Finans

Senetle Altın Nasıl Alınır?

Senetle altın, özellikle son dönemlerde iyice popüler hale gelen bir alışveriş yöntemi. Günümüz Türkiyesinde altın fiyatlarının da hayli yüksek olduğunu hesaba katarsak, altın alışverişi için senet yöntemi gayet mantıklı kabul edilebiliyor. Yatırım yapmak isteyen, parası olmasa bile taksitle altın satın alıp bunu ödemek isteyen kişiler, bir çok ilden başvurular yaparak senet karşılığında elden taksitle altın yöntemlerini deniyor. Türkiye genelini baz alırsak, bir çok kuyumcunun senetli alışveriş imkanı sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette bu demek olmuyor ki, her önümüze gelen kuyumcu bizlere satış yapsın. Basit bir Google haritalar araması yaparak, bulunduğunuz ilde yer alan tüm kuyumcuları listeleyebilir ve bu kişilerin iletişim bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kişilere altın alışverişi yapıp yapmadığını, senetli sistemlerinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Elbette senetle altın almak istiyorum diyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir çok nokta da sizleri bekliyor. Yazımız ile bu noktalara değineceğiz.

 

Senetle Altın Nasıl Alınır?

İlk önce senetle altın almak mantıklı mıdır, buna bir göz atalım. Eğer kredi kartı gibi banka ürünlerinden herhangi birini kullanmıyorsanız, öncelikle kredi çekmeyi de deneyebilirsiniz. Düşük miktarlı krediler genelde rahat onaylanacağından, ilk etapta altın alışverişini bu şekilde deneyebilirsiniz. Eğer bankalardan kredi çekemiyor veya mevcutta bir krediniz bulunuyorsa, senetle altın yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu yöntemleri tercih ederken de kuyumcuların güvenilirlik derecesini iyi ölçmeli, iyi analiz etmelisiniz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken birincil unsur, kuyumcunun tanınan bir esnaf olup olmadığı. Eğer esnaf tarafından tanınıyorsa, kişinin bir nebze de olsa güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bu alışverişi yapmaya karar verdiyseniz de, öncelikli olarak tanıdık kuyumcu esnafını tercih etmelisiniz. Tanıdığınız herhangi biri yoksa, tanıdıklarınızdan referans isteyebilir, tanıdıkları kuyumcular hakkında bilgi alabilirsiniz. Kesinlikle de kendini tefeci olarak tanıtan, sizlere nakit para verebileceğini söyleyen kişilerden uzak durmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti kanununa göre tefecilik ciddi bir suçtur.

Yasal Bilgilendirme

Tefecilik veya bu suça benzer işlemler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 241. maddesi gereğince ekonomik sınıfta bir suçtur. Direkt veya dolaylı yoldan, kredi kartı ile pos makinesinden çekim yaparak verilen her türlü ödünç para tefecilik yerine geçer ve TCK 241’e göre kesinleşmiş suçlardandır. Aynı şekilde yapılan nakit işlemler, elden faiz karşılığında nakit vermek de suç teşkil etmektedir.

Senetle Altın Veren Kuyumcular İletişim

Yapacağınız tercihlerde birinci öncelik kuyumcular, bu kuyumcular da tanıdık olanlar olmalıdır. Kuyumcuların haricinde altın verdiğini iddia eden ve sizden ön ödeme talep eden, TC kimlik gibi kişisel bilgilerinizi talep eden kişilerden de uzak durmalısınız.

Yapacağınız çok basit bir Google harita aramasıyla, çevrenizdeki kuyumcu esnafına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sizler için örnek bir arama yaptığımız sonuçlarımızı yukarıdaki resim ile paylaştık. Bu sayede siz de aynı bizim gibi kendi şehrinize uygun aramalar yapabilir, senetle altın veren kuyumcuları öğrenebilirsiniz.

Eğer aradığınız kuyumculardan olumsuz cevap alıyorsanız pes etmemelisiniz. Bu alışveriş tipini uygulayan kuyumcuların sayısı az olduğundan, bulmakta da biraz zorlanabilirsiniz. Bunun için de daha çok tanıdıklarınızdan referans almak daha iyi olacaktır. Çok iyi, yakından tanıdığınız bir kuyumcu sizi iyi tanıyorsa, sizlere zaten rahatlıkla senetle alışveriş imkanı tanıyacaktır.

Senetle Bilezik Veren Yerler

Düğünlerde veya hediye etmek üzere bilezik almak istiyorsanız, nakit problemi yaşıyorsanız bunun önüne çeşitli yöntemlerle geçebilirsiniz. İlk olarak tercih etmeniz gereken nokta, kredi kartınız ile altın alma yöntemi olacaktır. Kredi kartı kullanıyorsanız, öncelikle kredi kartınız ile bilezik alma yöntemlerine başvurmalı, en garanti yöntem olarak bunları seçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bankalardan kredi kullanmak olabilir. Alacağınız altın tutarı kadar, fazla aşırıya kaçmamak şartıyla kredi başvurusu yapabilir ve senetle altın yöntemi yerine banka kredilerine başvurabilirsiniz. Senetle altın satın alacağınız kuyumcuları bulmak zor olacağından, banka kredisi kullanarak bilezik almak çok daha mantıklı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, çevrenizde eğer kuyumculuk yapan esnaf arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız varsa, bunlarla görüşmeler yaparak senet karşılığında altın alıp alamayacağınızı görüşebilirsiniz. Tanıdık olan kişiler sizlere daha çok güveneceğinden, karşılıklı güven oluşması durumunda rahatlıkla altın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul’da Senetle Altın Alışverişi Nasıl Yapılır?

Özellikle senetle alışverişin yoğun olduğu bölgeler, daha çok büyük şehirlerdir. 16 milyonluk nüfusu ile de İstanbul, bu gibi alışverişlerde başı çekmektedir. Ancak bu durumu kötüye kullanmaya çalışan da bir çok kişi var. Bu sebeple seçim yaparken çok titiz davranmalı, çevre tarafından da tanınan kişileri tercih etmelisiniz.

İstanbul için genellikle kuyumcular çarşıları, kapalı çarşı gibi bölgeleri tercih ederek esnaf ile görüşebilir, senet karşılığında altın alabileceğiniz İstanbul esnafına ulaşabilirsiniz. Güvenlik sebebiyle de tefecilerden uzak durmalı, kendini tefeci olarak tanıtan kişiler ile asla görüşme bile yapmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu