Nasıl Olunur

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Açılan kent hastaneleri ve hususi hastaneler sebebiyle ambulans şoförü alımları senede birkaç kere uygulanmaktadır. 112 acil yardım hizmetleri kapsamında bulunan ambulans şoförlüğünün maaşları, vazife alınan hastanenin yapısına göre farklılık göstermektedir. Özel hastanelerde yahut devlet hastanesinde çalışma hali, vazife alınan sene, mezun olunan mektep gibi kıstaslara yer verilmektedir. Bu meslek, 7 gün 24 saat iş anlayışına göre yapılanmıştır. Bu sebeple meslek erbabı, normal şoförlere göre daha iyi bir sürüş yeteneğine sahip olması gereklidir. Peki, Ambulans Şoförlüğüne Başvuru Aşamasında İstenen Belgeler Nelerdir? Ambulans Şoförü Sertifikası Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır? Ambulans Şoförlerinin Maaşı Ne Kadardır? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Nedir?

İnsanların can sıhhati için mühim mesleklerden birisi de ambulans şoförlüğüdür. Dikkat, fedakârlık, sabır, yüreklilik gerektiren bir meslektir. Ambulans şoförleri olay yerine yahut gereksinim duyulan yere vaktinde gitmek için her çeşitli çabayı gösterirler. Ambulans şoförü, hastanelerde ve hususi hastanelerde, hastanelerin hasta arabalarını kullanan kişilerdir. Çalışma süreleri vardiyalı olarak bilinmektedir. Gececi ve sabahçı olarak çalışılır. Bu mesleğe sahip olabilmek için birtakım sertifika ve belgeleri alabilmek gerekiyor.

Ambulans Şoförlüğü Mesleğinin Özellikleri Nelerdir?

Ambulans şoförlüğünün özellikleri her vasıta kullanabilecek bireyin bu mesleği yapamamasından kaynaklanır. Hızlı olmak, normal şoförlerden daha hızlı ve daha titiz şekilde vasıta kullanmak gibi şartları bulunmaktadır. Aynı vakitte ambulans şoförleri, psikolojik açından dahi sağlam olması gereklidir. Olay yerine gidildiğinde ara sıra bu şoförler, vasıta kullanmaktan çok daha çoğunu uygulamak mecburiyetinde kalabilir. Sakin ve soğukkanlı olması gereken ambulans şoförleri, bu nedenle karakter olarak durgun ve hızlı karar verebilen şahıslardan seçilmektedir.

Ambulans Şoföründe Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 1. Kandan korkmamak esas özelliklerden bir tanesidir siz yalnızca servisi devam ediyor olabilirsiniz fakat sizin sürüş sırasında rastgele bir sorun yaşamamanız gereklidir. Olay yerine gidildiğinde sıhhat çalışanlarının sizi değil hastayı veya yaralıyı düşünmesi gerektiği için kandan korkmamanız gereklidir.
 2. Soğukkanlı olmak zorundasınızdır. Çok acil bir olay olduğunu müdahale sırasında sıhhat çalışanlarının başına bir şey gelebilir bu nedenden yalnızca oraya gitmekle kalmayıp onların güvenliğini de bir nevi sağlamalısınız.
 3. Çok iyi bir şoför olmak zorundasınızdır. Çünkü rastgele bir acil halde vasıta hâkimiyetini kaybetmemeniz lazım olur.
 4. Haritayı adınız gibi bilmelisiniz. Çünkü acil bir olay olduğu vakit olay yerine gidebilmek için en kestirme yolu kullanmak zorundasınızdır. Vakalar her daim kent içinde olmayacağından ötürü en ücra yerleri dahi adınız gibi ezberleyerek bilmelisiniz.
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? 2021 Ambulans Şoförü Maaşı

2021 Ambulans Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

Ambulans şoförü olma şartları, minimum lise mezunu olmakla başlamaktadır. Ancak bu hususta üniversitelerin bölümünden mezun olanlar, daha büyük bir yarar karşılamaktadır. Aynı vakitte ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olan bireylerin başvuruları dahi değerlendirmeye alınır. Ancak bu mesleğin yapılması için lüzumlu olan şartlar, belli bir mektep okumak yahut belli bir mezuniyet kazanmak değildir. Daha çok uygulamalı alanlarda bireylerin bilgisi ölçülmekte, hususi bir kurs sayesinde açıklarının kapatılması sağlanmaktadır. Bunların beraberinde hem kuramsal, hem kolay sınavlarla bireylerin verileri ölçülmektedir. Bu sınavlardan geçen şahıslara ambulans şoförü olma hakkı tanınır. Bu sayede bireylerin yetkin olmasından güvenilir olunarak alımlar gerçekleştirilir. Ambulans Şoförü olmak için adaylarda aranılan esas müracaat şartları arasında;

 • İyi derecede vasıta kullanabiliyor olmak,
 • Gerekli sıhhat eğitimlerini almış olmak,
 • Özel Hastaneler için minimum 1 sene tecrübe sahibi olmak,
 • Ekip işlevini gerçekleştirmesine eğilimli olmak umumi müracaat şartları arasında yer alabilmektedir.

Ambulans Şoförlerinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Ambulans şoförleri gerilim yönetimini de yaparak işlerini icra etmektedir. Gün süresince hizmet verebilme olasılığı bulunan ambulans şoförleri, gerilim altında doğru kararlar verebilmelidir. 24 saatlik çalışma süresinin ardından şoförler 2 gün dinlenmektedir. Maaşları dahi bu çalışma sistemine göre düzenlenmiştir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans ekibi, hastaya yahut olay yerine kurtarma ekibi olarak geldiğinden şoförün de Acil Tıp Teknisyenliği yahut Sağlık Lisesi mezunu olması öncelik kazanıyor. Ön lisans fakültelerinin Acil Tıp Teknisyenliği mezunuysanız başvurunuz öncelik kazanıyor. Bununla birlikte, kurtarma sertifikanızın olması, Sağlık Bakanlığı psikolojik tahlil testinden geçmeniz ve ileri düzey sürüş yeteneğinizin olması gerekiyor. B sınıfı ehliyete ve SRC 2-4 belgelerine de sahip olmalısınız.

Ülkemizde ambulans şoförlüğü kamu hastanelerinde ve hususi kurumlarda yapılabilmektedir. Özel kurumlarda ambulans şoförlüğü uygulamak için B sınıfı ehliyetinizin olması ve kurtarma sertifikasına sahip olmanız lazım olur. Kamuda ambulans şoförü olmak için şayet lisede acil tıp teknikerliği bölümünden yahut ön lisans olan acil yardım teknikerliği bölümünü bitirmeniz gereklidir. Bahsettiğimiz gibi evvel lüzumlu bölümlerden mezun olmak gerekiyor. Fakat üniversite mezunu olmadan dahi alım yapan hususi hastaneler bulunmaktadır. Bu hastanelerde çalışma olanağı bulabilirsiniz fakat eğitim almış şahıslar kadar aylık alamazsınız.

Lise Mezunları Ambulans Şoförü Olabilir mi?

Özel Hastaneler sayılmazsa kamu hastaneleri şoför alımları için öncelikli olarak bir şartname yayınlar. Bu şartnameye göre hareket edilir. Genel olarak bakıldığında Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan şahıslar KPSS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra, başka şartları dahi taşıyor olması durumunda Ambulans Şoförü olabiliyorlar.

Öncelikli olarak bir olaya müdahale ile kurtarma yapabilmek namına ambulans şoförleri de Acil Tıp Teknisyeni yahut Sağlık Meslek Lisesi mezunu olması umumi koşul. Burada lise ve dengi okullardan mezun olmanız yeterli. Ön lisans olarak fakülteden mezunsanız burada şansınız azıcık daha artıyor. Ayrıca kurtarma sertifikalarına sahip olmanız dahi ehemmiyet taşıyor. Ambulans şoförü olacak şahıslara ayrıyeten Sağlık Bakanlığı Psikolojik tahlil testlerinden geçiriyor. Ambulans kullanabilmeniz için şayet minimum B sınıfı ehliyete ve SRC 2-4 belgelerine sahip olmanız mühim. Listeleyecek olursak Ambulans şoförü olabilmek için;

 • Sağlık Meslek Lisesi ve Dengi Lisede mezun olmak,
 • B sınıfı Ehliyet sahibi olmak,
 • SRC 2-4 Belgesine sahip olmak,
 • Acil Tıp Teknisyeni Ön Lisans mezunlarının kurtarma sertifikasının olması,
 • Psikolojik Analiz Testlerinden geçmek.
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? 2021 Ambulans Şoförü Maaşı

Ambulans Şoförlüğüne Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Ambulans şoförlüğü uygulamak için dilenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • En Az Üç senelik B sınıfı Ehliyetiniz (manuel vites olması gerekiyor)
 • Psikoteknik takdir belgesi
 • Ağır iş, gece vardiyası çalışması gibi sıhhat heyet raporu
 • Nüfus Cüzdanı (hususi hastaneler)
 • Sabıka Kaydı (Özel Hastaneler)
 • İlk Yardım Belgesi

Bu belgelerin beraberinde bilhassa hususi sektörde bulunan hastanelerin çalışanları için değişik evraklar istenebilmektedir. Mezuniyet notunda belli bir seviyenin üstüne çıkılması, ileri sürüş becerilerinde belli bir kendini geliştirmiş seviyesi gibi ilave evrak ve beceriler istenebilmektedir. Yoğun bir müracaat isteği ile karşılaşılan bu iş bölümünde, son dönemde yalnızca mezuniyet ve lüzumlu anne şartlara değil, ilave olarak başarı sıralamasını dahi etkileyecek becerilere de dikkat etmektedir.

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans şoförleri, kısa zaman içinde yaşam kurtarmak namına sıhhat çalışanları ile birlikte en mühim role sahip şahıslar olarak bilinmektedir. Bununla birlikte şoförler, sıhhat çalışanlarının dahi hayatlarından mesuldür. Bu anlamda, işe alım sürecinde şahıslardan sertifika talep edilmektedir. Birçok şahıs de bu sertifikayı nasıl alacaklarına dair soru işaretleri barındırır. Ambulans şoförü sertifikası, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yönünden ortak bir şekilde yürütülen eğitimler neticesinde alınmaktadır. Adayların bu eğitimlere katılımı ve eğitim ardından sertifika sınavlarında tam başarı örneği göstermesi gereklidir. Teorik ve kolay eğitimleri başarı ile tamamlayarak sınavdan geçerli puanı alan adaylar ambulans şoförü sertifikasına sahip hale gelmektedir. Oldukça mühim olan bu sertifika ve kursta, ambulans şoför adaylarının acil hallerde problemsiz bir seyahat yapmaları tarafında mühim veriler verilmektedir.

Ambulans İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans şoförleri, standart bir sürücüden sıhhat manasında daha bilgi sahibi olmak zorundadır. Bu sebeple de çalışacakları yerde aranan şartlardan bir tanesi de şoförlerin ilkyardım sertifikası sahibi olmalarıdır. Büyük bir ehemmiyet arz eden ilkyardım sertifikası, verilen eğitimler neticesinde alınmaktadır. 8 saatlik bir eğitimin ardından alınan kurtarma sertifikası, bedel manasında şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir. Eğitimler, İl Sağlık Müdürlükleri yönünden düzenlenmektedir. Bazı şehirlerde 8 yerine 16 saatlik eğitimler ile de karşılaşılabilir. İSMEK içeriğinde gerçekleşen eğitimlerde, rastgele bir ücret alınmamaktadır.

Ambulans şoförlerinin ilkyardım eğitimi almasının ardından sertifikaların geçerlilik zamanı İş Kanunu kapsamında 3 sene ile sınırlanmıştır. 3 senenin ardından, ambulans şoförleri bir kere daha kurtarma sertifikası alabilmek zorundadır.

2021 Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Acil Tıp Teknisyenliğini bitirdiği takdirde vazifeye atanan sıhhat personelleri, Devlet Hastanesi Ambulans Şoförü Maaşları ortalama 5 Bin – 6 Bin TL arası aylık alabilmektedir. Tabi ki bu aylık çalıştığı sene süreçlerinde farklılık göstermektedir. Bulunduğu aşama, çalışma hali ve yeteneğine göre maaşları farklılık göstermektedir. Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşları elbette ki devlet kurumlarına ataması yapılanlar kadar yüksek değildir. Özel hastanelerde ortalama Ambulans Şoförü Maaşları 3.000 ile 4.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Özel hastanelerde değişik bir ücret tarifesi ile karşılaşabilirsiniz. En az ücretleri de minimum ücret kadardır. Ancak kamu hastanesinde vazife yapan ambulans şoförlerinin maaşları 5 bin lirayı bulabiliyor. Özel hastaneler ambulans şoförü alırken ayrıyeten ileri düzey vasıta kullanım belgesi gibi kendi mevzuatlarına göre değişik istekleri olur. Ancak ortak özellikler arasında mezuniyet, ehliyet, psikolojik test gibi hususlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu