Nasıl Olunur

Editör Nasıl Olunur? 2021 Editör Maaşı Ne Kadardır?

Yeteneklerimiz, hayallerimiz, yaşamda kendimizi uygulamak isteğimiz… Bunların tümü bir araya geliyor ve hayatımıza taraf veren pekçok olgu gibi uygulamak istediğimiz mesleğin ne olduğunu dahi belirliyor. Okunan yahut izlenen içeriklerdeki o gizli yiğit olmak isteyenlerin hayallerinden biri şayet yayımcılık! Eğer sizin de hayal ettiğiniz meslek buysa yani “Editör olmak istiyorum.” diyorsanız sizin için mühim “Nasıl Editör Olunur” tavsiyelerini sıralamaya başlayalım.

Editör Nedir?

Editör, internet sitesi, kitap, mecmua ve gazetelerde yayınlamak üzere içerik tasarlayan, yapan, düzenleyen ve revize eden ve bunları türlü yayın araçlarında servis eden kişidir. Editörler, pekçok değişik kategoride içerik hazırlayabilir ve yazıları düzenleyebilir. Editörlerin vazife tarifi, çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterebilir. Editör türlü yayın organlarına alaka çeken, merak uyandıran doğru, anlaşılır ve inandıran içerikler üretir.

Editörlerin Görevleri Nelerdir?

Editörlerin esas görevleri şunlardır; Kurgu fikirlerini gözden geçirerek en çok hangi haberin okuyucuyu etkileyeceği ve okuyucuya hangi haberin seslenme edeceğine karar verir. Yayınlamak üzere hangi metinlerin düzenlenmesi gerektiğine karar vermek için yazarlardan gelen başka içerikleri inceler. Okuyucuların içeriği kolayca anlayabilmesi için yazarın üslubuna tabi kalacak şekilde metne yineleme biçim verir. Referans kaynakları kullanarak metinde bulunan tarih ve saatin doğruluğunu doğrulama eder. Dijital yayın içeriğini ve yayın stilini politikalara elverişli bir şekilde düzenler. Fotoğrafçı, tasarımcı, yazar, sanatkar, tanıtım temsilcileri ile haberleşme kurarak işbirliği yapar. Yayınlanan içeriğin telif hakkına ve kanunlara elverişli olup olmadığını inceler. Etik kurallarına uyar. Son teslim tarihine ve tespit edilen bütçeye elverişli olarak çalışır. Kitapları, dijital medya içeriklerini ve makalelerin taslaklarını gözden geçirerek düzenlemek ve metni geliştirerek başlıklar sunmak ve yorumlar ilave etmek görevleri arasındadır.

Editörler Ne İş Yapar?

  1. Metindeki imla yanlışlarını düzeltir.
  2. Yayınevine gelen dosyaları okur ve yazarlara pozitif yahut negatif geri dönüş yapar.
  3. İnternet sitesi için günlük ve haftalık takvim oluşturur. Bu takvime elverişli içerikleri üretir ve yayımlar.
  4. Okurlardan ve takipçilerden gelen soruları cevaplar.
  5. Kitap editörleri pazarlama ve tanıtım adımında dahi aktif olarak vazife alır.
  6. Rakip siteleri izler ve buna göre strateji belirler.
  7. Kitapların son okumasını gerçekleştirir ve basın bültenini hazırlar.
  8. Yeni içerik fikirleri üretir.
  9. İçerik ile üslubun ahenkli olup olmadığını denetim eder.

Editör Olma Şartları Nelerdir?

Editör olabilmek için ÖSYM’nin yaptığı sınavlardan etkin puan almanız lazım olur. Editör olmak isteyenler, Sosyal Bilimler Fakültelerinden yahut Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olmanız gerekiyor. Aynı vakitte bu bölümü okuyacak bireylerin Türkçe’yi çok iyi ve tesirli bir şekilde kullanabilmesi gerekiyor. Hem yazılı üstelik sözlü haberleşme becerisinin yüksek olması yardımıyla meydana anlaşılır ve net içerikler çıkarılmasını sağlar.

Editörlerin Görevleri Nelerdir?

Editör Nasıl Olunur?

Türkiye’deki üniversitelerde yayımcılık eğitimi veren rastgele bir fakülte bulunmamaktadır. Ancak sözel bölümlerin birçoğunda haberleşme kuramları, tanıtım yazarlığı, medya sosyolojisi gibi dersler yer almakta. Bununla beraber ”yaratıcı yazarlık kurslarına” katılarak sertifika alabilmek dahi mümkün olabilir. Editör arayan firmalar 2 yahut 4 senelik üniversite mezunu adaylara öncelik tanımaktadır. Bunun beraberinde Türkçe imla kurallarına hakim, tercihen ecnebi dil bilen ve iş tecrübesi olan bireylerin yayımcı olarak işe alınma ihtimalleri çok daha yüksektir.

Editör olabilmek için Fen Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültelerinden mezun olmanız lazım olur. Bu bölüme girebilmek için de TYT ve AYT sınavlarına girerek bu sınavlardan yeterli puan almanız lazım olur. Bu sınavlardan yeterli puan kazanan şahıslar yayımcı olabilmek için ilk aşaması atabilirler. Üniversite diplomasıyla beraber yazarlık yahut yayımcılık ile alakalı olan kurslardan sertifika alınması, yayımcı olmak talip şahıslar için mühim bir üstünlüktür. Çok çok kitap yahut gazete okumanın beraberinde, bir yayınevinde stajyer olarak çalışmak, yayımcı adaylarına deneyim kazandırır. Kariyerini yayımcı olarak devam etmek talip şahıslar, işe en alt seviyeden başlayacaklarını bilmelidir. Basın ve yayın kuruluşlarında, tertip bölümünde çalışan yahut yayın asistanı olarak işe başlayan şahıslar, editörlükle alakalı detayları öğrenebilir.

2021 Editör Maaşı Ne Kadardır?

Editörlerin maaşları, çalıştığı kuruma ve pozisyona göre değişir. Editörler, kendilerini yetiştirerek daha çok para kazanma olanağı bulabilir. Bu şahıslar deneyim ve yetkinlik kazandıkça daha çok aylık alma olanağı bulabilir. Editörler, minimum ücretten başlamak üzere 10000 TL’ye kadar aylık alabilirler. Hatta kendini ilerleten ve çok çalışan editörlerde bu aylık sınırı ziyadesiyle geçilir. Bu bireylerin ne kadar kazanacağı kendini ne kadar yetiştirdiği ile direkt olarak ilişkilidir.

Editörlerin Sahip Olduğu İş İmkanları Nelerdir?

Editörler, hem kamuda üstelik özel sektörde pekçok alanda çalışma olanağı bulabilirler. Editörler, büyük medya kuruluşlarında, gazete, mecmua ve internet sitelerinde pekçok alanda çalışma olanağı bulabilir. Bu şahıslar serbest çalışabilecekleri gibi medya şirketlerine, yayın organlarına ve gazetelere tabi biçiminde de çalışma olanağı bulabilir. Bu meslek mensupları, birbirinden çok değişik içerikler üretebilir. Bu bireylerin kendi bölümünde kendini yetiştirmesi epey önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu