Finans

İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor?

2019 Aralık’ta Çin’den tüm Dünya’ya yayılan Covid-19, küresel düzeyde ekonomilere de olumsuz yönde sirayet etti. Para birimlerinin birbirleri karşısındaki beklenmedik değer değişiklikleri gibi, üretim ve hizmet sektörlerinde de öngörülemeyen kayıplar yaşanmaya başlandı. Hükumetler gibi, işveren de çalışan da tasarruf etmenin yeni yollarını aramaya başlamış oldu. Çok az sayıdaki işletme kârlılık oranını arttırırken, otellerden restoranlara hizmet sektörünün geneli ve tekstilden otomotive üretim sektörünün de çoğu zarara başladı.

 

 

İkinci El Araç Piyasasındaki Fiyat Artışı

Otomotiv sektöründeki olumsuz tablo Güney Kore, Japonya, Çin gibi Uzakdoğu menşeli markalarda da, Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa menşeli markalarda da rahatlıkla görülebiliyor. Hem üreticiler hem bayiler hem de alıcılar için farklı sorunlar bir araya geldiği için, ikinci el araç piyasası da birkaç ay önce umulmayan bir değişime girmiş oldu.

Üreticiler

Üreticiler, yani otomobil markaları üretim kapasitelerini düşürme durumunda kalmışa benziyor. Zira ekonomik tedbirleri arasında ya işten çıkarma ya da ücretsiz izne gönderme seçenekleri bulunuyor. Ayrıca var olan stoklarına talepte de önemli ölçüde düşüş var. Talebin düşmesi, çoğu çokuluslu olan firmaların gelecek yılki planlarını ve yatırımlarını bile etkiliyor.

Bayiler

Türkiye özelindeki bayiler düşünüldüğünde aslında stok sorunları bulunmuyor. Buna karşın Euro ve ABD Doları’ndaki hızlı iniş çıkışlar neticesinde fiyatlandırma konusunda sorun yaşıyorlar. Ek olarak, hitap ettikleri kesim hangi sosyoekonomik grup içinde olursa olsun, potansiyel müşterilerini de yitiriyorlar. Lüks bir otomobile sahip olmak isteyen ve ekonomik durumu iyi olan kişi, önündeki belirsizlikten ötürü şimdilik kararını ötelemiş olabilir. Orta hâlli bir aile otomobili almak isteyen kişi de büyük olasılıkla işiyle ve borçlarıyla ilgilenme durumunda kaldığı için, aynı erteleme kararı onda da bulunabilir. Durum buyken bayilerin fiyat indirimine gitmesi pek mümkün değil. İkinci el araç satışı yapan bayilerde de durum pek iç açıcı değil…

Alıcılar

Sıfır binek otomobil almak isteyenler, mevcut ekonomik durumdan ötürü ikinci el piyasasını araştırmaya başladı. Gel gelelim ekonomi arz ve talebin dengesiyle bir fiyat ortaya çıkardığı için, son birkaç haftadır ikinci el piyasasında da fiyatlar yükselmeye başladı. Yani normal dönemde haftada 50 adet ikinci el araç satışının göründüğü bir ilçede, bu rakam artmış oldu. Piyasadaki satılık ikinci el araç sayısı azaldıkça, henüz satılamamış olanların da fiyatları artmaya başladı.

İkinci El Araçta Covid-19 Etkisi

İkinci el araçlarda fiyatlar kısa süreliğine yükselmiş olsa da, durum tekrar değişmeye başladı. Covid-19 şüphesi, diğer tüm ticari faaliyetlerde olduğu gibi ikinci el araba pazarını da durağanlaştırdı. İkinci el araç almak için bir süre daha beklemeye karar verenler için hiç kuşkusuz sağlık faktörü de bir önem barındırıyor.

İkinci El Araç Fiyatlarının Yarını

Mart’ın ikinci yarısına kadar yükselen fiyatlar önce durdu ve ardından da inişe geçti. Nisan ve Mayıs aylarının ardından mevcut borçların ödenebilmesi için araç satışları da tekrar aktifleşebilir. Yani Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren pazara hatırı sayılır miktarda ikinci el araba girebilir. Bu durumda fiyatların malum rekabet koşullarından ötürü düşmesi söz konusu olabilir.

Öte yandan sektörün canlanması için otomobil satışlarıyla ilgili vergilendirme konusunda adım atılabilir. Böyle bir adımın atılması sıfır araba almak isteyenler için cezbedici olacaktır. Alıcıların sıfıra yönelmesi durumunda da yine ikinci el araba pazarında seçenek artacağından fiyatlarda sabitlik ve hatta bir ölçüde düşüş gözlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu