Finans

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Banka işlemleri esnasında rastladığımız kredili mevduat hesabı ne anlama gelmektedir? Kredili mevduat hesabı nasıl açılır? Kredili mevduat hesabı açmak ücretli mi?

 

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı, adından da anlaşılabileceği gibi acil nakit ihtiyacına çözüm üretmek adına kullanıma sunulmuştur. Bu hesap özellikle maaş müşterilerine daha kolay bir şekilde sunulan ve bankalar tarafından kullanımı teşvik edilen bir hesaptır. Peki, neden bankalar kredili mevduat hesabının kullanılmasını istiyor ve müşterilerini bunun için teşvik ediyor?

Henüz herhangi bir kredili mevduat hesabınız veya banka hesabınız yoksa Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır? adlı yazımızı inceleyin.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı acil nakit ihtiyaçları olduğunda bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir hesaptır. Bu hesaptan para çekebileceğiniz gibi faturalarınızı da ödemeniz ve internet üzerinden hesabınıza para aktararak harcama yapmanız mümkündür. Yani acil nakit ihtiyaçlarınızı kredili mevduat hesabı aracılığıyla çok rahat bir şekilde çözebiliyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da mevcut.

Avans hesap veya ek hesap olarak da adlandırılan bu hesaptan kısa süre içerisinde acil nakit ihtiyacınıza çözüm üretebilseniz de bu hesaplarda faiz oranı oldukça yüksektir. Yani ek hesaptan para çektiğiniz zaman normal kredi kartı veya kredi faizinden daha fazla faiz ödeyebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca kredili mevduat hesabı kullanmaktan kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Bankalar yüksek kredi notuna sahip müşterilerine genel olarak belli limitle kredili mevduat hizmeti sunmaktadır. Sunulan hizmette faiz oranını tamamen bankalar belirlemekte ve gecikme faizi de normal borçlara oranla daha fazla olabilmektedir. Her banka farklı faiz oranı belirleyebilmektedir. Bu nedenle kredili mevduat hesabı açtırmadan veya bu hesaptan para çekmeden önce mutlaka faiz oranlarıyla ilgili bankanızdan ilgi almalısınız.

Kısa süreli de olsa kredili mevduat hesabı kullanmanız yüksek faiz ödemenize neden olabilir. Bazı bankalar siz bu ürünü kullanırken direkt olarak komisyon alırken bazıları ise kullandığınız güne göre hesaplama yaparak faiz oranını belirler.

Kredili Mevduat Hesabı mı, İhtiyaç Kredisi mi?

Uzun vadeli veya yüksek miktarda bir kredi kullanmayı düşünüyorsanız kredili mevduat hesabı yerine ihtiyaç kredisini tercih etmek isin için daha mantıklı olabilir. Faiz oranına baktığınızda birçok bankada ihtiyaç kredisi faiz oranları kredili mevduat hesabı faiz oranlarından çok daha düşüktür.

Eğer borcunuzu uzun vadeye yaymayı düşünüyorsanız kredili mevduat hesabı yerine ihtiyaç kredisini tercih etmeniz daha düşük faizi oranıyla borcunuzu ödemenize olanak sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu