Finans

Düzenli Birikim Yapmak için Tavsiyeler

Her ay düzenli olarak para biriktirme önerileri… Para biriktirmek sizce gerçekte lüzumlu mu? Neden küçük yaşlarda parayla alakalı öğrendiğimiz ilk şey birikim yapmaktır? Bu soruların cevabını bulabilmek hedefiyle size birkaç önerilerim var.

 

Sıfırdan Düzenli Birikim Yapmak İçin Öneriler

Hemen her bireyin kendisine göre hayalini kurduğu bir yaşam vardır. Genellikle cümle alem gösterişli ve varlıklı bir hayatın hayalini kurar. Elbette isteklerini hemen karşılayabilmek, istek ettiği arabaya sahip olmak ister. Buna benzeri pek çok hayaliniz vardır. İşte bu hayallerinizi bir daha düşünün. Birikmiş bir oran paranız olsa, hayallerinize daha dayanıklı adımlar atmaz mısınız? Para biriktirmek ve yaptığınız birikimleri yatırımlarla değerlendirmek, geleceğinizi teminat altına alacaktır.

Düzenli bir şekilde para biriktirirseniz ve yaparak uygularsanız, gelirinizi tesirli bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu sayede dahi birikimlerle geleceğinize daha kazançlı yatırımlar yaparak varlıklı olmaya adım atabilirsiniz. Özellikle para biriktirmeyi düzenli duruma getirebilirseniz, varlıklılık hedefiyle en iyi yatırımı yapmış olursunuz. Şimdi sizlerle her ay düzenli olarak para biriktirmenize yardımcı olacak öneriler paylaşmak istiyorum.

Sıfırdan Düzenli Birikim Yapmak İçin Tavsiyeler

Elbette ilk olarak birikim yapmamak hedefiyle bahanelerinizden kurtulmalı ve buna inanmalısınız. Her ay düzenli olarak para biriktirebilmek hedefiyle ilk olarak bir hazırlık yapmalısınız. Bu hazırlık elbet gelir – masraf tablonuzu çıkartmak içindir. Toplam gelir ve giderlerinizi 1 ay süresince düzenli olarak izleyin. Nereye, ne kadar ödeme yapıyorsunuz; lüzumlu ve lüzumsuz harcamalarınız neler, belirleyin. Giderlerinizin hesabını bilmezseniz, düzenli bir tasarruf yapamazsınız. Amacınız her ay düzenli bir birikim uygulamak olduğu hedefiyle 1 maaş gelir ve giderlerinizi iyi bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Ayrıca bu yolla lüzumsuz giderlerinizi dahi görmüş olursunuz ve tasarruf yoluna gidersiniz.

Giderlerinizi hesap ettikten sonra bu hususta bir planlama yapmalısınız. Gereksiz harcamalarınızdan bir an evvela kurtulmalısınız. Geriye artan mecburi harcamalarınızdan dahi tasarruf edebilirsiniz. Elektrik, su, naturel gaz giderlerinizi düşürebilir, otomobilinizin yakacak masrafından tasarruf edebilirsiniz.

Yatırım uygulamak hedefiyle bir miktar para ayırmanız, epey iyi ve basit bir birikim yöntemidir. Birikimlerinizi yatırımlarla değerlendirerek daha yüksek bir gelire sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz yatırım işlemleri ila kolaylıkla birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca nasıl yatırım gerçekleştireceğiniz konusu ile ilgili Küçük Paralarla Yatırım Yapmak adlı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Bu yatırımlardan iyi bir kazanç elde ettiğinizi görüldüğü vakit, daha çok birikimle yatırım uygulamak isteyeceksiniz. Bu şekilde dahi düzenli bir birikim ve yatırım hayatınız olacaktır. Eğer birikim uygulamak hedefiyle kendinizde lüzumlu talebi bulamıyorsanız, hayallerinizi döneme sokun. Örneğin otomobilinizin modelini arttırmak istiyor olabilirsiniz yahut bu sene yaz tatilini istediğiniz gibi özgürce yapmayı hayal edebilirsiniz. Bu hayalinizle her güne gözünüzü açın ve giderlerinizi minimumda tutarak yapmak ihtimalinizi arttırın.

Düzenli Birikim Yapabilmek için Öneriler

Birikim yapar iken problem yaşıyorsanız bunun pekçok nedeni olur. Planlı bir sarf uygulamanız olmayabilir yahut ayrıca dahi gereksiniminiz olduğunu düşündüğünüz şeylerin önceliğiniz olmadığının farkında değilsinizdir. Eğer birikim yapamıyorsanız sizin hedefiyle hazırladığımız birikim önerilerine gelin beraber bakalım.

Giderlerinizi Hesaplayın

Birikim yapamamanın esasında gelir masraf dengesini akıldan çıkarmak yatar fazlası vakit. Oysa gelir masraf farkını hesaplamak mühim bir yaşam planlamasıdır. Bu planlamadan yoksun olduğumuz hedefiyle ay sonuna doğru çoğumuz paramızın nereye gittiğini anlayamayız. Böyle bir durumla karşılaşmamak namına yapmamız gereken düzgünce bir gelir masraf dengesi listesi hazırlamak ve ona göre hayatımızı planlamak olacaktır.

Hedefler Belirleyin ve Hayal Kurun

Birikim uygulamak hedefiyle kendinizi motive etmek kendinize olan inancınızı arttıracaktır. Bunun hedefiyle en başında kendinize küçük amaçlar belirleyip bunları gerçekleştirmeyi tecrübe edinebilirsiniz. Örneğin; her gün belli bir tutarı kenara koyarak hafta sonu o birikiminizle kendinize ayrıca bir kolye ayrıca dahi bir tişört alabilirsiniz.

Ev Giderlerinde Tasarruf Yapmayı Deneyin

Ev içi giderleri farkında olmadan tükettiğimiz giderleri yansıtır ve bir hesap yaptığınızda göreceğiniz üzere önemli bir maliyete sahiptirler. Fakat bu azaltılabilir. Nasıl mı?

Öncelikle evinizdeki ampulleri tasarruflu ampuller ila değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Evdeki su kaçaklarını denetim edebilirsiniz. Bunların beraberinde ak nesne tercihinde A enerji sınıfı ürünleri araştırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca internet, telefon aboneliğinizi dahi gözden geçirmenizde yarar var. Belki tıpkı hizmeti daha ekonomik alabileceğiniz seçenek şirketler mevcuttur.

Eğlenceye Ayırdığınız Parayı Planlayın

Eğlence harcamaları gösterişli olarak kabul edildiği hedefiyle bir kalemde yok sayılabileceği düşünülmektedir. Aslında bu kolaya kaçmaktır. Eğlence dahi ademoğlu hedefiyle lüzumlu bir rahatlama rutinidir. Fakat sistemli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü çok harcamaya en elverişli faaliyet elbet eğlenmektir. Eğlence nasıl planlanabilir?

Haftada 3 gün çıkıyorsanız bunu 2 güne indirebilirsiniz. Ayrıca fiyatları elverişli yerleri soruşturmak eğlenirken dahi tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Yatırım Yaparak Para Biriktirmek

Yatırım, elinizdeki paranın değerini güvenliğini sağlamak yahut değerini çoğaltmak hedefiyle yapabileceğiniz bir uygulamadır. Hem portatif ayrıca taşınamaz mallar üstünde yatırım yapılabilir. Örneğin birikiminizi bir taşınmaz üstünde değerlendirmek hedefiyle bir ev satın alabilir, başka bir söyleyişle gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Eğer küçük meblağda bir paranız varsa banka hesabınızda vadeli yahut vadesiz olarak altın, döviz yatırımı yapabilirsiniz. Yani nasıl yatırım gerçekleştireceğiniz size kalmış! Emin olun ki yarınlar çabucak geliyor; yarınlarınızın bugün yaşadığınız konforlu yaşamı aratmaması hedefiyle şayet yatırım yapma konusu ile ilgili kollarınızı sıvamanız gerekiyor!

Bu arada yatırımınız yarınınızı teminat altına alırken bunun yanı sıra bugününüzü dahi daha rahat bir şekilde yaşamanızı sağlayabiliyor. Çünkü yatırımınız yardımıyla “Gelecekte ne yapacağım?” korkusu büyük ölçüde yok oluyor ve bugünü neşeli bir şekilde yaşayabiliyorsunuz! Üstelik yatırım uygulamak birikiminizin değerini büyük ölçüde koruyarak vakte alan okumanıza yardımcı dahi olur! Tabii ki yatırımın bu üstünlüğünün, hangi yatırım aracını tercih ettiğiniz ve yatırım sürecinde doğru kararlar almanız ila çok ilgisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Yatırım uygulamak hedefiyle ilk olarak paranız olması gerekiyor, bu mutlak! Yatırım uygulamak hedefiyle lüzumlu parayı şayet birikim yaparak elde edeceksiniz. Birikim uygulamak hedefiyle şayet tasarruf uygulamak koşul! Yani yatırıma giden yol, tasarruftan geçiyor.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Aslında bu problemin pekçok yanıtı var ancak “ Harcamalarınızı Düzenleyin, Tasarruf Edin ” yazımızda özet bir yanıta ulaşabilirsiniz. Eğer kış aylarında daha çok sarf uygulanan enerji giderlerinde tasarrufa gitmek dilerseniz “ Kış Aylarında Evinizde Tasarruf Etmek İçin 6 İpucu ” yazımızı okuyabilirsiniz. “Nasıl olsa mezun olmama çok var, evlenmem hedefiyle daha önümde çok sene var, çocuğumun okula başlaması hedefiyle daha kaç sene var…” Bu yahut bunun gibi cümleleri çokça duymuş ayrıca kurmuş olduğunuza eminiz. Sonrasında şayet o günler geldiği zaman sürenin nasıl süratli geçtiğini düşünüp şaşırmışsınızdır. İşte, emeklilik döneminiz dahi bu türlü olacak; nasıl geldiğini anlamayacaksınız dahi. Peki, emeklilik döneminize yatırımlı bir şekilde girmek yerine niçin gafil yakalanasınız ki? Geleceğinizi teminat altına alabilmek hedefiyle ve rahat bir istikbal yaşam sürdürmek hedefiyle en iyi şekilde hazırlanmak hedefiyle yatırım yapma planınızı ertelememelisiniz. Ne kadar çok birikim/yatırım o kadar rahat bir istikbal!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu