Nasıl Olunur

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği, üniversitelerde Diş Hekimliği Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 5 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sadece Sayısal puan çeşidine göre talebe kabul etmektedir. Diş Hekimliği bölümü ülkemizde pek çok hususi ve devlet üniversitesinde etkinlik gösteren esaslı bir bölümdür. Peki, Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır? Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir? Diş Hekimliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Diş Hekimliği Bölümü İş Olanakları Nelerdir? Gelin inceleyelim…

Diş Hekimliği Bölümü Nedir?

Diş Hekimliği, tıp alanında ağız ve diş sıhhati araştırmalarıyla hastalarını tedavi edecek, muhtemel problemleri eskiden teşhis edip, lüzumlu çözümleri önerip uygulayacak doktorlar yetiştirmeyi hedefleyen akademik bir tıp ilim dalıdır.

Ağız ve dişten meydana gelen ağız boşluğu ve etraf dokularının hekimidir. İnsan sağlığına dair olarak dişlerin, diş etlerinin ve bunlarla direkt olarak irtibatlı olan ağız ve çene dokularının sağlığının korunması, hastalıklarının ve düzensizliklerinin teşhisi, tedavisi ve rehabilite edilmesi gibi faaliyetleri gerçekleştirir.

Diş Hekimliği Fakültesi Puan Türü Nedir?

Diş Hekimliği Bölümü Puan Türü Türkiye’deki bütün üniversiteler Diş Hekimliği bölümüne talebe alımını YKS’nin birinci ve ikinci oturumu TYT (esas yeterlilik testi) AYT (alan yeterlilik testi) puan çeşitleri ile tercih uygulanmaktadır. TYT ve AYT puan çeşidine sahip olarak Diş Hekimliği bölümünü tercih etmek talip öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Diş Hekimliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gereklidir. Diş Hekimliği 4 yıllık bir bölümdür. Buna ilave olarak 1 yıl dahi hazırlık vardır.

Diş Hekimliği bölümü, MF puan türünden alım gerçekleştirmektedir. Geçtiğimiz yıl Diş Hekimliğinin en iyi üniversitelerinin sıralamaları bu şekildedir: Hacettepe Üniversitesi 13.395, Ege Üniversitesi 16.925, Kocaeli Üniversitesi 21.259,Selçuk Üniversitesi 21.640, Gaziantep Üniversitesi 23.362. Eğer Diş Hekimliği bölümünü etkin bir üniversitede okumak istiyorsanız ortalama ilk 23.000 içerisinde olmanız gereklidir.

Diş Hekimliği Bölümü Kaç Yıllık?

Diş doktorluğu fakülteleri ülkemizde 5 yıl eğitim verirler. Yani diş hekimliği 5 yıldır. Bazı okullarda hazırlık sınıfı dahi olur, hazırlıkla beraber diş doktoru olmak için 6 yıl okumak lazım olur. Okuduğunuz fakültenin ders kalma-geçme kurallarına göre mektep uzayabilir. Bazı okullar alttan ders almaya müsaade vermemektedir. Kaldığınız bir ders dahi olsa bütün seneyi tekrarlamak lazım olur. Bu okullarda diş hekimliği okumak gerçekten çok zahmetlidir. Tercih yapar iken bunlara alaka göstermek lazım olur. Bazı okullarda şayet alttan ders alma vardır, kaldığınız dersin sınavlarına bir ileri yıl girersiniz, bütünleme vardır yani kurtarma sınavları yapılır.

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Diş doktorluğu fakültelerinde eğitim zamanı 5 yıldır. Öğretimin ilk iki senesinde genellikle biyoloji, kimya, fizik, cebir gibi esas ilim dersleri verilir. Daha ileri senelerde okutulan lisans programına mahsus dersler şayet genellikle bu esas derslerle dolaylı olarak alakalıdır. Diş doktorluğu fakültelerinin son üç senesinde dersler genellikle uygulamalı olarak yapılır. Öğretimin ilk iki senesinde genellikle biyoloji, kimya, fizik, cebir gibi esas ilim dersleri verilir. Daha ileri senelerde okutulan lisans programına mahsus dersler şayet genellikle bu esas derslerle dolaylı olarak alakalıdır. Diş doktorluğu fakültelerinin son üç senesinde dersler genellikle uygulamalı olarak yapılır. Öğrenimini bu alanda gerçekleştirerek, diş hekimliği bölümünü tercih etmek talip öğrenciler;

 • Araştırma Metodolojisine Giriş,
 • Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları,
 • Sindirim Sistemi ve Metabolizma,
 • Diş Hekimliği Radyolojisi,
 • Oral Biyoloji,
 • Davranış Bilimi,
 • Orofasiyal Büyüme ve Gelişim,
 • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi,
 • Kardiyoloji ve Koruyucu Diş Hekimliği,
 • Dental Anestezi,
 • Diş Hekimliği Radyolojisi,
 • Diş Morfolojisi, Manipülasyon ve Protetik Diş Tedavisi,
 • Kardiyovasküler ve Solunum Sistemi,
 • Metabolizma,
 • Protetik Diş Tedavileri,
 • Restoratif Diş Tedavileri,
 • Sinir Sistemi,
 • Doku,
 • İç Salgı ve Boşaltım Sistemleri,
 • Hücre,
 • Entodonti,
 • Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklık

ve bunun gibi daha pek çok dersten eğitim ömürleri süresince mesul olacaklar. Tüm bu kursları başarı ile tamamlayıcı adaylar “Diş Hekimliği Üniversitesi Diploması” almaya hak kazanır. Diş doktorluğu öğrencilerinin ayrıyeten eğitimleri esnasında uzun zamanlı mecburi stajları vardır.

Diş Hekimi Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Gereken Nitelikler: Diş doktorluğu programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin beraberinde bilim derslerinde etkin olmak lazım olur. Diş doktorluğu eğitiminin uygulamalı alanı, el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerektirmektedir. Bir diş doktoru hastaları ile iyi bağlantı kurabilmeli, onların güvenini kazanabilmelidir. Bunun için diş doktoru olmayı düşünen bir kimsenin anlayışlı, güler yüzlü olması ve insanlara samimi alaka duyması lazım olur. Ayrıca bir diş hekiminin çok vakit ayakta çalışabilmesi için bedence kuvvetli olması beklenir. Diş doktorluğu eğitimi epey masraflı bir eğitimdir. Öğrenciler uygulamalarda kullanacakları cihaz ve gereçleri kendileri sağlamak durumundadırlar ve bu dahi epey ağır bir finansal yük getirmektedir.

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği Bölümü Mezunlarının İş Alanları Nelerdir?

Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan talebe uzmanlaştığı alana göre isterse devlet yahut hususi hastanelerde çalışabilir, isterse fazlası diş hekimliği fakültesine girmiş öğrencinin sanal gibi kendi muayenehanesini açıp serbest çalışabilir. Gelin hastanede çalışmak ve muayenehane açmanın yarar ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Devlet ve Özel Hastanelerde Diş Hekimleri

Devlette yahut hususi hastanelerdeki diş doktorları genellikle hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında çalışırlar. Diş doktorları çalıştıkları hastanenin şartlarına göre nöbete kalabilir. Devlet hastanelerindeki diş hekimliği poliklinikleri hafta sonları kapalıyken(acil servisler hariç) hususi hastanedeki diş doktorları cumartesi günleri de çalışabilmektedir.

Serbest Çalışan Diş Hekimleri

Öncelikle serbest çalışmak talip diş doktorlarının aletleri alabilmek için bir sermayeye sahip olması lazım olur. Kendi hususi kliniğini açan diş doktorları çalışma saatlerini hasta yoğunluklarına, hususi işlerine ve başka değişkenlere göre kendileri belirleyebilirler. Genelde 09.00-17.00 saatleri arasında çalışmayı tercih ediyorlar. Bölüm mezunları bununla beraber, akademisyenlik, uzmanlık, gündüz doktorluğu, nöbetçi doktorluk ve kendi iş yerlerini açarak çeşitli alanlarda çalışabilirler.

Diş Hekimliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Diş Hekimliği mezunları ne iş yapar? Diş doktorları genellikle kolayca iş bulabilirler. Diş doktorları çalıştıkları kamu hastaneleri ve hususi hastanelerde, diş sıhhati merkezlerinde yahut kliniklerde diş ve ağız sıhhati ile alakalı her çeşitli işi yapar. Periodontoloji, Ortodontoloji ve Ağız Diş ve Çene Cerrahisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Ayrıca akademik sınavlarda etkin olanlar öğretim görevlisi olarak profesörlüğe kadar yükselebilirler. Diş doktorları, ağız ve diş sıhhati problemleri olan yahut ağız bakımına gereksinim duyan hastaların yahut müşterilerin gereksinimlerine sıhhatli çözümler sunmakla ve lüzumlu prosedür ve tedavileri gerçekleştirmeyle yükümlüdür.

Diş Hekimliği Bölümü Atamaları Nasıl Yapılıyor?

Diş doktorluğu atamaları nasıldır? Diş doktorluğu Sağlık Bakanlığı yönünden ilk kere yahut tekrar tayin kurası ile uygulanmaktadır. Diş doktorları tayin olmak için hususi bir sınava gereksinim duymazlar ve büyük çoğunluğu kolayca atanır. Dileyenler DUS’a girerek uzmanlıklarını alırlar, uzmanlıklarını alan diş doktorları daha çok kazanç sağlamaktadırlar. Diş doktorluğu atamaları çok çoktur ve nerdeyse hiç işsiz diş doktoru yoktur diyebiliriz. Son 1-2 senede atamaların önemli oranda azaldığını dahi söylememiz lazım olur.

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği Bölümü İş Olanakları Nelerdir? Mezunları Nerede Çalışır?

Diş doktorları mezunları iş olanakları çok çoktur. Özellikle ağız ve diş hastanelerinde ilkin olmak suretiyle kamu ilişkin devlet hastanelerinde, hususi hastanelerde çalışabilmektedir. İsterse kendi kliniğini dahi açabilmektedir. Mezun olanların nerdeyse tamamı ağız ve diş sıhhati merkezlerinde, kamu hastanelerinde, üniversite soruşturma hastanelerinde, hususi hastanelerde, hususi kliniklerde işe başlarlar. İsteyenler, çalıştıkları kurumlarda idareci sıfatı ile de çalışabilmektedir. Diş doktorluğu çalışma alanları bunlarla dahi sınırlanmış değildir. Özellikle diş hekimliği fakültelerinde çalışacak öğretim görevlilerine yani üniversite hocalarına dahi her daim gereksinim duyulmaktadır. Gerekli şartları yerine getirenler, alakalı akademik sınavlarında etkin olanlar öğretim görevlisi olarak profesörlüğe kadar yükselebilirler. Diş doktorluğu bölümünden mezun olanların çalışabileceği birtakım alanlar şunlardır:

Akademisyenlik

5 yıllık diş hekimliği eğitimini tamamlayıcı bir talebe şayet öğretim üyesi, yani üniversitede hoca olmak isterse, ALES ‘e ilave olarak YDS, TOEFL vs. gibi bir ecnebi dil sınavına girdikten sonra tercih ettiği okulun açacağı doktora öğrencisi kadrosuna başvurur ve şartları sağlayıp kabul edilirse doktora eğitimi başlar. Bölüm, çabuk hususu, mesul hoca etkenleriyle değişiklik gösterse de aşağı yukarı 4-5 yıl nihayetinde doktora eğitimi tamamlanır ve Dr. unvanı hak edilir. Buraya kadar olanların resmi bir manası yoktur. Yani doktora yapan bir öğrenciyi devlet “yetkin diş doktoru” olarak tanımamaktadır. Bundan sonra şayet resmi bir kadrosu varsa veya açılan kadrolarda yer bulabilirse akademisyenlik hayatına devam eder. Hâlihazırda pek çok üniversite bundan sonra doktora öğrencisi almamaktadır. Bunun yerine DUS ( diş hekimliği uzmanlık sınavı) ile gelen öğrencileri almakta ve sonrasında okullara göre değişen fakat genellikle aynı olan prosedürlere göre öğretim üyesi alımları uygulanmaktadır.

Uzmanlık

2012 den sonra yürürlüğe giren DUS sınavı ile birlikte, aynı tıpta olduğu gibi dişte de uzmanlık getirildi. Buna göre, mezun olan diş doktoru öğrencisi evvela bir ecnebi dil sınavına girip baraj puanını geçmeli ve sonrasında DUS ‘a girmelidir. DUS neticesine göre de aynı üniversite sınavlarındaki gibi mektep ve bölüm tercihi yapılıp üniversitelere gidilmektedir. Uzmanlık eğitiminde, Cerrahi, Radyoloji, Pedodonti, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi olmak suretiyle 8 farklı dal bulunmaktadır. Diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi bölüme göre 3-4 yıl sürmektedir. Sonucunda şayet “yetkin diş doktoru” unvanı alınmaktadır. Devlet yahut hususi sektörde yetkin doktor olarak çalışılmaktadır.

Gündüz Hekimliği

5 yıllık diş hekimliği eğitimi bittikten sonra diplomayla beraber rastgele bir poliklinik, ağız ve diş sıhhati merkezi, hususi hastane yahut muayenehanede, işveren ile anlaşmaya göre belli bir mesaide çalışılabilir. Gündüz doktorları genellikle haftanın 5-6 günü, günde 8-9 saat mesai yapmaktadırlar.

Nöbetçi Hekimlik

Gündüz hekiminin olmadığı akşam saatleri ve hafta sonlarında part time iş gibi çalışma olanağı vardır.

Devlet Hastanesi

Mezun olduktan sonra, sıhhat bakanlığının açıkladığı vilayet ve ilçe hastanelerinde çalışmak üzere devlet atamasına başvurulabilir. Devlet hastanelerinde çalışma şartları özele göre daha rahat olmakla beraber hasta yükü yönünden daha ağırdır.

İş Yeri Açmak

Tüm bu alternatifler beraberinde/beraber doktor isterse kendi iş konumunu yahut birkaç ortakla bir poliklinik açabilir. Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS), bir diş hekiminin kariyeri süresince başarı ile bitirmesi gereken bir şeydir. Sınav ardından mezunlar, gereksinim duydukça hususi ve devlet hastanelerinde kariyerlerine devam edebilmekte yahut mezunlar hususi klinikler açıp hastalara hizmet edebilmektedir

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği Bölümünde Uzmanlık ve Doktora Eğitimi

Diş hekimliğinde uzmanlık veya akademik kariyer uygulamak talip bir öğrencinin önünde çok sayıda opsiyon vardır. Bunları sırayla ele alacağız. Hoca olmak için ne uygulamak lazım olur, uzmanlığın üstünlükleri var mıdır gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Diş Hekimliği Bölümünde Doktora Eğitimi

Mezun doktorun, öğretim görevlisi olması için doktora yapması lazım olur. Peki, doktoraya nasıl girilir? Öncelikle, doktora uygulamak talip öğrencinin elinde, diploma notu, ALES puanı ve ecnebi dil puanı olması gereklidir. Okullara göre, taban puanlar değişiklik gösterir. Her fakülte belli dönemlerde doktora öğrencisi alımı yapar. Bunu şartları ve kontenjanlarıyla beraber duyuru ederler. Öğrenci şartları sağlıyorsa, 8 anabilim dalından birine müracaatta yer alır, takdir neticesi mülakata alınır ve şayet kabul edilirse doktora eğitimi başlar. Yine okuldan okula değişiklik olsa dahi doktora aşağı yukarı 3-5 yıllık bir eğitimdir.

Doktora eğitimi aylıksız bir eğitimdir. Devlet üniversiteleri birtakım hususi kadrolar dışında, doktora öğrencisine aylık vermez. Vakıf üniversitelerinde doktora eğitimi şayet ücretlidir. Öğrenci her yarıyıl için belli oran para ödemek halindedir. Doktora eğitimi süresince öğrenciler hocalar nezaretinde derslere girer, öğrencisi oldukları anne ilim dalıyla alakalı uzmanlaşır ve bir bitirme tezi yazarak doktora eğitimini tamamlarlar. Doktorasını tamamlayıcı öğrenciye, doktora diploması ve Dr. unvanı verilir. Bundan sonra, resmi olarak akademik kariyerin devamı için takım beklemek lazım olur. Kadro ile sırayla Doç. ve Prof. unvanları alınır. Doktora eğitiminde daha pek çok ayrıntı vardır fakat henüz bunlara değinmeye lüzum görmedik.

Diş Hekimliği Bölümünde Uzmanlık Eğitimi

2012 bakımından getirilen Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ile birlikte, diş hekimliğinde uzmanlık devresi resmi olarak başlamıştır. Uzmanlık, devlet kadrolarında yetkin olarak çalışmak için lüzumlu bir kuraldır. Onun dışında hususi sektörde, belli bir prosedürü yapmada yetki sahibi olmak için uzmanlık koşul değildir. Bu azıcık dahi prosedürel bir haldir. Detaylara girmiyoruz. Uzmanlık uygulamak talip talebe ilk olarak ecnebi dil sınavında belli bir baraj puanını geçmek halindedir. Daha sonra DUS ile sıralaması belirlenir ve aynı üniversite sınavı gibi bölüm ve mektep tercihi yaparak uzmanlık eğitimine başlamış olur. DUS, basit bir imtihan değildir. Mezun olur olmaz DUS ‘a girip etkin olan adedi çok azdır. Öğrencilerin fazlası son sınıfta yahut mezuniyeti takip eden yıl içerisinde DUS dershanelerine gitmektedirler. Bir DUS dershanesinin ortalama yıllık ücreti 8000-9000 TL arasındadır.

Uzmanlık eğitimi bölüme göre 3-4 yıl sürmektedir. DUS ile yerleşen öğrencilere aylık bağlanmaktadır. Bu aylık 2017 için aşağı yukarı 3500-4000 TL arasındadır. Uzmanlık öğrencileri de aynı doktora öğrencisi gibi derslere girer, alanında uzmanlaşır ve mektep tamamlanınca Uzman Diş Hekimi (Uzm. Dt.) olurlar.

Diş Hekimliği Bölümü: Nedir?, Eğitimi, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Diş Hekimliği Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Diş doktoru maaşları ne kadar? Kamu kurumlarında vazife yapan diş doktorları 2021 senesinde performans ücreti almadan 6.000 TL seviyesinde aylık almaktadır. Buna döner anapara, performans ücretlerinin de eklenmesiyle diş doktoru maaşları 7000-9000 TL’yi bulmaktadır. Özel sektörde de diş doktorları epey yüksek aylık almaktadır. Yeni mezunlara umumi olarak 3 bin liradan çok aylık verilmekte olup gelişen senelerde müşteri çekim potansiyeline ve diş hekiminin tecrübesine göre diş doktoru maaşları 15 bin liraya kadar yükselebilmektedir. Bir diş hekiminin maaşı her halükarda iyidir ve Türkiye şartlarında pek tatmin edicidir. Çok büyük bir şey olmazsa bu türlü de devam edecektir zira bu sağlıcakla alakalı bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu