık artık günümüzde eskiden olduğu gibi topla tüfekle savaşlar yapılmadığını, bunun yerini gümrük ve ticaret savaşlarının aldığını açıkladı.

İngiltere’nin AB’den çıkmak istemesi, Brexit süreci, Amerika ile Çin arasında yaşanan ekonomik savaş, Amerika’nın Venezualla ve İran’a uyguladığı yaptırımlar ile piyasalarda güvensizlik dalgası yayıldığına dikkat çeken Atayık bu dalgalanmanın altına yatırım iştahını arttırdığını söyledi.

Altının her zaman yatırımcılar tarafından güvenilir liman olarak kabul edildiğini belirten Mustafa Atayık belirsizlikler arttıkça diğer yatırım araçlarından çıkan büyük yatırımcıların altına yönelmesi ile altın fiyatlarında yükseliş yaşandığını dile getirdi.

Altının Ons Fiyatı Ne Kadar Yükselir?
İKO Başkanı Mustafa Atayık altının ons fiyatının şu anda 1,230 bandında seyrettiğini söylerken nereye kadar çıkacağı konusunda ise kesin bir rakam vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Atayık açıklamasında: ”Yatırımcılara tavsiyem, bugüne kadar uzun vadede hep kazandıran ve yüzleri güldüren altına ve mücevhere yatırım yapmaya devam etsinler. Çünkü, satın alınan ve yatırım araçları arasında yıllar geçse de geri dönüşü mümkün olan, değer kaybetmeyen tek meta altındır. Altın, belirsizlik dönemlerinde değer kazansa da bugüne kadar ülkemizde kötü günlerin ve ekonomik krizlerin can simidi olmuştur ve olmaya devam edecektir.” diyerek altına yatırım tavsiyesinde bulundu.

Özellikle son günlerde dolarda görülen geri çekilmeyle hareketlenen gelişen ülke para birimlerinin nasıl performans göstereceğine dair farklı görüşler dile getiriliyor. 
İşte Goldman Sachs ve Societe Generale analistlerinin gelişen piyasa öngörüleri ve tavsiye ettikleri para birimleri:

SOCİETE GENERALE

Societe Generale gelişen piyasalar döviz stratejisi müdürü Jason Daw, dolar riskinde kayda değer bir değişme olmadıkça, gelişen piyasaların sermaye akımlarını çekmek için büyüme ve kârlılık hikayelerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.
Gelişen ülke  parar birimlerinin orta vadede kazanması için de yapılması gerekenler olduğunu söyleyen Daw, Societe Generale’nin gelişmekte olan piyasa para birimlerine yönelik “ayı” görüşü koruduğunu ve yüksek getirili piyasaları düşük getirili piyasalara tercih ettiğini kaydetti.
SocGen, Ocak ayı sonunda siyasi dinamiklerdeki ayrışmaya bağlı olarak Güney Afrika randı/Rus rublesi paritesinde kısa pozisyon önerirken, ABD doları/Meksika pesosunda uzun pozisyonunu korudu.
Daw, geçtiğimiz hafta Türk lirasında ise daha olumlu bir konuma geçerek Euro/TL kurunda “cezbedici” değerlemelere bağlı olarak kısa pozisyon önerisinde bulunmuştu.

GOLDMAN SACHS

Goldman Sachs da gelişen piyasa para birimlerinin sunduğu carry trade fırsatlarına dikkat çekti.
Analistler gelişmekte olan piyasa para birimleri arasında “iyi carry trade” fırsatlarından, yüksek performans gösteren Rusya rublesi ve rubleye görece biraz daha düşük performans göstermekle birlikte Brezilya realinin artık dirençle karşılaşabileceğini söylerken; Güney Afrika randı ve Hint rupisinin parlamaya başlayabileceğine dikkat çekti.
Aralarında Robin Books’un da bulunduğu Goldman Sachs analistleri, temel göstergelerin halihazırda iyi carry trade fırsatı sunan gelişmekte olan piyasa para birimlerinde uzun pozisyonlanma lehine olduğunu belirtti.
Goldman analistleri, en düşük değerli gelişmekte olan piyasa para birimleri arasından Meksika pesosunu Türk lirasına tercih ettiğini kaydetti.
Raporda, ABD’den gelen ve gelişmekte olan Asya ekonomilerini hedef alan korumacı tehditin “gerçek” olduğu, aynı şekilde Çin tarafından gelecek yeni büyüme olasılığının ve yuana ilişkin endişelerin de “gerçek” olduğu belirtildi.
Goldman bu görüşü nedeniyle bölgede açık ekonomilerde para birimlerinde zayıflama görüşünü sürdürüyor.
Analistler, Orta ve Doğu Avrupa’da ise Polonya zlotisini tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu