Finans

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde yatırım yapmak oldukça önemsenen bir konudur. Yatırım yapıldığı zaman karlı bir yatırım yapılması ve zarar edilmemesi amaçlanır. Bu nedenle yatırım danışmanları ön plana çıkar.

Yatırım Danışmanı Kimdir?

Yatırım danışmanı, sermaye piyasasında bulunan araçların kar ve zarar analizlerini doğru bir şekilde yaparak şirketlere ya da şahıslara bu araçlar hakkında bilgi vermek, yatırım konusunda yol göstermek kısaca yatırım danışmanlığı vermek amacı ile görev yapan kişilerdir. Yazılı veya sözlü tavsiyelerde bulunarak kişilerin doğru yere ve doğru zamanda yatırım yapmalarını sağlarlar.

Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar?
Yatırım danışmanı

Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar?

Yatırım danışmanlarının temel amacı az riskle yüksek getiri elde eden yatırımları yatırımcılara göstermektir. Bu nedenle yatırım danışmanlarının yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sermaye piyasası araçlarını sürekli takip etmek,
  • Yatırımcıları doğru yönlendirmek ve yasal mevzuatları takip etmek,
  • Müşterilerin yatırım beklentilerini doğru bir şekilde analiz etmek,
  • Yatırım danışmanlığını doğru bir şekilde ilerletebilmek adına piyasayı takip etmek,
  • Yatırımcıları yatırım araçları hakkında doğru bilgilendirmek,
  • Müşterilerin gelir ve gider analizlerine uygun olan yatırımları tercih etmelerini sağlamak,
  • Gelirleri olan müşterileri tespit ederek onlarla sürekli iletişim halinde olmak,
  • Çalıştığı şirkete belirli bir kar ya da komisyon kazandırmak,
  • Güncel bütün değişiklikleri piyasaları doğru bir şekilde takip etmek,
  • Yatırım alanında kendini sürekli geliştirmek.

Yatırım konusu birçok kişi için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle yatırım danışmanlarına çok iş düşmektedir. Müşterileri doğru bir şekilde yönlendirerek hem kendi kazanmak hem de müşterinin uzun vadede yatırımının karlı bir yatırım haline dönüşmesini sağlamak amacı ile sektörde hizmet vermektedirler.

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?
Yatırım danışmanı maaşı

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Yatırım danışmanı olabilmek için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bölümlerinden İktisat, Ekonomi, İşletme, Çalışma Ekonomisi gibi bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu konuda belirli bir sektör tecrübesi kazanmanız şarttır. Özellikle günümüzde bankalarda müşteri temsilciliği yapmış kişiler daha sonra şirketlerde kolayca yatırım danışmanlığı hizmeti verebilmektedir. Tabi ki bu konuda bir takım eğitimleri de almanız gerekmektedir. Kendinizi sürekli geliştirmeniz gereken bir sektördür.

Yatırım Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Yatırım danışmanı olarak işe başlayan kişiler asgari ücret üzerinde maaş ile işe başlarlar. Genellikle firmadan firmaya değişen maaşlar ve bunun yanı sıra alınabilecek primler bulunur. Yurtdışı aracı kurumlarda, yatırım danışmanları genellikle maaş+prim şeklinde çalışmaktadırlar. O ay yapmış olduğu işlemlere göre maaşının üzerinde prim kazanması mümkün olabilmektedir. Tabi bu durum forex firmaları içerisinde değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu