Nasıl Olunur

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü: Nedir?, İş İmkanları, Dersleri, Amacı, Maaşı

Gerek devlet dairelerinde, gerekse de hususi şirketlerde arşivleme ve belgeleme çalışmaları epey önemsenmektedir. Devlet daireleri ve şirketler bu alanda çalışabilecek çalışan çalıştırma ederler. Bu personeller de üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinde yetiştirilmektedir. Peki, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü nedir? Bilgi Ve Belge Yönetimi Bölümü mezunu ne iş yapar? Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Kaç Yıllıktır?

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi gerek arşivleme ve belgeleme çalışmaları uygulamak, gerekse de kurum ve kuruluşların hizmetine bilgi ve evrak sunmak üzere çalışan yetiştiren bir bölümdür. İlk başlarda Arşivcilik Bölümü adıyla kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, 2002’de YÖK kararı ile Bilgi-Belge Yönetimi’ne dönüştürüldü. Bu dönüşümle beraber ders içeriği zenginleşen bölgede; kütüphanecilik, arşivcilik, müze idaresi, evrak idaresi ve bilgi teknolojileri sahalarında eğitim verilmeye başlandı.

Kamu kurum ve kuruluşları ile hususi ve tüzel bireylerin faaliyetleri neticesi meydana gelen belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine dair teori ve yöntemler konusu ile alakalı eğitim ve soruşturma yapacak olan meslek elemanlarının yetiştirildiği bir bölümdür.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün Amacı Nedir?

Bölüm, kütüphanelerde ve hususi kurum yahut kuruluşlarda hem belgeleme çalışmaları yapacak üstelik arşivleme işlerini üstlenecek personelin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Arşivcilik programının hedefi, kamu kurum ve kuruluşları ile hususi ve tüzel bireylerin faaliyetleri neticesi meydana gelen belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine dair teori ve yöntemler konusu ile alakalı eğitim ve soruşturma yapmaktır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Puan Türü Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Puan Türü Türkiye’deki tüm üniversiteler Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne talebe alımını YKS,nin birinci ve ikinci oturumu TYT(esas yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan çeşitleri ile tercih yapılmaktadır. TYT ve AYT puan çeşidine sahip olarak Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü tercih etmek talip öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Bilgi ve Belge Yönetimi Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gereklidir. Bilgi ve Belge Yönetimi 4 senelik bir bölümdür.

Bölüm, üniversitelerde öğretilen 4 senelik bir lisans bölümüdür. Aynı bölüm, bulunduğu fakülteye göre birtakım farklılıklar gösterebilir. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi kapsamında Eşit Ağırlık türünden alınan puana göre Fen, Edebiyat, Dil ve Coğrafya tercih edilebilir.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü: Nedir?, İş İmkanları, Dersleri, Amacı, Maaşı

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Arşivcilik programının 4 senelik eğitim süresinin ilk iki senede kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra evrak ve evrak ilim, kataloglama ve kalsifikasyon, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde aplikasyon yaparlar. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü seçmeyi amaçlayan aday öğrenciler;

 • Belge Koruması
 • Doküman idaresi
 • Bilişim Teknolojileri
 • Belge Kataloglama
 • Veri tabanı Yönetim Sistemleri
 • Müze İşletmeciliği
 • Osmanlı Belgeleri Türleri
 • Araştırma Yöntemleri
 • Elektronik Belge Yönetim Sistemleri
 • Kütüphanecilikte Bilgi Hizmetleri
 • Medya okur Yazarlığı
 • Bilgi Merkezlerinde Teknoloji Kullanımı
 • Bilgi Organizasyon ve Yönetimi
 • Kitap yayıncılığı

Özellikle pek çok kurstan ve içeriklerinden mesul olacaklar. Eğitimini 4 senede başarı ile tamamlayanlar “Bilgi ve Belge Yönetimi Lisans Derecesi” almaya hak kazanır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunu bilgi ve evrak eksperleri, sanayi ve ticari işletmeler ile bilgi merkezleri ilkin olmak suretiyle arşiv ve evrak idaresi birimlerinde, Kültür Bakanlığı ve üniversitelere tabi kitabevi ve soruşturma merkezlerinde, belgeleme merkezlerinde, kamu kuruluşlarında, belediyelerde, medya kuruluşlarında, bilgi ve evrak hizmetine yönelik etkinlik yürüten hususi şirketlerde ve STK’larda çalışma olanağı bulabilmektedirler. Özel sektörde çalışan mezunlarımız genellikle yetkin kadrolarında, kamu pazarında çalışanlar şayet Teknik Hizmetler sınıfında çalıştırma edilmektedir.

Bilgi ve Belge Yönetimi Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Arşivcilik uygulamasını bitirenlere “Arşivci” unvanı verilir. Arşivci, arşive gelen kitap, evrak ve malzemenin tarih, mevzu ve alakalı olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak alakalı yerlere gönderilmesi, ecnebi dilde yahut eski harflerle yazılmış eserlerin çeviri ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır durumda tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü: Nedir?, İş İmkanları, Dersleri, Amacı, Maaşı

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş İmkânları Neler?

Teknolojik imkânların yükselmesi ile hem dijital üstelik alışılagelmiş arşivler bilgiye erişimde büyük yarar sağlıyor. Bilgi kirliliğini önlemek için bu alanlarda yetkin çalışan; Arşivler, kütüphaneler, bilgi merkezleri, müzeler gibi alanlarda çalışabilirler. Bunların dışında ticari ve sınai kuruluşlarda, soruşturma merkezlerinde ve belgeleme merkezlerinde evrak takibinde de kendilerine iş alanları bulabilirler. Arşivlenen veriler ara sıra hizmet kurumlarında müşteri memnuniyetini çoğaltmak için kullanılabiliyor, bu dahi bilhassa süpermarketlerde müşterilerle devamlı yüz yüze satım yapan kurumların soruşturma merkezlerinde mezunlara iş olanağı yaratıyor.

Programdan mezun olacak öğrenciler, tüm sektörlerdeki işletmelerin bilhassa bilgi ve teknoloji ile ilgili birimleri ilkin olmak suretiyle; teknik, yönetsel ve operasyonel düzeyde yetişmiş personel gereksinimi duyulan bölümlerinde ve bilgi merkezleri ile arşiv, kitabevi yahut belgeleme merkezlerinde çalıştırma edilebileceklerdir. Programın esas hedefini yüksek teknoloji işletmeleri, başka bir söylem ile etkinlik önceliklerini bilgi, teknoloji ve yenilik üstüne kuran işletmelerdir.

Telekomünikasyon ve enformatik, finans, bankacılık, turizm, sıhhat, nakliyecilik, müdafaa ve kamu sektörleri ilkin olmak suretiyle, e-devlet ve e-belediye projelerindeki ve bilgi merkezli pek çok sektöre yönelik işletmelerdeki vasıflı personel açığı, pazarının bu programdan mezun öğrencilerine olanak sağlayacaktır. Mezunlar, aldıkları eğitim yardımıyla her çeşitli işletmenin hem örtük üstelik açılmış bilgi üretimine, paylaşımına, yapılandırılmasına, kullanılmasına ve denetlenmesine; “bilgi yöneticisi” unvanına sahip olarak katkıda bulunacaklardır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Mezununun Alacağı Maaş Ne Kadar?

Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları kamuda değişik, hususi sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu maaşı 3000-3500 lira seviyesinde iken hususi sektör için Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları minimum ücret ile 2825-3200 lira arasında değişmektedir.

ÖSYM, KPSS Tercih Kılavuzunda bulunan kalite kodlarından 4099 kodu (Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik yahut Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak) ile bu unvanlara ayrılan kadrolar tercih edilmektedir. Kütüphaneci unvanı ile devlete atanan bir şahıs ortalama 3.000 TL (Ocak 2021’dan itibaren) aylık ile işe başlamaktadır. (Devlet Üniversitesi Kütüphanesi‘nde 5/2‘de vazife yapan bir kütüphanecinin Ocak 2021 maaşı aşağı yukarı 3.500 TL‘dir). Devlet Üniversitesi Kütüphanelerinin çoğunda mesaiye de kalınabilmektedir. Özel Üniversitelerin Kütüphanelerinde çalışmak isteyenlerin maaşları belli bir standart göstermemekte ve üniversitelere göre değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu