Finans

Parite Nedir?

Parite nedir, parite ne demek. Bir para biriminin diğer para birimleri ile değer oranına parite denmektedir. Parite kısaca farklı para birimlerinin birbirine olan değer oranına ifade etmektedir. Örneğin siz bir döviz bürosuna giderek elinizde bulunan Türk Lirası ile euro almak istediğinizde kaç euro alacağınız Euro/TRY paritesine göre hesaplanarak belli olacaktır. Günümüzde 750 Türk Lirası ile euro almak istediğinizde Euro / TRY  paritesi 7,50 olduğu için paranız karşılığında alacağınız euro miktarı 100 Euro olacaktır.

 

parite ne demek

Parite nedir daha iyi anlatmak için şöyle açıklayabiliriz. Global piyasada aktif olan her para biriminin bir parite karşılığı vardır. Döviz borsalarında yapılan işlemler bu parite değeri üzerinde gerçekleşmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen parite çeşitleri USD/TRY, EURO/TRY, EURO/USD ve ALTIN/ONS pariteleridir. Bu pariteler ticarette en çok kullanılan para birimleridir.

Parite Nedir?

Parite ne demek kısaca açıklamak gerekirse farklı ülkelere ait para birimlerinin birbirine olan değerine parite ismi verilmektedir. Parite değerinin oluşması için iki farklı para birimine ihtiyaç vardır. Bu para birimlerinin değeri ne olursa olsun birbirine olan değer hesaplamasına parite denmektedir. Örneğin internette euro ne kadar diye arama yaptığınızda aslında EURO/TRY paritesini aratmış olmaktasınız.

Parite Ne Demek?

Parite değerinde belirlenen değer ilk para biriminin ikinci yazılan para birimine olan paritesi olarak yazılmaktadır. Örneğin USD/TRY paritesinin sonucu doların Türk Lirasına olan değerini göstermektedir. Eğer Türk Lirasının dolara olan değerini öğrenmek isteseydik TL/USD paritesine bakmamız gerekirdi ve günümüzde TL/USD paritesi 0,15 USD değerindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu