Finans

Ev Almak İçin En Doğru Zaman

Konut yatırımı hala en çok kazandıran yatırım araçlarının başında geliyor. Konut satın alırken lokasyon, bina özellikleri gibi faktörler önem taşıyor. Peki bu dönemde ev alınır mı, konut yatırımı cazip mi?
Emlak sektöründe genel bir durağanlık yaşansa da Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artış ortalama yüzde 10’u buldu. Bununla birlikte Amasya, Aydın, Edirne, Nevşehir ve Muğla gibi bazı şehirlerde yüzde 20’nin üzerinde fiyat artışı gerçekleşti. 2018’de en çok kazandıran ilçeler ise, İzmir-Menderes (yüzde 40), Bursa-İznik (yüzde 37) ve Antalya-Aksu (yüzde 32) oldu.
 
 

Evin sezonu mu olur bu meyve mi diye düşünmeyin. Her bölgenin kendine özgün sezonları oluyor. Genelde fiyatların daha uygun olduğu aylar ise ilkbahar ve yaz ayları. Okulların bitmesi, yazlık evlerin daha gözde olması ve havaların etkisi birleşince çoğu emlak istatistiğine göre ev alma sezonu başlıyor. Tek dezavantaj ise herkesin ev almak için bu mevsimleri seçmesi. Bu noktada şöyle bir ipucu da işinize yarayabilir. Herkesin ev almadığı sezonlarda ev araştırmasına girmek.  Her iki türlü de iyi bir araştırma yaparak evi normalden uyguna almanız mümkün.

Gelişmekte olan bölgeleri takip etmek de size nakit kazandırır. Metro çalışması başladıysa, AVM ve benzeri trend yapılar yapılmaya başaldıysa ve o bölgenin fiyatı yükselecekse önceden buradan yer almak size hem ev sahibi yapar hem de iyi bir yatırım olmuş olur. Yani bu noktada kulaklarınızı açık tutmanızda ve ev almayı düşündüğünüz bölgelerle ilgili haberleri takip etmenizde fayda var.

 

Bu faizlerle Konut Kredisi Kullanmak Mantıklı mı?

Konut kredisi faiz oranları konut kredisinde psikolojik seviye olan %1’in oldukça üzerinde. Güncel oranlarla 120 ay vadede konut kredisi kullanıldığında ortalama olarak anaparanın yaklaşık 2.5 katı faiz ödemesi yapılıyor. Fakat bu faizlerle konut almak beklemekten daha mantıklı. Ancak ihtiyaçlara uygun, bütçenin sınırları içinde istenilen konut bulunduysa ve kredi kullanılacak miktar %25 düzeylerindeyse konut satın almak avantajlı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

 
Konut kredisi ve konut fiyatlarının son 10 yıllık geçmişine bakıldığında konut kredisi faizlerinin düştüğü dönemlerde konut fiyatlarının %50’ye varan artışlar gösterdiği, konut kredisi faiz oranlarının artış gösterdiği dönemlerde ise konut fiyatlarının düştüğü veya artış göstermediği görülmektedir. Buna rağmen  Merkez Bankası’nın Konut Fiyat Endekslerine göre konut fiyatları 2018 Ekim ayında %14 Kasım ayında ise %12 azalış gösterdi.Konut maliyetleri hızla artarken yeni konut izinleri neredeyse yarı yarıya düşmüşken konut fiyatları artan konut kredisi faiz oranları karşısında düşen konut talebinden ötürü erimeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarında gerçekleşecek indirim sonrasında konut talebinin artmasıyla konut fiyatlarının ciddi şekilde artış göstermesi kaçınılmaz bir gerçek
 

Ev Almak İçin Uygun Zaman Mı, Şu An Ev Almak Mantıklı Mı?

Konuyu Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Remzi Özdemir kaleme aldığı yazısında değerlendirerek şu an konut alınmayacağını öngördü.

Özdemir kaleme almış olduğu yazısında “Bir dönem emlakçılarda müşteri kadar bankacıda vardı. Biri gidiyor diğeri geliyordu.Şimdi bankalar yurtdışından zor para buluyor. Bulsa bile maliyeti o kadar yüksek ki, bırakın onu alıp da konut kredisi olarak satmaya ancak borcu borçla dönüyor. Şu anda Türk bankaları yurtdışından aldığı Sendikasyonu maliyeti LİBOR (uluslararası faiz) artı 2.50. Yani dolar bazında yüzde 4’ü geçen bir faiz var. Yani bu rakamlara baktığımızda konut alacaklara bankalardan kısa ve orta vadede hayır yok.

Tüm bunlar konut sektöründeki sorunun daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor. Siz hiç ünlü müteahhiti ortalıkta görüyor musunuz? Hani onlarca arabası olan meşhur müteahhit. Elinde nakit parası olan ne yapmalı? Her kriz döneminde söylenen şeyi:Nakit kraldır!” diyerek konut almak için uygun zaman olmadığını söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu