Finans

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Yapılması Gerekenler

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi birçok kredi talebi, kredi notunun düşüklüğü nedeniyle geri çevrilebiliyor. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Üstelik, günümüzde artık kredi notu sadece kredi ve kredi kartı alırken değil, taksitle cep telefonu alırken, beyaz eşya alışverişindeyken, hatta araba ve ev kiralarken bile karşınıza çıkabilir.

 


Kredi sicilinizde şimdiye kadar bankalarla olan tüm geçmişiniz yer alıyor. Bu geçmişinize bakılarak bir not veriliyor. Bu not, nakit ihtiyacı duyduğunuzda, bankaların size gereken desteği verip vermemek konusunda karar almasında rol oynuyor.

Konut veya araba satın almak veya evinizi yenilemek istediğinizde bir kenarda birikmiş paranız yoksa bankalardan kredi çekmek zorunda kalırsınız. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda ise ilk bakacakları şey sizin kredi notunuzdur. O nedenle kredi notunuzu her zaman yüksek tutmanız, her ihtiyaç duyduğunuzda krediye erişebilmeniz açısından son derece önemlidir.

Geç ödeme veya temerrüde düşme gibi nedenlerle kredi notunuz düşmüşse muhtemelen başvurunuz onaylanmayacaktır. Ortalama bir kredi notuna sahip olmak, kredi başvurularınızın kabul edilme olasılığını artırır. Bu nedenle kredi notunuz ne kadar yüksek, kredili ürün kullanma geçmişiniz ne kadar uzun olursa bankaların da kredi talebinizi onaylaması o kadar kolaylaşır.

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu yükseltme yöntemleri, bankaların size kredi verme ihtimalini arttıracak yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemleri izleyerek bankalar gözünde itibarınızı arttırabilir ve kredi alma şansınızı yükseltebilirsiniz. Aşağıda bu yöntemlerden bazılarını sizin için sıraladık:

  • Kredi notu yükseltme yöntemlerinden en önemlisi bankalara olan tüm borçlarınızı zamanında ödemektir. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparsanız, kredi notunuzu kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz.
  • Kredi kartlarınızın sadece asgari borcunu değil tüm borcunu ödeyin. Bu şekilde bankaların gözünde borçlarını düzenli ve tam olarak ödeyen müşteri imajı yaratabilirsiniz.
  • Kısa dönemli ve düşük miktarda kredi alın ve ödeyin. Genellikle ihtiyaç kredisi altında düşük faizli ve düşük miktarlı krediler kredi notunuzu yükseltmek için oldukça faydalı olacaktır.
  • Eğer bankacılık ürünlerinin hiçbirini kullanmıyorsanız, en azından düşük limitli bir kredi kartı çıkarın. Bankacılık ürünlerini kullanmamak, kredi notunuzun oluşmamasına neden olacaktır. Bu durumda ise bankaların değerlendirebileceği bir kredi notu olmayacaktır. 1.000TL limitli bir kart çıkararak bu kartı düzenli olarak ödemek, kredi notunuzun ve Findesk notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.
  • Kredi kartı limitlerinizi çok yüksek tutmayın. Çünkü yüksek limitin kredi notuna etkisi yoktur. Sadece düzenli bir şekilde kart ödemesi yapmak kredi notunuzu yükseltecektir.
  • Kredi kartı ve kredi hariç elektrik faturası, su faturası gibi ödemelerinizi düzenli olarak yapın. Bu ödemelerin doğrudan bir etkisi olmasa da borçlu görünmemek bankalar açısından olumlu olarak karşılanacaktır.
  • Vadesiz hesabınızda aktif olarak para giriş çıkışının olmasını sağlayın.
  • Kredi çekmeden önce banka hesabınızda toplu para tutmaya çalışın.
  • Aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Bu,  bankaları gözünde imajınızı olumsuz etkileyecektir.
  • Ne kadar sıklıkla kredi çektiğinize dikkat edin. Çok sık kredi kullanmak  sanılanın aksine kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

 

Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırın


Aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamalısınız. Eğer aylık bütçenizi aştığı için kredi ödemelerinizi zamanında yapamıyorsanız, kredilerinizin vadesini uzatmalısınız. Vadeyi uzattığınız takdirde toplamda ödeyeceğiniz kredi tutarı artacak ama aylık ödeme tutarınız düşecektir. Bu sayede aylık ödemelerinizi düzenli olarak yapabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Aylık gelirinize göre güncel faiz oranları ile  çekebileceğiniz krediyi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim aracımızdan anında hesaplayın.)

Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz


Birden fazla kredi borcunuz varsa, aylık ödemeler zorlayabilir ya da gelir-gider takviminiz uymadığı için ödemeleriniz gecikebilir. Bu durumda tüm kredilerinizi tek bir kredide birleştirerek tek bir yere, aynı tarihte ödeme yapabilir, vadenizi uzatarak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz.

Bu dediklerimizi yaptığınız taktirde kredi notunuz yükselecektir ve bu sayede bankalardan kredi çekerken zorluk yaşamayacaksınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu