Finans

Muhasebeciye Neden İhtiyaç Duyarız?

Tüm kuruluşların mali nitelikteki işlemleri ve olayları para ile ifade edilmiş şekilde kaydeden, sınıflandıran, özetleyerek rapor eden ve sonuçlarını yorumlayan ve analiz eden bir bilim dalıdır.

Muhasebe, işletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının oluşumunu, bunların kullanılma biçimini, işletmelerin yaptığı işlemler sonucunda bu varlıklardaki ve kaynaklardaki değişmeleri, işletmelerin mali durumlarını açıklayacak bilgileri sağlayan ve bu bilgileri ilgili kişi ve kurumlara ileten bir bilgi sistemi ile oluşmaktadır.

 


Firmaların gelecekteki faaliyetlerini planlaması ve şu anki durumlarının tespitinin yapılabilmesi, muhasebe bölümünden sağlanan bilgilere dayanır. Firmalar bu bilgilerle mevcut durumlarını tespit edebilecekleri gibi, geleceğe dönük yatırımlar da yapabilirler. Muhasebe, yalnızca devlete karşı sorumlulukların yerine getirildiği bir sistem değildir. Şirketler, kuracakları sağlıklı bir muhasebe sistemiyle maliyet, pazarlama, satış ve dağıtımla ilgili birçok karara yön verecek raporlar çıkarabilir.

Muhasebe işletmelerin olmazsa olmazıdır. Ve bir işletmenin en önemli birimidir. Yurdumuzda bulunan ticari işletmeler anonim yada limited şirket olsunlar büyük bir çoğunluğu aile şirketi konumunda bulunmaktadır. Ve gene bu şirketler aile şirketi görünümünde olmalarından dolayı kurumsallaşamamışlardır. Bu sebeple de şahıs işletmesi boyutunu aşamamaktadırlar. Şahıs işletmesi boyutunu aşamayan bu ticari kuruluşlar sahiplerinin istediği gibi yönetilmekte, sahip ise muhasebeden çıkan raporlara önem vermemektedir. Zaten bu teşebbüslerin büyük bir çoğunluğunun bilançoları hakiki verileri vermemektedir.

Sonuç olarak, Muhasebenin firmanın gerçek bilgileri ile donatılması gerekmektedir. Buda işletmenin patronun cebi gibi değil, kurumsal bir yapıya kavuşmuş olarak yönetilmesinden geçmektedir. Bunun sonucunda elinize alacağınız bilanço size geleceğinizi görmenize, nasıl yatırım yapmanız gerektiğine, kredi alıp almamanız gibi pek çok konuda bilgi vermeye yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu