FinansTeknoloji

e-Fatura Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

e-Fatura, sanal ortamda düzenlenen bir fatura türüdür. Bu fatura türünde normalindeki gibi herhangi bir şekilde kağıt kullanılmamaktadır. Elektronik ortamda hazırlanan e-Fatura, maliye sunucuları içerisinde bulunur. Buradan da alıcı veya satıcının kendisine gönderilir. e-Fatura kağıda basılmadığı için normal faturalardan biraz farklı şartları bulunmaktadır. Bunlar itiraz süreleri, iptal işlemleri normal olan kağıtlı faturaya göre çok fazla farklılık göstermektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki e-Fatura işletmeleri dosya masrafından kurtarır. Böylece kâr elde edebilirsiniz. Üstelik sunucuda bulunan faturalara istediğiniz zaman kolay bir şekilde internet yardımı ile ulaşabilirsiniz. e-Fatura nedir diye sorulduğunda cevaplarını bu şekilde verebiliriz.
 
 

e-Fatura  Kullanmak Zorunlu Mu?


Kağıt masrafı önlemek adına artık tüm işletmelerde e-Faturaya geçmek gerekmektedir. e-Fatura kullanmak zorunlu mu sorusu akıllarınıza geliyor olabilir. Bu sorunun cevabı ise e-Faturaya geçmek için belirlenen şartları şirketiniz karşılıyor ise geçmek zorundasınız.

eFatura’ya Geçiş Şartları Nelerdir?

Aralık 2018 döneminde olduğumuz için şuan firmaların muhasebe servislerinin ve mali müşavirlerin en merak ettiği soru eFaturaya geçiş şartları Nelerdir ?

01.01.2019 tarihi e faturaya geçmesi gereken firmaların ile güncel kanunda yer alana maddelere göre 2017 Brüt satış tutarların 10.000.000,00 TL ( 10 Milyon TL ) ve üzeri olmalıdır. Bu tutarı 2017 Kurumlar Vergisi beyannamenize bakarak öğrenebilirsiniz.

e-Fatura Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


– Kağıt masrafından kurtularak maddi anlamda avantaj sağlarsınız. Üstelik eskiye dönük bir fatura lazım olduğunda yüzlerce kağıt ile uğraşmazsınız. İstediğiniz tarihteki faturayı tek tıklama ile önünüze getirebilirsiniz. Bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Hem maliyet hem de zamandan tasarruf sağlarsınız.

– e-Fatura sistemi ile hazırlanan faturalar çok daha kolay bir şekilde olmaktadır. Bu yüzden fazladan personel ihtiyacı duymazsınız, maaş verdiğiniz personel sayısı azalır.

– Muhasebe sisteminizi e-Fatura ile birleştirerek muhasebe departmanına ayrıyetten kağıt masrafı yapmazsınız. Kayıtlar dijital ortamda tutulur, anında iletilir.

 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu