Nasıl Olunur

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak isteyenler için Diyetisyen kimdir? Diyetisyen nasıl olunur? Diyetisyen maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Diyetisyen olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Diyetisyen olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Beslenme şekillerinin değişmesi ve bazı gıdaların insan sağlığını etkileyecek biçimde üretilmeye başlanmasıyla birlikte, insan sağlığı açısından tehdit edici bir durum ortaya çıktı. Bunların başında aşırı kilo ve kiloya bağlı olarak iç organlarda oluşan, yaşamı tehdit eden hastalıklar geliyor. Kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere, çeşitli kanser türlerinin bile sağlıksız beslenme ile bağlantısı vardır. Beslenmenin insan sağlığının üzerindeki etkisinin ortaya çıkmasından sonra, sağlıklı beslenme konusunda uzman olunan bir meslek grubu ortaya çıktı; diyetisyenlik. Bu alanda çalışan kişilere ise diyetisyen adı verilir. Diyetisyenliğin bir diğer adı ise beslenme uzmanlığıdır. Diyetisyen veya beslenme uzmanı nasıl olunur?

Diyetisyen Olmak İçin Şartlar

Uzman diyetisyen nasıl olunur diye merak edenler için üniversitelerin bu konuda açtığı bölümlerden mezun olmaları gerektiği söylenebilir. Diyetisyen olmak için aşağıdaki bölümlerden mezun olmak gerekir;

 • Beslenme ve Diyetetik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
 • Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Bu bölümlerden mezun olanlar, alacakları lisans diploması sonunda diyetisyen olarak çalışmaya hak kazanırlar. Ayrıca yine aynı bölümlerin yüksek lisans programlarına katılarak diyetisyenlik yapılabilir. Ancak çoğu yüksek lisans programı, mezun olunan lisans programı ile uyum ister. Yani sağlık bilimleri ile ilgili bir alandan mezun olanların yüksek lisans programlarına katılma şansları daha fazladır. Diyetisyenlik kaç yıl? Diyetisyenlik lisans programları dört yıl, yüksek lisans programları ise iki yıldır. Tabii ki lisans eğitiminin ardından hemen diyetisyen olarak işe başlamak başarılı olunacağı anlamına gelmez. Öncelikle bir staj dönemi geçirilerek, bu alanda pratik yapmak önemlidir.

Diyetisyen Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Diyetisyen olmak için üniversite sınavında belirli bir puanı geçmek gerekir. Puanlar devlet ve özel üniversitelere göre değişiklik gösterir. Ayrıca özel üniversitelerin burs oranına göre de puanlarda farklılık olmaktadır. Ortalama puan aralığının 400-420 arasında olduğu söylenebilir. Peki diyetisyenlik sayısal mı eşit ağırlık mı? Bu bölüm sayısal puanına göre öğrenci alır. Eşit ağırlıktan diyetisyen olunur mu sorusu sık sorulan sorulardan biri. Eşit ağırlık öğrencileri de tabii ki tercihlerinde bu bölümü yazabilirler ancak alan dışı tercih yapacakları için katsayı sorunuyla karşılaşırlar. Yani sayısal puan türünden mezun olan bir lise öğrencisinin, bu bölüme girme şansı eşit ağırlık öğrencilerine göre daha fazladır. Ayrıca eşit ağırlık öğrencilerinin çok daha fazla sayısal sorusu çözmesi gerekir. Bu durumda diyetisyen olmak isteyen öğrencinin lisede seçimini buna göre yapması gerektiğini ortaya çıkarır.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?

Diyetisyen olmak için lisedeki puan türünün önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu durumda öğrenci üniversitede diyetisyenlik okumak isterse, lisede sayısal bölümünü seçerse daha avantajlı olur. Fen liseleri bu alanda bir istisna yaratır. Çünkü fen lisesinde okuyan öğrenciler otomatik olarak sayısal puan türünü seçmiş olurlar.

Diyetisyenler Ne İş Yapar?

Nasıl diyetisyen olunacağı konusunda bilgi verdikten sonra, bu kişilerin ne iş yaptıklarına da değinmek gerek. Adından da anlaşılacağı gibi, diyetisyenler öncelikle insan için gerekli olan beslenme programını oluştururlar. Diyetisyenlerin iş tanımı içerisinde şu öğeler vardır:

 • Yaşa, cinsiyete ve bedensel sağlığa göre özel beslenme programları hazırlamak
 • Besinlerin değerleri hakkında bilgi vermek
 • Kişilerin enerji ihtiyaçlarını hesaplamak
 • Besinlerin saklanması, depolanması ve pişirilmesi sırasında ortaya çıkabilecek riskleri hesaplamak
 • Gıda hazırlamada en doğru yöntemler hakkında bilgi vermek
 • Zorlayıcı olmadan ancak ikna edici bir biçimde sağlıksız beslenmenin zararları hakkında birebir görüşmeler yapmak
 • Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme çalışmalarına katılmak ve bu konuda materyaller hazırlamak
 • Gıdaların insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında bilgi vermek
 • Sporcular gibi günlük enerji ihtiyacı daha fazla olan kişiler için özel öğün programları oluşturmak
 • Besinler ve hastalıklar arasındaki çalışmalara katkıda bulunmak

 

Diyetisyenlerde Bulunması Gereken Özellikler

Günümüz koşullarında ve özellikle kent yaşamında sağlıklı beslenmek ne yazık ki çok kişi tarafından başarılamaz. Hazır gıdalara, fast food türü yiyeceklere olan ilginin artması ile birlikte, hastalıklar da paralel olarak insan yaşamını etkileyen boyutlara ulaştı. Tam bu noktada diyetisyenlere büyük görevler düşer. Ancak alışkanlıkların değiştirilmesinin zor olduğu göz önüne alınırsa, diyetisyenliğin ilk kuralının sabırlı olmak olduğu ortaya çıkar. Sabırsız, hızla kilo vermeyi isteyen veya her ne olursa olsun beslenmesinde değişiklik yapmak istemeyen kişilere karşı sakin davranmaları önemlidir.

Çalışma yaşamı süresince bir diyetisyen onlarca inatçı kişilikle karşılaşabilir.Hoşgörü ile yaklaşarak, zaman içerisinde bu kişilere karşı bir dil geliştirmek diyetisyenin sorumlulukları arasındadır. Bununla birlikte bir diyetisyen araştırmaya sürekli devam etmelidir. Üniversite eğitiminin kendisine yeterli olduğunu düşünmeden, gelişme odaklı bir çalışma programına sahip olması gerekir. İletişim becerileri yüksek kişiler bu alanda daha başarılı olur. Özellikle kalabalık gruplar ile yapılan çalışmalarda toplum psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Sonuçta diyetisyenler birebir insanlarla çalışırlar.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? 2019

Diyetisyenlik maaşları kişinin çalıştığı kurum veya kuruluşa göre değişir. Devlet kurumlarında çalışan bir diyetisyenin ortalama aylık maaşı 3000-3500 TL arasındadır. Özel sektörde çalışanların maaşları biraz daha yüksek olabilir. Diyetisyenlik alanında sürekli kendini geliştirerek, iyi bir çizgi yakalayan kişiler daha fazla kazanca erişebilirler. Bu kişiler kendi işletmelerini açarak kazançlarını artırabilirler. Bu noktada tecrübe ve işte başarı önemli bir kriterdir.

Diyetisyenlerin İş İmkanları

Diyetisyenler öncelikle hastanelerde çalışabilirler. Bunun dışında kendi kliniklerini açabilirler. Lisans eğitimin ardından yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden kişiler akademik kariyerlerine devam ederek, üniversitelerde ders verebilirler. Spor kulüpleri, zayıflama merkezleri, okullar, fabrikalar, kreşler, huzur evleri gibi yerlerde de çalışma imkanları vardır. Obezite konusunda tedaviler yapan doktorlar ile bağlantılı çalışabilirler. Çok fazla diyetisyenin bulunduğu alanlarda çalışanlar ise sorumlu diyetisyen olarak görev yapabilirler. Ayrıca mesleki titrin yükselmesi, kişinin daha çok tercih edilmesi için bir faktördür. Beslenme konusunda bilgi vermek için televizyon programlarına katılabilir, kitap yazabilir, dergi ve gazetelerle röportaj yapabilirler. Sosyal, görsel ve yazılı medyada yer bulmak aynı zamanda daha fazla tanınmayı da beraberinde getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu