Finans

İş Yeri Açma Kredisi ve Devlet Hibeleri

2019 yılında iş kurma kredisi KOSGEB tarafından Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. Buna göre Girişimcilik Destek Programı kapsamında 100 Bin TL kredi seçeneği bulunmaktadır. Bu 100 Bin TL kredi seçeneğinin 50 Bin TL’si hibe olarak verilmektedir. Konunun detayları aşağıda:

 

kosgeb devlet hibesi

KOSGEB’in verdiği bu desteklerin amacı ise:

 

 • Girişimcilerin KOSGEB tarafından desteklenmesi sayesinde ülke ekonomisi canlandırılmaktadır.
 • Girişimcilerin iş kurma ve kurdukları işi yürütme kapsamında gelişmesi sağlanmaktadır.
 • Başarılı iş planlarının oluşturulmasına destek olunmaktadır.
 • Ekonominin canlanması sağlanmaktadır.
 • Yeni kurulmuş işletmelerin ayakta kalabilmeleri için maddi destek sağlanmaktadır.
 • Yeni kurulacak işletmelerin sürdürülebilir işler yapmasına destek sağlanmaktadır.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır ?

Kendinize ait bir iş yeriniz olmasını istiyor ve bunu en ucuz maliyetle elde etme niyetinde iseniz Türkiye de başvuru yapabileceğiniz belkide tek devlet kurumu KOSGEB ‘dir. Kurum ülke ekonomisini canlandırma ve canlı tutmak için özellik ile genç girişimcilere geri ödemesiz ( hibe ) ve faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB, gerekli şartları sağlayan bütün girişimcilere 2019 yılında bu kapsam doğrultusunda 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. KOSGEB işyeri açma kredisi almak isteyenler için birkaç uygulama ve evrak kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi yeterlidir.

KOSGEB Girişimci Destek Paketi Kimlere Verilir?

KOSGEB girişimci destekleri iş projesi uygun olan ve kriterleri karşılayan adaylara verilmektedir. Buna göre:

Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için 5 Bin TL kuruluş desteği ödenmektedir.
Sermaye şirketi kapsamında kurulmuş olan işletmeler için 10 Bin TL kuruluş ödeneği verilmektedir.
Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından performans dönemi ödemesi kapsamında da destek verilmektedir. Buna göre, toplam prim gün sayısı 180 ve 539 arasında olan ve faaliyetlerine devam eden işletmeler için 5 bin TL destek verilmektedir. Eğer prim gün sayısı 1080 ve üstü olan işletmeler için 20 bin TL ödeme verilmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Açma Kredisi (10 Yıl Vade)
 
Yatırım amaçlarınız için düşünülen ve düşük faiz oranları ile yanınızda olan bir iş kurma kredisidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi ofis, dükkan, mağaza, muayenehane veya büro vb gibi iş yerleri için kullanabilirsiniz. Kendi iş yerinize sahip olmak için başvuruyu Ziraat Bankası şubelerinden yapabilirsiniz. Kredinin detayları şu şekildedir.

 

 • Kredi vadesi azami 120 aydır.
 • Krediyi kullanacağınız işyeri için vade süresi boyunca ipotek atanır.
 • Ziraat Bankası, gerekli gördüğü vatandaşlardan ek teminatlar talep etmektedir.
 • Satın almayı planladığınız iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi alabilirsiniz.
 • Krediyi kullanan kişiye hayat sigortası yapılır.
 • İşyeri ve zorunlu deprem sigortaları da banka tarafından yapılmaktadır.

Ziraat Bankası KOSGEB İş Kurma Desteği (Faizsiz ve Geri Ödemesiz)

İl veya ilçenizde bulunan KOSGEB şubelerinden yapacağınız iş kurma kredilerini ziraat bankası üzerinden alabilirsiniz. Herkesinde bildiği gibi KOSGEB yeni girişimci vatandaşlara karşılıksız yani geri ödemesiz hibe desteği vermektedir.

50 BİN TL hibe için başvurunuzu KOSGEB şube müdürlükleri üzerinden yapabilirsiniz. Yetersiz kalınması durumunda 100 BİN TL faizsiz kredi verilmektedir. Bu krediyi almak için 2018 yılı öncesinde gerekli kurslara katılma zorunluluğu bulunmaktaydı. Zira artık bu zorunluluk bulunmamaktadır. Ayrıca iş yerini açmadan başvuru yapıp desteğinizi Ziraat Bankası üzerinden alabiliyorsunuz.

Son olarak, ülkemizden hizmet veren diğer 8 bankanın iş yeri açma kredilerini de göz önünde bulundurmanızı önermekteyiz. Konu hakkında ki sorularınız ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede cevaplandıracaktır.

60 Ay Vadeli Bireysel Kredi Kullanarak İş yeri Açabilirsiniz

Şayet bu saydığımız imkanlardan hiç birini değerlendiremiyor iseniz gelir belgesiz ve kefilsiz olarak 2019 da ihtiyaç kredisini 60 ay vadeli olarak çekebilir, iş yerinizi açabilirsiniz. Aşağıda yer alan tablodaki kredi fırsatlarından şayet kredi notu değeriniz düşük değil ise 60 ( 5 sene ) vadeli olarak istifade edebilirsiniz.

Örneğin, Ziraat Bankası %1.59 faiz oranı ile kredi imkanı sağlamaktadır. 60 ay vadeli 40.000 TL kredi kullanmış olsanız aylık ödemeniz sadece 1.687,85 TL olacaktır. ( Emekliler için de bu faiz oranları ile Türkiye Halk Bankası ‘da kredi olanağı sağlamaktadır. )

AĞUSTOS 20019 ‘da düşük faizler ile bir diğer iş yeri açacaklar için kredi veren bankamız da %1.49 faiz oranı ile QNB Finansbank ‘dır. Banka ayrıca gelir belgesi ve kefil talep etmemesi ile bir çok yeni girişimcinin gözdesidir. Bankadan 75.000 lira kullanmanız halinde 5 sene vadeli aylık ödemeniz 2.084,47 TL olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu