Finans

Gümüşe Yatırım Yapmak

Günümüzde kullandığımız çoğu takı ve eşyalarda bulunan gümüşe yatırım yapmayı biliyor musunuz? Gümüşe yatırım yaparak nasıl para kazanabilirsiniz? Gümüş ile yatırım nasıl yapılır? Gelin inceleyelim

 

gümüşe yatırım nasıl yapılır

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır?

Gümüş senelerden beri çeşitli günlük eşya ve takılarda kullandığımız bir madendir. Ancak gümüş yalnızca takı ve eşya emelli değil bu arada yatırım emelli da kullanılmaktadır. Ne yazık ki gümüşü bir yatırım aracı olarak gören kişi sayısı çok çok azdır. Oysa ki gümüşün değeri altını izlediği için altın yükseldiği vakit gümüş de yükselebilmektedir. Tabi her ne kadar talep ve arz farkları olsa da gümüş yatırımının pek çok avantajı bulunmaktadır. Portföylerinde ekseriyetle değerli madenleri ağırlıkta tutan yatırımcılar gümüş yatırımını sık sık seçenek etmektedir.

Gümüş Yatırımı Kazançlı Mı?

Gümüş yatırımı her vakit kazandıran bir yatırım olmuştur. Bundan 10 sene önce 1 kilogram gümüş 250 TL iken, şu anda 1 kilogram gümüş 3500 TL’den işlem görmektedir. Başka bir deyişle 10 senede ücreti nerdeyse 15 kat artmış diyebiliriz. Gümüş her vakit nakde çevrilebilen ve her vakit yüksek talebin olduğu bir değerli maden olduğundan, yatırım yapmanız vaziyetinde kazançlı çıkmanız muhtemel olacaktır. Gümüş yatırımı kısa vadeli değil en az 1 sene ve üzeri tutacak şekilde düşünerek yatırım yapılmalıdır.

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır

Gümüş yatırımı yapmak için iki seçeneğiniz var, birincisi fiziki gümüş alarak yatırım yapmak ötekisi ise, bankaların internet şubelerinden sanal gümüş alarak yatırım yapmaktır.

Fiziki Gümüş Almanın Avantajları,

Her vakit elinizin altında bulunduğundan kolaylıkla nakde çevirilebilmektedir.

Fiziki Gümüş Almanın Dezavantajları

Fiziki gümüş her vakit çalın tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Her ne kadar gümüşü en iyi şekilde savunduğunuzu düşünseniz de son zamanlarda hırsızlık çok kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Fiziki olarak aldığınızda, aldığınız gümüşün, ayarından emin olamayabilirsiniz. Gümüşün içerisine daha düşük değerli metaller karıştırılabilmektedir.

Fiziki Gümüş Aldığınızda, gümüş ücretleri düşüşe geçtiğinde bir kuyumcu bulmak zor olabilir. Kuyumcu gümüş ücretinin düşeceğini biliyor ise muhtemelen sizden gümüş almayı reddedecektir. Şayet reddetmez gümüşü alırsa muhtemelen değerinden daha az para ödeyecektir. Bu da zarar rizikosu mananına gelmektedir.

Sanal Gümüş Almanın Avantajları

1- Sanal gümüşler, fiziki olarak saklanmadığı için çalınma gibi bir riziko etkeni barındırmaz.
2- Sanal gümüşleri, internet üzerinden aldığınız için hatıranda alıp satabilirsiniz.
3- Sanal gümüşlerin alınıp satıldığı bankalar veya aracı müesseselerin, gümüş için istedikleri komisyon oranları kuyumculara kıyasla daha azdır.
4- Sanal gümüş aldığınızda aldığınız gümüş, binde bin saflıktadır. İçerisine rastgele bir bakır,demir gibi metaller katılmamıştır. Bu yüzden piyasa ücretine alıp satabilir aldığınız gümüşün ayarından emin olabilirsiniz.

Sanal Gümüş Almanın Dezavantajları

Banka veya aracı müessese üzerinden sanal gümüş aldığınızda almış olduğunuz değerli maden bankanın batması neticesi yok olabilir hesaplarınız silinebilir. Ancak gümüşleriniz her bir banka için 150 bin TL’ye kadar devlet garantisi altındadır.

Gümüşe Nereden Yatırım Yapılır?

 

 1- Kuyumcu

Gümüşe yatırım yapmanın en çok tercih edilen modeli kuyumcudan gümüş almaktır. Kuyumcular gümüşü gram, ons veya külçe şeklinde satmaktadır. 1 kg gümüş sadece 3500 TL’dir. Kuyumculardan yüklü miktarda gümüş almaya gittiğinizde yeterli gümüşü bulamayabilirsiniz. Bu yüzden ansızın fazla kuyumcu dolaşabilir, veya Kapalıçarşı’daki büyük kuyumcuları ziyaret edebilirsiniz.

2- Banka İnternet Şubesi

Gümüşe yatırım yapmanın bir diğer yolu ise, bankaların internet şubelerini kullanmaktır. Gümüşe yatırım yapmak için en güvenebileceğiniz yollardan birisidir. Banka üzerinden aldığınız gümüşleri satarken fahiş komisyonlar ödemek zorunda kalmazsınız. Gümüşlerinizin miktarı ne olursa olsun hatıranda alabilir ve hatıranda satabilirsiniz. Yüklü gümüş alımlarında kuyumcu aramak zorunda kalmazsınız. Banka üzerinden gümüş yatırımı yapmak için, ilk olarak bir vadesiz TL hesabınızın hemen peşinden da bir gümüş hesabınızın olması gerekiyor. Tüm bu hesapları açtıktan sonra gümüş alabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

3- Gümüş Yatırım Fonu Almak

Gümüşe yatırım yapabileceğiniz bir diğer yol da gümüş yatırım fonu almaktır. Bankalar ve aracı kurumların ihraç etmiş oldukları ”Değerli Madenler Şemsiye Fonu” yatırım fonunu satın alarak, altı, gümüş,demir, bakır gibi pek çok madene aynı anda yatırım yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu