Nasıl Olunur

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi: Nedir?, Bölüm Tanıtımı, İş İmkanları, Dersleri ve Maaşı

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, denizcilik bölümünde gemilerin taşımalık işlemlerinde ve ardından kara organizasyonlarında vazife alacak yetkin kişilerin yetiştirilmesini hedefleyen akademik bir disiplindir. Peki, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır? Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir? Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Deniz İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir?

Deniz İşletmeleri Yönetimi; gemi idaresi, gemi finansmanı yahut brokerliği, deniz hukuku yahut lojistik ve tedarik zinciri idaresi gibi global denizcilik ve denizcilik endüstrileri üstüne yetkin bireyler eğitmeyi hedefleyen akademik bir disiplindir. Denizcilik faaliyetlerinin teknolojik yönleri ile alakalı elverişli ve alakalı umumi ve uzmanlık bilgisine sahip profesyonelleri ilerletmek, Denizcilik işletmelerinin, anapara varlıklarının, teçhizat ve ademoğlu kaynaklarının yönetimine dair soruşturma ve sorun çözme pratiği uygulamak bu disiplinin esasında yatan amaçtır. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü; deniz aracılığıyla nakliyecilik işlemlerini planlayan ve yöneten meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Tanıtımı

Deniz nakliyeciliği işletme ve idaresi bölümünde, çalışacak insangücü yetiştirilir. Denizcilik işletmecisi, çalıştığı işletmede, para, gereç ve insangücünün en tesirli şekilde kullanılması ve gemilerin kârlı çalıştırılması için idare planını düzenler, çalışmaları kontrol eder, gemilerin yük ve yolcu hareketlerinin ilişki ve organizasyonunu sağlar. Ulaştırma Bakanlığına yahut hususi deniz taşıma şirketlerine tabi gemilerde ve limanlarda çalışılabilir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi: Nedir?, Bölüm Tanıtımı, İş İmkanları, Dersleri ve Maaşı

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Puan Türü ve Eğitim Süresi

Eğitim zamanı 4 sene olan Denizcilik İşletmeleri Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi baraj puanı dahi 180 puandır. Deniz İşletmeciliği Yönetimi, üniversitelerde öğretilen 4 senelik bir lisans bölümüdür. Bölüm yalnızca Eşit Ağırlık puan çeşidine göre talebe kabul etmektedir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi hususu ile ilgili eğitim alabilmek talip ve bu bölüme tercih listelerinde yer verecek olan aday öğrenciler;

 • Ekonomi
 • Navigasyon
 • Denizcilik İşleri
 • Denizcilik
 • Deniz İşletmeciliği Ekonomisi
 • Seyir
 • Yönetim ve organizasyon
 • Deniz Hukuku
 • Denizde Güvenlik
 • Denizde İletişim
 • Uluslararası Lojistik
 • Deniz nakliyeciliği
 • Deniz Hukuku

Başta olmak suretiyle pekçok ders üstüne 8 yarıyıllık eğitim süreleri süresince eğitim alacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayıcı öğrenciler “Deniz İşletmeleri Yönetimi Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanırlar. Özellikle 4 senelik eğitim öğretim süreci süresince pekçok kursta eğitim alacaklar. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayıcı öğrenciler “Deniz İşletmeciliği Lisans Derecesi” almaya hak kazanır.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Deniz işletme yöneticileri, deniz üstünde yapılan her çeşitli operasyonda vazife alarak sınai faaliyetlerin sıhhatli ilerlemesini temin ederler. Bölüm mezunları Denizcilik Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’na tabi kamu kurumlarında çalışabilirler. Bölümün hususi sektörde de çalışma imkanları çok çoktur. Armatör firmaları, forwarder ve broker gibi aracılık firmaları, limanlar ve marinalar gibi işletmelerde çalışabilirler. İş bulma imkanlarının çok çok olması bölümün en mühim üstünlüğü olarak gösterilebilir.

Denizcilik işletmeleri idaresi mezunu bir denizcilik işletmecisi; çalıştığı kurumda para, gereç ve ademoğlu gücünün en tesirli şekilde kullanılması ve gemilerin kazançlı çalıştırılması için idare planını düzenleyen, çalışmaları denetçi, gemilerin yük ve yolcu hareketlerinin ilişki ve organizasyonunu gerçekleştiren nitelikli elemandır. Çalışma şartlarına bakacak olursak; umumi olarak ademoğlu ilişkilerinin ve numerik planlamanın ön planda olduğu, masa başında idareci pozisyonunda çalışabileceğiniz bir bölüm.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü İçin En İyi Üniversite Hangisi?

Etik olarak üniversiteler arasında bu daha iyi yahut bu daha kötü demek hatalı. Burada yalnızca mukayese yapacak olursak 5 devlet ve 1 hususi üniversitenin eğitimini verdiği bölüm için içlerinde en esaslı eğitimi verenin Dokuz Eylül Üniversitesi olduğunu ifade etmek hatalı olmaz.

Üniversitenin bulunduğu pozisyon, yerleşik akademik kadrosu, sektör içindeki firmalarla olan diyaloğunun hali şimdilik İzmir’i önde tutuyor fakat en büyük rakibinin de İstanbul’daki hususi Piri Reis Üniversitesi olduğunu dahi belirtmek gereklidir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunlarında Bulunması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Her meslek dalını uygulamak isteyenlerde, o meslek için belli şartları ve nitelikleri sağlıyor olmak, o meslekte başarıya ne kadar yaklaşılacağının göstergesidir. Bu bölümü de yazacak adayların alttaki nitelikleri sağlıyor olmaları, kendi kariyerlerinin başarılı olmasını etkileyecektir;

 • Akıcı bir yabancı dil,
 • Derslerine alakalı, ortalamaları yüksek,
 • Genel mali konulara hakim ve hesaplama yeteneklerine sahip,
 • Küresel çapta etkin dünya piyasalarını takip edebilen ve ilgilenen,
 • Mesleği ile alakalı teknik terimlere hakim.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

İş bulma problemi aşağı yukarı hiç olmayan bir meslektir. Gemilerde ve deniz limanlarında vazife alabilir, kendine yahut bir başkasına ilişkin deniz acenteleri ve sigorta şirketlerinde çalışabilir, kendilerine ilişkin gemiyi işletebilir. Denizcilikte eğitimlerini tamamlayıcı mezunlar, denizcilik ve ulaştırma bölümünde etkinlik gösteren her kurumda kendilerine çalışma kısmı bulabilirler.

 • Limanlar
 • Lojistik Firmaları
 • Ulaştırma Bakanlığı, Deniz Taşımacılığı Şirketleri
 • Gemi İnşa Firmaları

Denizcilik işletmeleri idaresi mezunları, denizcilik ve deniz nakliyeciliği ile alakalı bütün firmalarda iş bulup çalışabilirler. Bu bölümden mezun olursanız ve devlette çalışmak dilerseniz Ulaştırma Bakanlığına tabi kamu kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Ayrıca hususi deniz taşıma şirketlerine tabi gemilerde yahut limanlarda dahi iş bulabilirsiniz.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü İş İmkanları

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese elverişli olmayabilir. Bu sebeple Denizcilik İşletmeleri Yönetimi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olur. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi okuyanlar, gelecekte icra edecekleri meslekte bu ortamlarda çalışacaktır:

Denizcilik işletmeleri yöneticisi, resmi yahut hususi deniz nakliyeciliği şirketlerinde çalışır ve vazifesini çoğunlukla ofiste yürütür. Birinci derecede numerik verilerle alakalıdır. Ancak, idare vazifiyeti ademoğlu ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışan personelle, deniz sigorta firmaları elemanları ile başka yerli ve ecnebi işletmelerin yöneticileri ve kaptanları ile iletişim durumundadır. Denizcilik işletmeleri yöneticisinin ileri görüşlü olması gereklidir. Aksi durumda şirketi zarara uğratması söz hususu olur. Denizcilik işletmeleri yöneticisi resmi yahut hususi deniz nakliyeciliği şirketlerinde çalışır, vazifesini çoğunlukla ofiste yürütür. Birinci derecede verilerle (sayılar) alakalıdır. Ancak, idare vazifiyeti ademoğlu ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışanpersonelle, deniz sigorta firmaları elemanları ile, başka yerli ve ecnebi işletmelerin yöneticileri ve kaptanları ile iletişim durumundadır.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bölüm mezunlarının standart maaşı olduğunu ifade etmek elbet hatalı olacaktır. Değişken ve serbest piyasada bu türlü birşey de esasen muhtemel değildir. Ama çalışılan sektörün denizcilik olması, en azından karadaki başka sektörlere oranla, bu alanda çalışanları daha avantajlı duruma getiriyor diyebiliriz. Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Denizcilik İşletmeleri Yönetimi maaşları 4500-5500 lira arasında değişiklik göstermektedir. Özel sektörde şayet Denizcilik İşletmeleri Yönetimi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu