Finans

Hisse senedi ile para kazanmak

Hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır sorusu sanıyorum ki borsa da ilk kez alım satım işlemi yapacak herkesin aklını kurcalıyordur. Bu yayında borsada alım – satım yapmaya başlamanıza yardımcı olacak bilgilere yer vereceğim.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki hisse senedi almak veya satmak hiç zor değildir. Sonuç itibarıyla atom parçalamayacak ya da sıfırdan şirket kurmayacaksınız, altı üstü borsada işlem gören ve yükseleceğini düşündüğünüz bir şirketten hisse alacak, şirkete ortak olacak ve zamanı geldiğinde ortaklıktan ayrılacak yani hisseyi satarak elinizden çıkaracaksınız.
Hisse Senedi Nedir?
Hisse senetleri, sermaye şirketleri tarafından, kişilere sermayede sahip oldukları payı belgelendirmek adına verilen, sahiplerine her türlü ortaklık hakkından faydalanma imkânı sağlayan değerli kağıtlardır. Hisse senedi çıkarmak isteyen şirketler, öncelikle bunun için SPK’dan(Sermaye Piyasası Kurulu) onay almak zorundadır.
Hisse Senedi Nasıl Alınır – Satılır?
SPK kurallarına uyum sağlayan, bir organize piyasada işlem gören hisseler, aracı kurumlar vasıtası ile alınıp satılabilir. Alım – satım süreçlerine giriş, birkaç aşamada anlatılabilir:
-Hisse alım – satımı yapmak istiyorsanız, ilk önce birlikte çalışmak istediğiniz aracı kuruma karar vermelisiniz. Günümüzde bankaların da içinde olduğu pek çok kuruluş, hisse alım – satım işlemlerinde yatırımcılar için aracılık yapmaktadır.
-Aracı kuruluşunuzu seçtikten sonra, buradan kendinize bir yatırım hesabı açmanız, ve hisse senedi alım – satım işlemleri için bu hesaba belli bir miktar para yatırmanız gerekmektedir.
-Yatırım hesabınızın açılışı tamamlandıysa, artık hisse alım – satım işlemlerine de başlayabilirsiniz. Bir hisse alabilmek için, yatırım hesabınızda en azından hissenin değeri ve aracının ekleyeceği komisyon miktarının toplamı kadar para olması gerekmektedir.

Hisse Senedi Alarak Nasıl Para Kazanılır ?

Şimdi gelelim asıl mevzuya hisse senedi alarak nasıl para kazanılır ? Yukarıda rakamları verdim dolar bazında yıllık yüzde 14,50 civarında kazanç var. Yani bu kadar yüksek kazançta para kaybedilir mi? Evet hemde ne paralar kaybedilir. Bu dönemde yatırım yapan herkes bu kadar para mı kazandı ? Tabiki bu mümkün değil.
Hisse senedinden nasıl para kazanılır sorusundan önce hisse senedinden nasıl para kaybedilir ? sorusunu cevaplamak gerekir. Bununla ilgili çok uzun bir yazı yazılabilir, maddeler halinde açıklanabilir, belki başka bir yazıda bu konuyu daha detaylı açıklarız. Biz bu yazıda; hisse senedi alarak nasıl para kaybedilir iki kelime ile özetleyelim : Endişe ve aç gözlülük.İnsan hep kazanmak ister açgözlülükle bilinçsizce hisse senedi alır. Sonra kaybetmeye başlar endişeye kapılır ve bu seferde neden aldığını bilmediği hisse senedini yanlış bir zamanda satar. Hisse senedi piyasasına yeni başlayan yatırımcının genel özeti budur. Duygular rasyonel ve analitik düşüncenin yerini alınca kaybetmek kaçınılmazdır.
Hisse senedi ile para kazanmak için bir çok farklı yöntemden bahsedilebilir. Ben bunu üç yöntem altında toparladım.
1 – Şirkete Ortak Olmak
2 – Hisse Senedi Ticareti Yapmak
3 – Şirketi Belirle – Ticarete Başla
Bu isimler yöntemin esası itibari ile benim kafama göre verdiğim adlandırmalar farklı ifadelerde kullanılabilir.
  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu