Finans

Makale Yazarak Para Kazanmak

Sizler için hazırlanmış olan bu rehberde, “Makale yazarak nasıl para kazanılır?” konusu detaylı olarak anlatılmıştır.

 

Makale Yazarak Para Kazanma İşi Nedir?

Makale yazarak para kazanmanın asıl açıklaması, içerik üreterek para kazanmadır. Sizin belirlediğiniz, müşterileriniz ya da işverenlerinizin talep ettiği konularda yazılar yazarak bunun karşılığında ücret almaktır. Makale denilince aklınıza bilimsel makaleler gelmesin. Aslında siz haber sitelerinde, alışveriş sitelerinde, Blog sitelerinin içerisinde bulunan yazıları yazacaksınız. Bu sayede gelir elde edeceksiniz.

Nasıl yazacağınızı öğrendikten sonra, oldukça kolay bir şekilde aldığınız siparişleri teslim edebileceksiniz. Dışarıdan bakınca zor gözükebilir fakat bu rehber sayesinde sizden istenilen her konuda yazı yazabilecek, iş bulmak konusunda ve yazdığınız yazıları satmak konusunda hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz. Rehberde yazan bilgileri dikkate almanız bunun için yeterli olacaktır.

İnsanlar Makalenizi Neden Satın Alır?

Birçok okuyucumuz diyor ki ‘’İnsanlar kendileri yazmak yerine, neden bizim yazılarımızı satın alsınlar?’’ Bunun için birkaç geçerli sebep var.

1- Makale alan kişilerin, yazacak zamanı olmaması.
2- Makale alan kişilerin, yeterli bilgi sahibi olmaması.
3- SEO kurallarına göre makale yazmayı bilmiyor olması.
Biz makale yazmayı öğrendik, kime satacağız demeyin. Emin olun yazdığınız yazıları alacak birçok alıcı bulacaksınız.

İnternet Siteleri İçin Makalenin Önemi Nedir?

Makaleler, internet dünyasında önemli rol oynamaktadır. Hatta internet sitesinin bel kemiğidir demek yanlış olmaz. İnternetin en kritik kuralı, içeriktir. İnternet sitelerinde yayınlanmış olan her makale, artık o siteye ait bir içeriktir. Bu sebeple içerikler ne kadar kaliteli olursa, sitelerde o kadar yükselişte olacaktır. İnternet sitelerinin Google’ daki sıralamalarının belirlemesinden tutun, o siteye giren ziyaretçinin sitede kalmasına hatta sitede yer alan ürünün satın alınmasına kadar olan süreçte, sitede yayınlanmış olan makaleler önemli bir etkendir. Herhangi bir web sitesi sadece görsellik kullanarak Google’da ilk sıralarda yer alamaz. Google’da ilk sayfada çıkmak için hem kaliteli hem de SEO uyumlu makalelere ihtiyaç vardır.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Makaleye başlamadan önce konu hakkında yeterince bilgi topladığınıza emin
olun.
2. Makalenin TDK kurallarına uygun yazılmasına önem verin.
3. SEO kurallarını dikkate alın.
4. Anahtar kelimenin yeteri kadar kullanıldığından emin olun.
5. Anahtar kelimeye başlıkta yer verin.
6. Anahtar kelimenin varyasyonlarını alt başlıklarda kullanın.
7. H1, H2, H3 kurallarına uygun şekilde yazın.
8. Yazılan makaleler %100 özgün olun.
9. Makalenin uzunluğuna göre yüzeysel ya da detaylı bilgilere yer verin.
10. Kullandığınız dilin konuya uygun olmasına özen gösterin.
11. Yazdığınız yazıların güncelliğini koruduğundan emin olun.

Makale Yazarının Kullanması Gereken Araçlar Nelerdir?

 

 ➢ Microsoft Word

Word, her makale yazarının kullandığı bir programdır. Word programı oldukça kullanışlı bir programdır. Yazdığınız yazıların kaç kelime olduğunu görebilir. Başlık düzenini ayarlayabilir. Yaptığınız yazım hatalarını görebilir ve bunları otomatik olarak düzeltmenize olanak sağlar. Aldığınız siparişleri genel olarak Word dosyası olarak teslim edersiniz.

➢ Mail Adresi

Gmail, Hotmail, Yandex Mail ya da herhangi bir ücretsiz mail servisinden kendinize bir mail adresi almanız gerekiyor. Aldığınız siparişlerin teslimatı için ya da insanların size ulaşabilmesi için bir mail adresine ihtiyacınız var. Yazdığınız makaleleri Win.rar dosyası haline getirip boyutunu düşürerek, müşterilerinize bu dosyayı mail olarak teslim edebilirsiniz.

➢ Whatsapp ve Skype

İnsanların size ulaşabilmeleri için bazı iletişim araçları kullanmanız gerekiyor. Bu sektörde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi Skype’ tır. Müşteriler siparişlerini iletmek ya da sizinle iletişime geçmek için Skype tercih ederler. Bir Skype adresi edinmenizde fayda var. Skype kullanmayan müşterileriniz ise Whatsapp ile sizinle iletişim sağlayacaktır. Alternatif iletişim araçları kullanmanız size büyük artı sağlayacaktır. Bu sayede hem insanlar sizinle hızlı bir iletişim kurabilir hem de mailde yaşanan iletişim kopukluklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Bunların yanına ek olarak Facebook Messenger’ da eklenebilir.

➢ Ödeme Yöntemleri

Bu sektörde, aracı web sitelerinin yanı sıra insanlar bireysel olarak da sizinle iletişime geçecektir. Bu yüzden farklı ödeme yöntemlerine sahip olmalısınız. Genel olarak makale yazarları Havale veya EFT ile ödeme alırlar. Bu yüzden birkaç farklı bankada hesabınızın olması size artı sağlayacaktır. EFT ücretleri fazla olduğu için insanlar, sizden havale yapabilecekleri banka hesapları talep edebilirler. İnternet bankacılığını aktif bir şekilde kullanmalısınız. Ödemeleri anında takip etmek için de kullanabilirsiniz. Havale ve EFT ücretleri almayan bankaları tercih edebilirsiniz. Bu konuda Enpara’ yı size tavsiye edebilirim. Hesap işletim ücreti, havale ve EFT ücreti kesmiyorlar.

➢ Google Drive

Google Drive, Gmail hesabınıza bağlı bir depolama alanıdır. Yanınızda her daim bir USB Flash Bellek ile geziyormuş gibi düşünebilirsiniz. Sonuçta makaleleri sadece bilgisayar üzerinde yazmak zorunda değilsiniz. Cep telefonunuzu kullanarak da makale yazabilirsiniz.

Cep telefonunuzda hazırladığınız dosyaları bilgisayarınıza rahatlıkla aktarabilirsiniz. Kontrollerini yaptıktan sonra müşterilerinize teslim edebilirsiniz. Ayrıca yazdığınız bütün yazıları burada depolayabilirsiniz. Elinizde hazır bulunan makaleleri bilgisayar başında olmasanız bile Google Drive aracılığıyla telefon üzerinden müşterilerinize gönderebilirsiniz.

➢ WordPress

WordPress genel olarak Blogların kullandığı bir web sitesi altyapısıdır. Makale yazarları neden bunu kullanmayı bilmek zorunda? Yazdığınız makalelerin SEO açısından ne kadar uygun olduğunu görmek için kendinize bir WordPress edinmenizi tavsiye ederim. Bu işinizi çok kolaylaştıracaktır. WordPrees içerisinde Yoast SEO eklentisi mevcut olacaktır. Bu eklentiyi sitenize kurup yazı eklediğinizde, SEO ile ne kadar uyumlu olduğunu gösteren bir puan cetveli karşınıza çıkacaktır. Yazdığınız yazıları burada kontrol etmek size büyük artı sağlayacaktır. Müşterilerinize hatasız bir şekilde siparişinizi teslim etmek, sizinle bir daha çalışmalarını sağlaması açısından önemlidir.

 

Makale Yazarları Ne Kadar Kazanıyor?

Sırada herkesin en çok merak ettiği soru geliyor. Makale yazarları ne kadar kazanıyor? Makale yazarları kelime başı ücret alıyorlar. Örneğin: 100 kelime, taban fiyatı şuan ki piyasada 2 TL. Ortalama olarak makale başına en az yazdığınız kelime sayısı 300 kelime. Bu denklemde 300 kelimelik bir makale karşılığında 6 TL kazanıyorsunuz. Amatör bir makale yazarı bildiği bir konu üzerine 1 saatte yaklaşık olarak 600 kelime yazabilir. Günde 3 saat çalışarak 36 TL kazanabilir. 30 Günde yaklaşık olarak 1000 TL kazanç sağlayabilir. Tam zamanlı olarak çalışan makale yazarları günde en az 5000 kelimelik sipariş teslim ediyorlar. Aylık 3000 TL den fazla kazanıyorlar. Yaptıkları editörlük kazançları haricin de. Asgari ücretin 2800 TL olduğu bir ülkede, sizin hafife aldığınız makale ücretleri bu işi tam zamanlı olarak görenler için çok daha fazla kazanç getiren bir iş kapısıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu