Finans

Evde Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Evde doğalgaz faturası nasıl düşürülür ? Sorusunu cevaplamaya çalışalım. Daha erken diyenleriniz olacak belki ama,bazı önlemlerin erken alınması gerekiyor.Artan doğalgaz fiyatları bu kış belimizi biraz daha fazla bükecek,ısınma maliyetlerimiz,geçen yıllara göre daha yüksek olacak.

Gelelim kullanımızı azaltmak için yapabileceklerimize;

İşin en  önemli kısmı yalıtımdan geçiyor,ne olursa olsun yalıtım işini mutlaka halletmemiz gerekiyor.Kombi ve peteklerimizin bakımını mutlaka yaptırmalıyız.Kapı ve pencere fitilleri mutlaka elden geçirilmeli,gerekirse sünger bantlar yardımıyla boşlukları kapamalıyız.Pimapen pencerelerin yazlık ayarını,mutlaka kışlık olarak değiştirmeliyiz.

Kombiye alternatif ya da yardımcı olarak klima temin etmeniz sizin faydanıza olacaktır.Kombilere mutlaka ve mutlaka oda termostadı takılmalıdır.Termostatsız kombi sürekli dönüş suyu sıcaklığını tekrar yükseltmek için çalışır.Sürekli gaz sarfiyatı olur.Kombinin su basıncı birbuçuk,iki bar arasında olmalıdır.Eksik suyla çalışan tesisat ısıtma yapmaz. Petekler çalıştırılmadan önce mutlaka  hava olup olmadığı kontrol edilmeli,havaları alınmadan çalıştırılmamalıdır. Petekler ile duvar arasına yalıtkan yansıtıcı plakalar yerleştirilmelidir. Peteklerin hem giriş hem dönüş vanaları açık olmalıdır.Reglaj ayarı için bazı vanalar birer ikişer tur kısılmış olabilir.

 

Oda termostatları mutlaka encok oturduğumuz odada,kapı ve pencerelerden uzakta,peteklerden uzakta ve duvara 150-180 cm aralığında asılı olmalıdır.Sıcaklık dereceleri içeride en rahat hissedebileceğiniz,en düşük dereceler tercih edilmelidir.Kombi kazan sıcaklığı ise,kombinin ev içerisindeki istenen sıcaklığı çabuk bize verip,termostad vasıtasıyla dinlenmeye geçeceği ,derece seçilmelidir.Kısacası dinlenmeyen kombi tasarrruf yapmaz.Çok düşük kazan sıcaklığında oda istenilen sıcaklığa gelmez ya da çok geç gelir.kombi sürekli çalışır tasarruf olmaz.Çok yüksek kazan sıcaklığında kombi,çabuk ısıtır,kombi dursa bile,oda sıcaklığı birkaç derece daha artmaya devam eder.Bu sefer sıcaklık düşene kadar kombi çok uzun süre çalışmaz,istenilen sıcaklık ile kombi çalışma sıcaklığı arasında ki fark,ısı dalgalanmasına yol açar.Konforlu bir ısınma sağlanmaz

 

Sizin tercih edeceğiniz kombi kazan sıcaklığı ve oda sıcaklığı,ısı dalgalanmasını en aza indirecek dereceleri,kendi evinize göre,deneyerek bulmaktır.Petek üstlerinde perde,önlerinde koltuk çekyat asla olmamalıdır.Peteklerin önü,altı hava sirkülasyonunu engelleyecek hiçbir şeyle kapatılmamalıdır. Petekler asla çamaşır ve benzeri kurutmak için kullanılmamalıdır.Oda sıcaklığı kadar odanın nemide önemlidir.Nem dengesi sağlanmış bir oda daha konforlu ısınır.

 

Doğalgaz ile ısıtma da aç kapa yöntemi son derece yanlış bir uygulamadır.Bunun yerine mümkün ise programlanabilir oda termostadları tercih edilmeli,hatta internet üzerinden kontrol edilebilen modeller tercih edilmelidir. Yapılacak üç-dört dilimlik senaryolar ile evinizde konforlu ve tasarruf ederek ısınsbilirsiniz. Evde doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Sorusunun yanıtlarını,teknik bilgilere,rakamlara boğulmadan anlatmaya çalıştık.Unutmayalım herşeyin başı iyi bir yalıtım,bilinçli kullanım dan başlıyor.Okuyalım,anlatalım…yazılarımızı paylaş butonu ile paylaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu