Finans

Yatırım Yapmadan Önce

Birikiminizi yatırıma çevirme kararını almak, finansal hayatınız açısından oldukça önemli bir hamle. Bu karar sonrası cebinizin ekonomisi olumlu ve olumsuz etkilenebilir. Peki olumsuz etkilenmemesi için hangi soruları sormalı? Yatırım yapan hemen hemen herkesin aklına gelen ilk soru neye yatırım yapmalı? Bu sorunun cevabı ise kişiden kişiye göre değişiyor. Bu yazımızda neye yatırım yapacağımızın kararından önce kendi kimliğimizi bulmamız gerektiğini anlatacağız.

Öncelikle siz nasıl bir yatırımcısınız?

Aceleci misiniz, sabırlı mısınız, bir yılda mı yoksa 5 yılda mı paranız – yatırımınız dönüş yapsın istiyorsunuz? Paranız kısa sürede hızla mı artsın, yoksa daha uzun zamanda artsın ama sakin sakin mi artsın? Karakteriniz zaman ve sabır konusunda size belli alternatifleri kapatacaktır. Örneğin kısa zamanda para kazanmak istiyorsanız, uzun vadeli yatırım seçeneklerini değerlendirmezsiniz.

Ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız?

Hangi yatırım aracına paranızın ne kadarını yatıracaksınız bu da sizin yatırım yapmadan önce cevap vermeniz gereken başka bir konu. Hiçbir yatırımcı size tüm paranızı tek yatırım aracına yatırmanızı tavsiye etmez. Yatırımcılar arasında da buna tüm yumurtaları aynı sepete koymamak denir. Sepete bir şey olduğunda diğer sepetlerle devam edebilmelisiniz. Ne kadar yatırım yapacağınız ise sizin belirleyeceğiniz bir rakam, iyi düşünün, araştırın…

Risk seviyor musunuz?

Bazıları hızlıca yükselmek için yüksek meblağları tek bir yatırım aracında risk alarak tutar, bazıları ise risk sevmez uzun vadeli ile hayatına devam eder, siz hangisi olduğunuza karar verin.

Yatırımınızı nasıl takip edeceksiniz?

Analiz yapacak mısınız? İkisi de aslında bir yatırımda olmazsa olmazlardan. Yatırımınızı takip edebileceğiniz bir banka ile çalışıp, her an yatırımlarınıza ulaşabilmelisiniz. Hangi yatırımın ne kadar kazandırdığını ise sürekli not edin.

Yatırım yapmanın temel amacı kısa vadede veya uzun vadede para kazanmak. Siz de birikimlerini yatırıma çevirirken kendinize bu soruları sorun ve yatırım yapmadan önce emin olun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu