Finans

Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Bankacılık akıllı telefonların yaygınlaşması ile İOS ve Android tabanlı cep telefonların içine girdi. Ücretsiz olarak EFT, havale, fatura ödemesi ve üstelik kredi notu sorgulamasını dahil yapabileceğiniz mobil bankacılık nedir ve nasıl kullanılır sizler ile paylaşacağız. Ziraat bankası, Akbank ve tüm diğer bankalar için nasıl giriş yapılacağı tıpkı aynı mantıkda olan aplikasyon ile tüm bankacılık işlemlerini sıra beklemeden hemen yapabilirsiniz. İlk olarak sizlere mobil bankacılık nedir? Mobil bankacılık nasıl kullanılır? Mobil bankacılık giriş işlemleri nasıl oluyor? Gelin cevaplayalım.

 

 

Mobil Bankacılık Nedir?

Banka işlemlerinizi yapabilmek için giriş yapılması gereken sisteme mobil bankacılık adı verilir. Mobil bankacılık, banka ile ilgili olan işlemin birçoğunun hızlı bir şekilde yapılmasını karşılamaktadır. Garanti Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası gibi pek çok banka, mobil bankacılık hizmetleri vermektedir. Mobil bankacılık kullanabilmek için lüzumlu olanlar yalnızca akıllı telefon ve internettir. Bu şartlar olması dâhilinde mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanılabilmektedir. Şubeye gitmeye lüzum kalmadan bankacılık işlemleri internet ve akıllı telefon yardımıyla kısa sürede halledilebilmektedir.

Mobil Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığına sahip olmak için müşterisi olduğunuz banka üstünde vadeli yahut vadesiz bir hesabınız olmalı. İnternet şubesini kullanıma açmak için pek çok yol bulunuyor. Aşağıda listelemiş olduğumuz müracaat seçenekleriyle şifre alma prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu şayet kullanmış olduğunuz cep telefonu numarasının banka sisteminde kayıtlı olup olmadığıdır. Numaranızın sistemde aktüel olması gerekiyor. Numara değiştirmeden operatör değişmeniz dahi bu hususta sizi negatif etkilemektedir.

Mobil Bankacılık Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Giriş prosedürü epey güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Zira sisteme kayıtlı telefonun haricinde var olan bankadaki mevduat hesabına diğer bir telefon numarası ile giriş yapamazsınız. Yukarıdaki ve yandaki resimde dahi görüldüğü gibi tüm işlemeler para ödemeden uygulanmaktadır. Yalnız ben şuan Akbank mobil bankacılığında saat 16 dan sonra havale ve EFT para aktarım işlemlerini 5 TL gibi bir kıymet ödemek mecburiyetinde kalıyorum. Yine Akbank dahil pek çok bankada mesai saatleri dışında uygulanan para transferlerini bir ileri gün içi işleme atmaktadır. KKB kredi notu sorgulamaları gene ücretli olarak verilen bir hizmettir. Videomuz dahi belirttiğimiz gibi işlemler için aşağı yukarı 8 ila 9 TL gibi bir kıymet banka hesabınızdan kesilecektir.

Mobil Bankacılık Ne Kadar Güvenli?

Bütün bankalar internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemlerinde Onay Teknolojisi ile çalışmaktadır. İster mobilden yahut internet sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz her girişte size gönderilen tek kullanımlık tasdik SMS’ini tuşlamadan internet şubesine giriş yapamazsınız. Buda bankaların emniyet sistemlerine verdiği önemi göstermektedir.

Bankaların emniyet sistemlerinin yeterli civarda olmasından rastgele bir kuşkunuz olmasın. Fakat sizin gerçekleştireceğiniz sorunlar sonucunda hesabınız riske girebilir. Öncelikle bankaların resmi internet siteleri yahut mobil programları dışında değişik bir yerden hesabınıza giriş yapmayınız. Kart bilgilerinizi yahut hesap bilgilerinizi internet ortamında hiç bir sitede paylaşmayınız.

Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Günümüzde pek çok insanın sık sık kullandığı mobil bankacılık sistemi olağanüstü işe yarıyor. Bankaya gittikçe arzuhal verdiğinizde sizin hesabınızı mobil kullanıma açıyorlar. Kendiniz şifre belirliyorsunuz ve internet şifresiyle banka işlemleri yapmak muhtemel duruma gelecektir. Bilgisayarlardan bankanın internet sitesine giriş yaptıktan sonra diğer tüm işlemleri yapmaya hazır olacaksınız. Belirlediğiniz şifreyi kimseyle paylaşmayın, mobil şubeye giriş yapmaya çalıştığınızda size ani kullanım parolası gelecektir. Belirtilen adımları geçtiğinizde çevrimiçi bankacılık hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Mobil Bankacılıkta Neler Yapılabilir?

 

 • Elektrik, doğalgaz, telefon, internet, TV, su ve diğer kurumların faturalarını yatırabilirsiniz.
 • İnternetten talih oyunu nasıl oynarım diyenler için dahi bir şeyler düşünülmüş. Yasal talih oyunlarının hepsini mobil banka üzerinden oynayabilirsiniz.
 • Para göndermek için birebirdir. Hesap numarasına, IBAN verilerine, ad tür isime, banka şubesine, ATM’ye, cep telefonuna CEPBANK yapabilirsiniz.
 • Öğretim harçlarını yatırabilirsiniz.
 • Trafik cezaları, vergiler, adli para cezaları ve diğer kurumlara olan borçlarınızı yatırabilirsiniz.
 • Online bankacılığın yararları arasında yatırım hesabını değerlendirmek vardır ve ani olarak gerçekleştireceğiniz işlemleriniz size büyük gelir getirebilir.

 

Mobil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Mobil bankacılık yardımıyla pek çok bankanın bankacılık işlemlerinden faydalanabilmek mümkün olabilir. Hem dahi bu işlemleri yapar iken çok çok zaman harcamaya lüzum yoktur. Cep bank, cep şube yahut mobil şube biçiminde dahi isimlendirilen mobil bankacılığın sunmuş olduğu faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kart işlemleri
 • Para aktarımı işlemleri
 • Ödeme yahut yatırım işlemleri
 • Hesap yahut müracaat işlemleri gibi işlemler, mobil bankacılık üzerinden kısa sürede yapılabilmektedir.
 • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemleri için alınan ücretlerde farklılık görülmemektedir.

 

Mobil Bankacılık Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Mobil Bankacılığı Açma

Kimler Mobil Bankacılığı Kullanabilir?

Telefona mobil bankacılığı indirdikten sonra, mobil bankacılık kullanılmaya başlanabilmektedir. Bireysel müşteri olan cümle alem, mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. İnternet bankacılığını kullanabilen cümle alem, mobil bankacılık hizmetlerinden dahi faydalanabilmektedir. İkisinde dahi işlemler çok hızlı bir şekilde yürütülebilmektedir.

Fakat mobil bankacılık, internet şubesine göre daha pratiktir. Kullanımı dahi daha basittir. Mobil bankacılık sistemine giriş yapabilmek için lüzumlu olan veriler, TC kimlik numarası ve internet şubeye giriş şifresidir. Cep telefonuna gönderilen şifreler aracılığıyla, emniyet sağlanmaktadır.

Mobil Bankacılıktan Hangi İşlemler Yapılabilir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi şube üzerinden uygulanan tüm işlemler, nerdeyse internet şubesi üzerinden dahi yapılabilmekte. Bu işlemler şunlardır;

Hesap İşlemleri

Vadeli/Vadesiz hesaplara erişim, altın hesabı açma, fatura ödemesi, çek, pos, senet işlemleri ve hesap verileri gibi işlemleri yapabilir ve verilere ulaşabilirsiniz.

Kart İşlemleri

Banka kartına para yükleme, kredi kartı nakit peşinat, kredi kartı sınır değiştirme, kartı internet alışverişine açma, hesap hareketleri gibi daha pek çok prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Para Transferleri

Hesaplar arası para transferi, diğer banka hesabına para transferi, otomatik havale talimatları, son 20 havale prosedürü, cebe havale gibi şubeden uygulanan tüm para transfer işlemlerini buradan kolayca yapabilirsiniz.

Fatura Ödemeleri

Elektrik, su, naturel gaz, telefon, tv yahut diğer fatura ödemelerinizi dahi dijital bankacılık ile yapmanız muhtemel. Ayrıca fatura işlemlerinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Cebe TL Yükleme

Cep telefonunuz hangi operatörde olursa olsun internet şubesinden TL yükleyebilirsiniz.
Sınav ücreti ödemeleri, hibe ödemeleri ve diğer işlemleri dahi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalarda tüm firmalar gibi ademoğlu hayatını basitleştiren işler yapmakta her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde geliştirmektedirler. Daha öncelerde kullanmış olduğunuz bankada şubeler dışında prosedür yapamazken ATM‘ler çıktı. Bu makinelerde bankalar şubelerinde yapabildiğiniz sayılı işlemleri yapabilme olanağı sağladı. Daha sonra bankalar ATM’lerde şubelerde yapabileceğiniz nerdeyse tüm işlemleri yapabilir şekle getirdi. Günümüzde şayet bankalar sağlamış olduğu internet bankacılığı ile para yatırma-çekme dışındaki nerdeyse tüm işlemlerinizi oturduğunuz yerden 24 saat yapma olanağı sağladı. Birçok bireyin haberi dahi olmadığı internet bankacılığı müracaatı nasıl yapılır anlatalım. Sizlere daha iyi anlatabilmek için bunu bir misal ile anlatmaya karar verdik.

Ziraat Bankası Mobil Bankacılığı Açma

Ziraat mobil bankacılık için öncelikle Ziraat bankası şubesine uğrayarak internet bankacılığı açtırmak istediğinizi beyan etmeniz gereklidir. Daha sonra banka görevlisinin vereceği evrakı imzalayarak ziraat internet bankacılığı hizmetini aktif duruma getirebiliyorsunuz.

Daha sonra internet üzerinden şifremi unuttum sekmesine tıklayarak sizi bir ekrana aktaracak. Aktarmış olduğu ekrana T.C kimlik numaranız bankanızda kayıtlı tespit edilen telefon numarası ve emniyet kodu girişini yaparak Giriş sekmesine tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra gelen ekranda banka yönünden kullandığınız hesap kredi kartı yahut Bank kart şayet ona göre seçim yaparak, kart numaranız, CCV emniyet kodu ve kart şifrenizi tuşlayarak devam sekmesine tıklayınız. Daha sonra cep telefonunuza gelen kodu girerek yeni şifre tanımlayabilirsiniz. Bu sayede ziraat mobil giriş yapabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız Ziraat mobil bankacılığı şifre alma prosedürünü nerdeyse tüm bankalar için uygulayabilirsiniz. Böylelikle fazlası bireyin haberi dahi olmayan internet bankacılığı müracaatı yaptıktan sonra basit bir şekilde banka şubesine gitmeden EFT,havale, döviz alım satımı vs. işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu