Finans

Kredi Notu Olmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi notu ihtiyaca binaen oluşturulmuş bir yapı olarak ortaya çıkmış bankaların ortak bilgi paylaşım merkezi olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise halka açılmış ve bilgi almak isteyen herkese açık hale getirilmiştir. Kredi notu özellikle bankaların kendisine kredi başvurusu yapan müşterisinin ödeme disiplinini gösteren oldukça önemli bir veridir.

 

Düşük Kredi Notuna Rağmen Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Olmadan Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Banka ve finansman şirketleri için birinci sırada yer alan bir veri olmakla beraber tek belirleyici unsur değildir. Kredi notu Türkiye ortalamasında 1400 seviyelerinde olup bunun altında kalan rakamlar borç ödeme performansının zayıf kaldığı seviye olarak değerlendirilir. 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrası banka ve diğer finansman kuruluşları için kişilerin kredibilitesi daha büyük önem taşımış finansal performans verileri doğrultusunda kredi kullandırmanın önemi anlaşılmıştır. Bu tarihte tam 23 banka batmış ve TMSF’ye devri gerçekleştirilerek yönetim ve denetimi bu kuruma bırakılmıştır. 90’lı yıllarda da benzeri süreçler yaşanmış sonuncusu 2001 tarihinde yaşanan bu kriz olmuştur.

Bankalar bu tarihten sonra tüm bankacılık ürünlerinde daha temkinli hareket planı geliştirmiş  sonraki yıllarda ekonomide istikrar  sağlanınca rekabet piyasası gereğince bazı esnek politikalar geliştirme yoluna gitmişlerdir. Bu doğrultuda bazı bankalar findeks notu yada kredi notu da denilen bu verinin istenilen seviyede olmasa da belirli teminatların sunulması ile kredi kullandırma yönünde olumlu cevap verebilmektedir. Bu bankalardan bazıları;

Halkbank, Odeabank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İşbankası, Denizbank, Akbank, Tekstilbank, Adabank, Fibabank, Yapı kredi, Birleşik Fon Bankası, Alternatif Bank, Arap Türk Bankası, Burgan Bank, Citibank, Deutsche Bank, HSBC Bank, Turkish Bank, Bank Mellat, Habib Bank, Turkland Bank, Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, The Royal Bank of Scotland, Turkland Bank, Rabobank’tır

Düşük Kredi Notuna Rağmen Kredi Veren Bankalar

Düşük kredi notuna rağmen kredi veren bankalar mevcuttur. Ancak bunların da bazı şartları vardır. Hangi teminatlar düşük kredi notuna rağmen bankaların kredi onayına sebep olur?

  • Bankalar üzerinize kayıtlı taşınmaz bir varlığı teminat olarak göstermenizi isteyecek ,alacak ödenmeyip riskli bir pozisyona gelindiğinde bu teminat devreye girip mevcut borç ipotek edilen varlık kanalıyla tahsil edilecektir (bu teminat Ev,arsa,dükkan vb..cinsinden olabilir)
  • Sağlam bir kefil bularak bankanın güveni kazanılmalıdr.Bu kişi, sicili bozuk olmayan ödemeleri düzenli ve mümkünse bir kamu çalışanı olması veya bağ-kur kaydı olan biri olabilir

Bankalar finansal  endişe ve tedirginlik yaratacak ortamlardan kaçınırlar fakat sektörel büyüme sağlayan diğer bankalarla rekabet ortamında yarışabilmesi için bazı ödünler vererek risk alır. Sektörde yeni olan bankaların gelir tablosu üzerinde vergi öncesi karı arttırarak bilanço üzerinde varlık kalemlerinde artış yaratması bankayı diğerleri arasında öne çıkaracak ve bu da risk alabileceği ortamlarla gerçekleşebilecektir. Teminatlar bu noktada devreye girer ve alacakların tahsili güçleştiğinde bu kaynaklar borçlara karşılık olarak kullanılır.

Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız 3 Ayda Kredi Notunu Yükseltmek adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu