Finans

Kredi Kartı Güvenlik Kodu (CVV) Nedir?

Kredi kartı güvenlik kodu kredi kartının arka yüzünde yer alan rakamların son 3 hanesini oluşturan koddur. Bu kod 3D Secure işlemlerinde kullanılmakla beraber kart için özgün bir niteliktir. Bu kod fark firmalarca değişik adlandırılmıştır. Sözgelişi Visa şirketi CVV (Cart Validation Value) olarak isimlendirmiştir. 2001’den itibaren ise bütün kartlarda bu kodun bulunması zaruri hale getirilmiştir. Ayrı olarak CVV kodu kredi kartı numarası gibi kabartmalı rakamlarla değil normal şekilde basılı olarak bulunur.

 

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

CVV kodu maksimum derecede güvenlik sağlamak ve düzmececilik olaylarının önüne geçmek emeliyle ortaya çıkmıştır. Malum internet alışverişlerinde alakalı site sizden kart şifrenizi istemez. Bu sayede de CVV kodu, isim ve soy isim bilgilerinin yanı sıra kart numarası ve kart son kullanma tarihi bilgileri verilerek internet üzerinden kart şifresi vermeden güvenli alışveriş yapmak olasıdır.

CVV İle ilgili Diğer Bilgiler

CVV kodu kredi kartı şifresi ile karıştırılmamalıdır. Ayrı olarak kredi kartı şifresi kullanıcı tarafından oluşturulup işlemler sırasında da kullanıcı tarafından tuşlanır. Kart şifresi asla kart üzerinde yazılı olarak bulunmaz. Yurttaşlar tarafından merak edilen diğer bilgi ise CVV kodunun nerde bulunduğudur. Sözgelimi, kartın arka yüzünde imza bölümünün üst tarafında 1111 2252 4844 686 503 yazıyorsa son üç hane olan 503 o kartın CVV kodudur. Çoklukla sadece CVV kodu yazsa da kimi vaziyetlerde 7788 555 gibi rakamlar bulunur. Ehemmiyetli olan ise her ne yazarsa yazsın son 3 hanedir.

CVV Kodu Silinirse Ne Yapılmalı?

Uzun yıllar kullanılan kartlarımızda bazen CVV kodunun yazdığı bölüm aşınabiliyor. Bu vaziyette yurttaşların yapması şart olan alakalı bankanın müşteri hizmetlerine bağlanıp yeni bir kart istemek olmalıdır. CVV kodu silindiği vakit kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak internet alışverişlerinde sizden CVV kodu isteneceği için internet üzerinden alışveriş yapamayabilirsiniz.

CVV Kodu Yalnızca Kartın Arka Yüzünde Mi Bulunur?

Türkiye’deki bütün kredi kartlarında arka yüzde yer alan CVV kodu American Express kartlarında ön yüzde bulunur. Yurttaşların bu konuda merak duymalarına gerek yoktur zira Türkiye’de bütün kartlar Visa ve Mastercard altyapısını kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu