Finans

Kriz Döneminde Para Kazanmak

Para kazanmakta, her vakit geçerli olan ve en önemli kural; krizleri fırsata çevirme kuralıdır. Bu kural herkes tarafından kabul edilen, değişilmez gerçeklikteki bir kural olmakla birlikte, son zamanlarda yaşanan fırsatçılıkla karıştırılmamalıdır. Burada anlatılmak istenen esas şey, günün koşullarına göre şekillendirerek yatırımları bu yönde yapmaktır.

 

krizi fırsata çevirmek

Kriz Dönemi Nasıl Fırsata Dönüştürülür?

Günümüzde, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü; Maske, dezenfektan, kolonya, eldiven ve temizlik malzemeleri gibi ürünlere olan talebin bir anda patlamasına kapı araladı. Corona virüsü ilk kez Çin’de çıktığı dönemde, dağılma hızının akılalmaz ölçüde yüksek olduğunu, eninde nihayetinde bizim ülkemize de geleceğini gören veya bizim ülkemize gelmese dahi dış ülkelerde artacak olan maske, dezenfektan, kolonya, eldiven ve temizlik malzeme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir yarışın başlayacağını görebilen yatırımcı, yatırımını bu malzemelerin stoklanmasından ziyade malzemelerin imalatına ‘üretimi yapan firmalara’ yönlendirdi. İşte bu şekilde krizi fırsata çevirenler, böyle bir dönemde bile para kazanmayı başarabildi. Bir başka örnekle, deprem bölgesinde yeni ve dayanıklı evler yapmak, krizi fırsata çevirmektir. Ancak deprem bölgesinde ev sahiplerinin mevcut kiralara zam yapması büyük bir fırsatçılıktır.

Krizi Fırsata Çevirmek ve Fırsatçılık

Burada krizi fırsata çevirme olarak anlatılan şey; 5 Liralık maskeyi 50 Liraya satmak demek değildir. Uygun bir ücret ile ihtiyaca yönelik hizmet sunmaktır. 5 Liralık maskeyi 50 Liraya satan işportacı girişimciler piyasaya dönemlik tutunurken, virüsle beraber yok olup gidecek ve yeni krizlerin doğmasını bekleyeceklerdir. Bu kişiler ile deprem bölgesinde ev kiralarına zam yapan ev sahipleri arasında karakter açısında bir fark yoktur. Kriz dönemlerinde ihtiyaca yönelik hizmet sunan, deprem bölgesine dayanıklı evler yapan, virüse karşı maske imalatı, dezenfektan imalatı veya ilaç imalatı gibi devamlı yatırımlar yapan yatırımcılar ise kazançlarına paralel olarak piyasada büyümeye devam edecektir.

Her Krizden Bir Fırsat Doğar

Her krizin bir fırsatı beraberinde getirdiği aşikârdır. Krizi görebilen ve fırsata çevirebilen insanlar çok para kazanabilir hem de piyasada günden güne büyüyerek söz hakkına sahip bir yatırımcı olabilir. Burada en önemli şey, yatırımcının ne istediğine iyi karar vermesidir. Yatırımcı, bir anda çok kazanmak için fırsatçılık mı yapacak, yoksa krize çözüm üretip, piyasadaki kalıcılığını uzun vadeye yayarak piyasada söz hakkına sahip mi olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu