Finans

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Sizde IBAN numarası nedir ve nasıl öğrenilir sorularına cevap arıyorsanız, yazımızda bu soruların cevaplarını ayrıntılı biçimde bulabilirsiniz. Para transferlerimizi ve ödeme işlemlerimizi yaparken aracı olarak kullandığımız bankaların, her müşterisi için ayrı bir hesap numarası tahsis ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu hesap numarası ile, para yatırma, para çekme, fatura ödeme ve aynı banka ile çalışan başka bir kişiye para transferi (havale) yapabiliyor iken, farklı bir banka ile çalışan bir kişiye para transferi yani EFT yapabilmek için IBAN Numarası kullanmamız gereklidir. 26 haneli sayılardan oluşan IBAN Numarası, ilk başta işlemin yapıldığı ülke kodu “TR” bulunur ve ardından gelen iki basamaklı sayılar kontrol basamaklarıdır. Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 basamaklı sayı banka kodunu ifade eder. Geriye kalan 16 basamak ise size ait olan hesap numaranız ve banka şube kodunu belirtmektedir.  IBAN Numarası, uluslararası bankacılık işlemlerinde ve farklı bankalar arası para transferlerinde sorun yaşamamak adına çok önemlidir. Gelin, IBAN Numarası nerede yazar?  IBAN Numarasını nasıl öğrenirim sorularına yazımızın devamında yanıt bulmaya çalışalım.

IBAN Numarası Nerede Yazar?
IBAN numarası

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Eskiden daha çok karşılaştığımız fakat teknolojinin ilerlemesi ile biraz daha modası geçmiş olan “hesap cüzdanı”, bankalarda müşteri olarak işlem yapmaya başladığımız anda banka tarafından oluşturulan bir cüzdandır. Banka aracılığı ile yaptığımız her işlem bankalar tarafından bu cüzdana işlenir. Bu cüzdanda müşteri numarası bilgimiz, hesap numarası bilgimiz ve IBAN numarası bilgilerimiz mevcuttur. Bunun yanı sıra bankaların müşteri hizmetlerinden veya kullanıyor iseniz İnternet bankacılığı kanalı ile IBAN numarası bilginize erişebilirsiniz. IBAN Numarası Bilgisi bazı bankaların para kartları üzerinde yazıyor iken bazılarında yazmamaktadır. Para kartları üzerinde kart numarası ve müşteri numaramız bulunmaktadır.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarası bilgisi öğrenmek için yukarıda belirttiğimiz gibi bankanıza ait müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numarasını öğrenmek istiyorum diyebilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisinin aktaracağı sesli menü vasıtası ile IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Eğer elinizde IBAN numarası bilginiz var ise yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bilgi ile hesap numaranızı ve banka şube kodunuzu da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?
IBAN sorgulama

IBAN Numarası Bulma

Internet bankacılığı kullanıyor iseniz IBAN Numarası öğrenme işlemi çok kolay olacaktır. İnternet bankacılığı aracılığı ile hesabınıza giriş yaparak hesap detayları bölümünde hesap numaranızı, banka şube kodunuzu ve IBAN Numarası Bilgisi detaylarına ulaşabilirsiniz. IBAN Numarası Öğrenme işleminizi bankalarınız haricinde başka sorgulama sitelerinden öğrenmenizi tavsiye etmeyiz.

Banka kartı üzerinde IBAN Numarası Sorgulama

Banka kartları üzerinde yazan banka kart numarası genellikle IBAN numarası ile karıştırılmaktadır. Bazı bankalar, para kartlarının en alt kısmında IBAN Numarası Bilgisi vermektedir. Ancak her banka bu bilgiyi paylaşmamaktadır. Banka kartınızın üzerinde IBAN Numarası bilgisi yazmıyor ise, yazımızda detaylı olarak anlattığımız IBAN numarası öğrenme adımlarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu