Finans

Kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar

Günümüzde çoğu insan, nakit para taşımak yerine harcamalarını kredi kartları veya banka hesap kartları ile gerçekleştiriyor. Bu durum insanları gereksiz ağırlıklardan kurtarırken, kart ile harcama yapma bilincine ulaşamamış insanlarda ise çok büyük sorunlar doğuruyor. Böyle durumlarda insanlar kredi kartı mı yoksa banka kartı mı kullansa karar veremiyorlar. Bu kararı vermeden önce kredi kartı ve banka kartı nedir, arasındaki farklar nelerdir ve hangi durumlarda hangi kartı kullanmak daha faydalıdır gibi soruların cevaplarının bilinmesi gerekiyor. Kredi kartı ve banka kartını karşılaştırmadan önce bu kartlar nedir, inceleyelim.
  

Banka Kartı Nedir?

Banka kartları, kredi kartının rahatlığını sunar ancak farklı şekilde çalışır. Banka kartları, kartı satın aldığınızda doğrudan çek hesabınızdan para alır. Bunu, satın alma miktarına bir miktar ayırarak yaparlar. Daha sonra satıcı işlem sırasında bankasına gönderir ve satıcı hesabına aktarılır. Bunun gerçekleşmesi birkaç gün sürebilir ve işlem devam etmeden önce bekletme süresi düşebilir.
Banka kartınızla mağazalarda veya ATM’lerde kullanılacak bir PIN kodunuz olacaktır. Ancak, bankamatik kartınızı PIN’ler olmadan çoğu satıcıda da kullanabilirsiniz. Makbuzu, kredi kartıyla olduğu gibi imzalayacaksınız. Banka kartlarıyla ilgili bazı gerçekler aşağıdadır.
Bir banka kartı doğrudan çek hesabınıza bağlanır.
Kredi kartının kullanılabileceği yerlerde kullanılabilir.
Genel olarak, işlemleri tamamlamak için PIN’inizi kullanırsınız.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, aksi takdirde kartın kredi limiti olarak bilinen bir kredi limitinden borç para almanızı sağlayan bir karttır. Kartı, temel işlemlerinizi yapmak için kullanırsınız ve bu işlem daha sonra faturanıza yansıtılır.
Kayda değer: Alışverişinizden faiz ödersiniz, ancak bakiyenizi aydan aya taşımamanız durumunda faiz ödenmez. Kredi kartlarının yüksek faiz oranları vardır ve kredi kartı bakiyeniz ve ödeme geçmişiniz kredi puanınızı etkileyebilir. Kredi kartlarıyla ilgili diğer bilgiler aşağıdadır:
Kredi kartı, kartınızla erişebileceğiniz bir kredi kartıdır.
Genel olarak, bu alımları imzalamanız gerekir (istisnalar benzin pompasında veya küçük bir miktar için bir geçiş penceresinde olabilir).
30 gün içinde ödenmezse yapılan alımlara faiz ödeyeceksiniz.

Banka Kartı Ve Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kişinin yaşam standartlarına ve kullanımına göre, hangisinin daha avantajlı olduğuna içinde yaşamış oldukları durumlar karar verir. Herhangi bir insana göre banka kartı kullanmak avantajlı iken, başka bir insana göre kredi kartı kullanmak avantajlı olabilir. Ancak bu kartlar arasında bilinmesi gereken önemli farklar vardır.
 
Nakit İhtiyaçlar
Nakit paraya ihtiyaç duyduğunuz anlarda normal şartlar altında hem kredi kartından hem de hesap kartından paranızı çekebilirsiniz. Hesap kartınıza bağlı hesabınıza ne kadar para yatırdıysanız, o kadar para çekebilirsiniz. Bankalar size bundan fazlasını vermezler. Kredi kartlarında ise durum farklıdır. Ortak ATM’ler sayesinde herhangi bir bankanın ATM’sinden paranızı çekebilirsiniz. Çektiğiniz bu para, kredi kartını alırken kartınıza tanımlanmış olan nakit avans limitinden düşülür, yani diğer bir deyişle bankanın izin verdiği ölçüde kredi kullanmış olursunuz. Nakit avans çektiğiniz tutar, ekstreniz kesilip, ödemenizi yapana kadar geçen her gün başına faiz işlemeye başlar.
 
Yıllık Kart Ücretleri
Çoğu banka, yaşanan itirazlardan sonra yıllık kart ücretlerini kaldırmış olsa da, bazı bankalar hala kart ücreti almaktadır. Bu ücret kredi kartınızdan, her yılın belirli bir ayı, sizden habersiz olarak çekilmektedir. Banka kartlarında ise yıllık kart ücreti yoktur. Banka kartlarında ise her ay veya üç ayda bir olmak üzere hesap işletim ücreti alınabilmektedir.
Ek Hizmet Ve Özel İndirimler
Kredi kartı kullanıcılarına, bankaları tarafından yapılan harcamalarda taksitlendirme, puan kazanma veya indirimler uygulanmaktadır. Hatta bazı kartlar, müşterilerine uçak bileti kazandırma veya havaalanı hizmetlerinden ücretsiz yararlanma gibi imkanlarda sunmaktadır. Ancak banka kartlarının böyle bir özelliği yoktur.
 
Kart Ekstresi
Kredi kartları, 30 günlük süre sonunda sizlere kredi kartı ekstrenizi yollarlar. Bu ekstrede yaptığınız harcamalar ve ödemeniz gereken tutarlar hakkında sizleri bilgilendirirler. Ancak banka kartlarında zaten var olan paranızı harcadığınız ve bir borcunuz olmadığı için böyle bir durum söz konusu olmaz.
Alışverişler
Kredi kartı ne gibi özelliklere sahip sorusunun en büyük cevabı,  yapmış olduğunuz alışverişlerde var olan paranızı değil, bankanızın size tanımlamış olduğu kredi limitinden harcama yaparak, yaptığınız harcamanızı daha sonra ödemenizdir. Banka kartında ise vadeli veya vadesiz hesabınızdan harcama yaparsınız.
Banka kartı ne, kredi kartı ne ve ne gibi özelliklere sahip sizler için kısaca cevaplamaya çalıştık. Bu noktadan sonra yapılan matematiksel analizler sonucu hangisinin sizin için daha faydalı olduğuna karar vermek sizin elinizde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu