Finans

Yabancı Menkul Kıymetler Fonu Nedir?

Yabancı menkul kıymetler fonu, portföyünde en az iki adet yabancı menkul kıymete yer veren yatırım araçlarına verilen isimdir.

 

Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonunun tanımını yapmadan önce portföyün ne olduğunun ortaya konmasında fayda vardır. Portföy geniş anlamıyla bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünü ifade eder. Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, ortaklık payı, tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını alarak fon portföyüne ortak olurlar.

Yabancı Menkul Kıymetler Fonu Nedir?

Yabancı menkul kıymetler fonları gerçekten de çok kazançlı olabilir. Döviz bazlı yatırım yapıldığından dolayı, elde edilen getirilere döviz kur etkisi de eklenmekte ve hem kurdan hem de yatırım yaptığınız araçtan bir miktar gelir elde etmektesiniz. Yabancı menkul kıymetler fonları piyasada oldukça fazla sayıda bulunmakta olup, her bankadan alınıp satılabilir.

Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu

Yabancı menkul kıymetler fonu listemizde bulunan Amerikan şirketlerine yatırım yapılan bu fon, son derece yüksek getiri vadetmektedir. SP 500 ve Dow Jones Sanayi endekslerinin baz alınabildiği bu fonda, Amerikan hisse senetlerine yatırım yapılmaktadır. Amerikan şirketlerine yoğun oranda yatırım yapılan bu fonda en az iki adet yabancı menkul kıymet bulunmaktadır. Sizlerde kendi bankanızdan bu fonları satın alarak yatırım yapabilirsiniz.

Gelişen Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu

Türkiye dışında yeterli büyüklüğe ulaşmış veya gelecek vadeden şirketlere yatırım yapılan bu fon, yüksek oranda getiri vadetmektedir. Gelişen teknolojiler yabancı hisse senedi fonu her bankadan alınıp satılabildiği gibi riskli bir fondur ve uzun vade yatırım yapılması gerekmektedir. Son 5 yılda yüzde 200’e varan değer artışı ile dikkat çekmekte olan yabancı hisse senedi fonlarından biri olan bu fon, valörlü olarak alım satım işlemlerini düzenlemektedir.

Gelişen Ekonomiler Yabancı Hisse Senedi Fonu

Bu fonda, Türk borsalarına ait hisse senetleri de bulunmakta olup, gelişen ekonomilere yatırım yapar, Arjantin, Türkiye gibi ekonomiler en çok yatırım alan ekonomilerden biridir. Fon gelişen ekonomilere yatırım yaptığı için yüksek getiri vadetmekle beraber riskli bir yatırımdır ve uzun vadede yatırım yapılması tavsiye edilir. Söz konusu yatırım uzun vadede yapıldığı takdirde yüksek getiriler sağlayabilmektedir.

Yabancı Likit Kıymetler Fonları

Bu şemsiye fon türünde, yabancı piyasalara ait faiz ürünlü likit araçlar değerlendirilir. Eurobond veya yurtdışı kaynaklı olabilecek her menkul kıymet bu fona konu olabilir. Fondan alınan vergiler yüzde 10 oranındadır. Elde edilecek net getiri üzerinden her bir fon için yüzde 10 stopaj vergisi alınır.

Yatırım Fonlarının Avantajları Nelerdir?

Yatırım fonlarının sizin için uygun yatırım araçları olup olmadığına karar verebilmeniz için gelin yatırım fonlarının avantajlarını inceleyelim.

  • Tasarrufçunun ortaya koyduğu sermayesi yani tasarrufu, profesyonel ve güvenilir yöneticiler tarafından yönetilmektedir.
  • Yatırım fonu portföyüne alınabilecek menkul kıymetlerin sabit getirili, dövize endeksli ve ortaklık payı gibi araçlarla çeşitlenmesi nedeniyle riskin en aza indirilmesi mümkün olabilecektir.
  • Menkul kıymetlerin değerlemesi ve kontrolü ile kupon, faiz ve temettü tahsili fon yönetimince yapılacağından vade takibi, tahsil etme gibi zaman ve kaynak kullanımını gerektiren işlemlerden korunabilecektir.
  • Küçük tasarruflarla temin edilemeyecek kazanç potansiyeli yüksek menkul kıymetlere yatırım yapılmasına olanak sağlayacaktır.
  • Fon portföyündeki değer artışlarının portföy değerine günlük olarak yansıtılması nedeniyle işlemiş gelir ile birlikte gerek ihtiyacı kadar gerekse tamamını istendiği anda paraya çevirebilecektir.
  • Portföye büyük montanlı alım satımlar nedeniyle zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır.

 

Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım fonlarına yatırım yapmak, fonları almak ya da satmak son derece kolaydır. Daha önce bahsettiğimiz gibi yatırım fonlarının tıpkı hisse senetlerine benzeyen katılma payları vardır. Bu katılma paylarını adet ya da belirlediğiniz para miktarına denk gelecek şekilde satın alarak sizin için uygun olan fonlara yatırım yapabilirsiniz. Bunun için bir yatırım hesabı açmanız yeterlidir.

Fon katılma payları direkt olarak fonun kendi kuruluşundan, yatırım şirketlerinden veya bankalardan satın alınabilir. Bununla beraber Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS) sayesinde işlemlere açık çoğu yatırım fonunun tüm bankalar ve yatırım şirketleri aracılığıyla alınıp satılması mümkündür. Yani isteyen herkes, kendi bankalarının telefon, internet şubesi ya da ATM’sinden veya çalıştıkları yatırım şirketlerinden kolayca fon alım satım talimatları verebilmektedir.

Yatırım fonu katılma payları gün içinde belli saatlerde alınıp satılabilir. Eğer katılma paylarınızı satmaya karar verirseniz birkaç gün içinde paranızı alırsınız. Fakat herhangi bir fona yatırım yapmadan önce fiyatları ve şartları iyi değerlendirmekte fayda var. Böylece komisyon gibi ekstra masraflardan tasarruf edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu