Finans

Esnaf Destek Paketi Başvuru Şartları

Gündemde esnaf destek paketi başvuru şartları yoğun bir şekilde araştırılıyor. Zorlu zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde vatandaşlarımız arasında en çok esnaflarımız zor günler geçiriyor. Esnaflarımız esnaf destek paketi başvuru şartları neler? Gibi soruların cevaplarını şimdiden aramaya başladı. Yoğun tartışmalar üzerine başta Halkbank olmak üzere bankalardan açıklamalar gecikmedi. Halkbank corona ile mücadele kapsamında esnafa 50 bin lira destek sağlayacağını duyurdu. Halkbankası esnafların şartlarını ayırmaksızın 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart vereceğini esnaflarımıza duyurdu. Peki, esnaf destek paketi başvuru şartları neler?

 

Esnaf Destek Paketi

Kepenkleri kapatmak zorunda kalan esnaftan paketlere yoğun talep oldu. Corona virüsü salgınına mücadele için bankalar Esnaf Destek Başvuru Şartları ve destek paketi içeriğini açıkladı. Pakette sanatkarlara ve esnafa 25 bin nakit kredi, 25 bin ticari kart desteği vereceğini duyurdu. Bankalar tarafından kredi paketi açıklaması gelmemesinin ardından, Esnaf destek paketi başvuru şartları nasıl yapılır sorusu akılları meşgul etmeye başladı.

Esnaf Destek Paketi Başvuru Şartları

İşletme kredisinin sınırı 25 bin olacak. 6 ay ödeme geciktirme, 36 ay vadeli olarak kullanılacak. İmalat, yiyecek, perakende ticaret, ulaştırma, konaklama meslek sahipleri başta olmak üzere sanatkarlar ve esnaflar 4.5 faiz oranıyla krediyi kullanabilecekler. Krediyle esnaf mal ve hizmet alımlarında vadeli ve taksitli işlem yapabilecek. Nakit akışını düzenleyebilecek için Çek ve senet işlemlerini kart üzerinden yapabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı işletme kredisinin sanatkar ve esnaf odalarına kayıtlı olanlar kullanabilecek.

Halkbank esnaf destek paketi başvuru şartları arasında ilk olarak yapmanız gereken Halkbankası’nın resmi internet sitesinde yer alan formu doldurup başvuru talebinizi belirtmeniz olacaktır. Daha sonra Halkbank müşteri ilişkileri yöneticisi tarafından aranıp kredi başvurunuzla ilgili bilgilendirme amaçlı sizinle iletişime geçilecektir.

Paraf Esnaf Kart Destek paketi kapsamında, işletme kredisinin yanında sanatkar ve esnaflarımızın hizmet ve mal alımında vadeli ve taksitli işlem yapabilecekleri çek senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirebilecekler, tedarikçilerinden sağlayabilecekleri avantajların yanında 25 bin lira tanımlayabilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli bu iki yeni ürünü esnaf ve sanatkarlarımız ekonomik istikrar kalkanı kapsamında esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak şartı ile başvurabilecekler. Bu sayede taksitli ve nakit akışlarını kart üzerinden düzenleyen esnaflarımızın bu süreçte ekonomik olarak rahatlaması hedeflenmiştir.

Dünya çapında zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde ülkemizin de içinde olduğu bu zorlu süreci en az hasar alarak atlatmaya çalışıyoruz. Bu süreçte devletimiz başta olmak üzere tüm bakanlıkların ve belediyelerinde çalıştığını göz ardı etmemek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu