Finans

Düşük Faizle Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Araba almak istiyorsunuz yeterli paranız yok ve bankaya taşıt kredisi çekmek için başvuracaksınız. Ancak taşıt kredilerinin faizleri ne durumda öğrenmek için en doğru yerdesiniz. Bu konuda sizlere en düşük faiz ile taşıt kredisi veren bankaları sıralayacağız.

 

en düşük faizli araç kredisi

Artan döviz kuru ile gerek 2. El araç fiyatları gerekse 0 araç fiyatı oldukça artmıştır. ÖTV oranlarının da eklenmesiyle taşıt fiyatları alıp başını gitmiştir. Durum böyle olunca da araç sahibi olmak için nakit para çıkarmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu olaya çare olarak tek çözüm banka kredisi ile araç sahibi olmaktır. Bankaların tamamına yakınında araç için kredi paketleri mevcuttur. Hangi bankanın araç kredisine ne kadar faiz uyguladığını, ödeme planını ve ödeme şartları da bankadan bankaya değişiklik gösterir.  2. el araç ile 0 km araca verilecek olan kredi faizi değişiklik gösterecektir. 2. el araca verilen kredi faizi daha yüksek olur.

Bankalar araç kredisi verirken aracınızın üzerine bir rehin koyar. Kredini ödemeniz boyunca aracınız üzerinde ipotek (rehin) bulunur. Satış yapmanız durumunda bu rehin alıcıya bildirilir. Kredi ödemeniz bittiğinde aracın üstündeki rehin kalkar ve araç tamamen sizi olur.

Bankalar dönem dönem taşıt kredilerinde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaların içinde düşük faiz, masrafların alınmaması, kefil istenmemesi, alınacak komisyonun düşürülmesi yer alabilir. Bunlardan yararlanmak için taşıt kredisi veren bankaları takip etmenizi öneriyoruz.

Bankadan bankaya araç kredisi faiz oranları değişiklik gösterir. Bunun sebebi bankaların kendi içindeki yürüttüğü iç politikadan kaynaklanmaktadır. Ayrıca yine bankadan bankaya değişiklik gösteren banka komisyon ücreti alınıp alınmaması durumu da değişiklik gösterir. Kredi verirken bazı bankalar araç rehin etmenin yanında 1 kişi de kefil gösterilmesini talep edebilir. Bankalar araç kredisi verirken, masraf adı altında bir kalemde sizden ücret talep edebilir. Bu şartların hepsi bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bunları sizin için hangi bankanın ne talep ettiğini de faiz oranlarının yanında ek olarak sunduk. Lafı uzatmadan en ucuza araç kredisi veren bankaların listesine geçelim.

-Aşağıda bahsettiğimiz kredi faiz oranları 12 aylık vade üzerinden uygulanan araç kredisi faizleridir.

İŞ BANKASI

İş Bankası da devlet destekli bir bankadır. Bu bankanın uyguladığı faiz oranı %2.20’dir.

TEB

Türk Ekonomi Bankası’nın araç kredisi için uyguladığı faiz oranı %2.30’dur.

GARANTİ BBVA ARAÇ KREDİ FAİZİ

Garanti BBVA’nın araç kredisi için uyguladığı güncel faiz oranı %2.09’dur. Bildiğiniz üzere bu banka özel bir bankadır. Kredi detaylarında ekstra olarak diğer masraflarda bu faiz oranına eklenir. Bankadan talep edeceğiniz vadeye göre de faiz oranlarında ufakta olsa değişiklik meydana gelecektir.

AKBANK ARAÇ KREDİ FAİZİ

Akbank’ın araç kredisine uyguladığı faiz oranı da %2.05’dir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren diğer maliyetlerde bu faiz oranına eklenebilir. Banka, alacağınız taşıta göre vereceği kredi miktarında ve faiz oranında değişiklik yapabilir.

QNB FİNANSBANK ARAÇ KREDİ FAİZİ

Bu bankanın araç kredisine uyguladığı faiz oranı %1.99’dur. Bu faiz oranı bankadan talep edeceğiniz vadeye göre ve miktara göre değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için QNB FİNANSBANK şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

ING BANK ARAÇ KREDİ FAİZİ

ING Bank’da son yıllarda ülkemizde oldukça fazla müşteriye sahip olan bankalar arasındadır. Bu bankanın 12 aylık araç kredisine uyguladığı faiz oranı %1.95’dir. Banka ayrıca 1 kefil de aramaktadır.

ZİRAATBANKASI ARAÇ KREDİ FAİZİ

Ziraat Bankası bildiğiniz gibi bir devlet bankasıdır. Devlet bankası olması sebebiyle kredi faiz oranları diğer özel bankalara göre biraz daha düşüktür. Bu bankanın araç kredisine uyguladığı faiz oranı ise, %1.76’dır. Ayrıca Ziraat Bankasında banka komisyonu ücreti alınmamaktadır. Araç kredisi içinde bu banka tarafından  kefil istenmemektedir.

HALKBANK

Halk Bankası da bir devlet bankasıdır. Diğer özel bankalara göre araç kredisi faizi bu bankada da diğerlerine göre düşüktür. Bu bankanın araç kredisine uyguladığı faiz oranı %1.81’dir. Bu bankada da banka komisyon ücreti alınmamaktadır. Ancak kefil sayısı şartı vardır. Halkbank, krediye 1 kişiyi de kefil gösterme şartını sunmuştur.

ALTERNATİF BANK

Bu bankada özel bankalardandır. Araç kredisine uyguladığı faiz oranı %1.89’dur. Bu bankada banka komisyonu ücreti talep etmemektedir.

ICBC

Bu bankanın da araç kredine uyguladığı faiz oranı %2.00’dır.

VAKIF KATILIM

Vakıf Katılım, bir katılım bankasıdır. Bu bankanın da araç taşıtı için taşıt finansmanı adı altında kredisi elbette mevcuttur. Bu finansmanın kar payı oranı ise %1.90’dır.

KUVEYTTÜRK

Bu banka da bir katılım bankasıdır. Araç finansmanı paketleri mevcuttur. Bu finansman için kar payı oranı %1.75’dir.

Taşıt Kredisi Çekmek Mantıklı mı?
Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi hepimizin hayali bir gün bir araç sahibi olmaktır. İnsanın hayalini gerçekleştirebilmesinden daha güzel bir şey yoktur. Ayrıca iyi bir arabaya binmek herkesin hakkıdır.

Son yıllarda birçok banka araç kredisi için, müşterilerine oldukça uygun kredi paketleri sunmaktadır. Bankalar, müşterilerine uygun bir ödeme planı da hazırlayarak ödeme kolaylığı sağlamakta. Bu sayede de pek çok kişi araç sahibi olabiliyor.

Mevduat faizinin yüksek olduğu 2019 senesi için nakit paranız olsa dahi araç kredisi çekmek bizce mantıklı. Çünkü dönemde elden büyük nakit paralar çıkmak faiz gelirinden sizi alıkoyar. Bu da cebinize girecek paranın girmemesi demektir. Ancak araç kredisi çekerek, hem nakitinizden faiz geliri elde ediyorsunuz hem de bankaların uygun araç kredi paketleri sayesinde zorlanmadan aracınızın bedelini ödüyorsunuz. Günün sonunda bakmışsınız elinizde güzel bir araba!

Ayrıca araç için ödenen parayı asla çöpe gidiyor diye düşünmeyin. Para biriktirmekte zorlanan insanlar için araç kredisi çekmek oldukça mantıklıdır. Taksit taksit ödemenizle hem zorluk çekmeyeceksiniz ve sonunda elinizde büyük bir birikiminiz olacaktır. Acil nakit ihtiyacınız olduğunda aracınızı nakde de dönüştürebilirsiniz ve düştüğünüz darboğazdan bu sayede kurtulabilirsiniz.

Bankaların işleyişleri araç kredisi vermede oldukça hızlıdır. Neredeyse aynı gün içinde bile araç kredisini bankanızdan temin edebilirsiniz. Bu kadar kolay elde edilebilen krediler mevcutken araç kredisi çekmek mantıklı sayılabilmektedir.

Artan döviz kuru sebebiyle son yıllarda araç satın alan kişilerin elde ettiği kar miktarı oldukça artmıştır. 1 yıl içinde 0 KM araçlara gelen zamlar dolayısıyla fiyatı 100.000 TL artan araçlar olmuştur. Bu sebepten bugün satın aldığınız araç ilerleyen zamanda mutlaka fiyat artışına uğrayacaktır. Eskisi gibi 2. El araç satışında büyük fiyat düşüşüne de rastlanılmamaktadır. Döviz kurunun artması ile araç sürekli değer kazanacak demektir. Bu hususu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Acil nakit ihtiyacınızın giderilmesi içinde araç kredisi kullanmak mantıklıdır. Şöyle ki: Acil nakde ihtiyacınız olduğunda kredi ile taşıt satın alıyorsunuz ve galericilere gidip hemen bu aracı nakde dönüştürebilirsiniz. Bu sayede taksitle ödeme imkanı bulduğunuz büyük nakit ihtiyacınızı halletmiş oluyorsunuz.

Araç kredisi çekerken bütçenize ve ödeme gücünüze göre seçimler yapmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde banka rehin koyduğu aracı sizden alabilir ve aracı satışa çıkararak borcu kapatabilir. Bu durumların yaşanmaması için bütçenize uygun hareket etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu