Nasıl Olunur

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olmak isteyenler için Fizyoterapist kimdir? Fizyoterapist nasıl olunur? Fizyoterapist maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Fizyoterapist olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Fizyoterapist olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? 2019

Fizik tedavi, dünya genelinde fizyoterapi olarak adlandırılır ve bu tedaviyi uygulayan sağlık personeline de fizyoterapist adı verilir. Oldukça kapsamlı bir yöntem olan fizik tedavi kas, kemik, eklem, kıkırdak gibi hareket sisteminin birçok elemanının tedavisinde uygulanır. Fizik tedavinin uygulanma amacı ise hastanın cerrahi bir operasyona maruz kalmadan iyileşmesini sağlamaktır.

Dünya nüfusu son yıllarda giderek yaşlanmakta. Yaşlanma neticesinde kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemlerin artmasından dolayı fizyoterapistlere olan ihtiyacın da artacağı ön görülüyor. Bu nedenle fizyoterapistlik bugünkü öneminin yanı sıra geleceğin de önem teşkil eden meslekleri arasında.

Fizyoterapistlik Nasıl Bir Meslektir?

Fizyoterapist, doğuştan gelen birtakım fiziksel bozuklukları ve yaralanma ya da hastalık durumları neticesinde gelişen hareket sistemindeki bozuklukları doktorun koyduğu tanıya göre belirlenen fizik tedavi programıyla gidermeye çalışır. Ayrıca hareket sistemindeki bozukluklardan dolayı meydana gelen ağrı ve çeşitli semptomların iyileştirilmesi amacıyla da tedavi programı uygular. Belirgin rahatsızlıkları olan yetişkinlerin dışında genellikle yaşlılar ve bebeklerle ilgilenir. Ayrıca fizyoterapistlikte çocuk, ortopedi, nörolojik hastalıklar, spor hastalıkları gibi çeşitli uzmanlık alanları bulunur.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olmak için üniversitelerin 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü okunmalıdır.

Uzman Fizyoterapist Nedir?

Uzman fizyoterapist unvanı, genel fizyoterapistlik uygulamalarının dışında yukarıda bahsedilen çeşitli uzmanlık alanlarına yönelinmesiyle mümkün olur. Bunun için bu alanlarda ekstra eğitim almak gerekiyor. Alınan eğitimin neticesinde odaklanılan spesifik bir konudaki sahip olunan bilgi birikimi uzman fizyoterapist unvanını almayı sağlar.

Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki meslek grubu halk arasında sıklıkla karıştırılır. Fizyoterapistlerin aldığı 4 yıllık öğrenime karşı fizyoterapi teknikerleri üniversitelerin meslek yüksek okullarına bağlı 2 yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olurlar. Fizyoterapist kaç yıl okunuyor sorusunun cevabı 4 yıl olmakla birlikte fizyoterapi teknikerleri de eğitimlerine devam ederek fizyoterapist olabilirler.

Fizyoterapist, doğuştan gelen özür, hastalık, hareket sistemi bozuklukları, yaralanma gibi durumlardan neticesinde ortaya çıkan ağrı ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla doktorun yapmış olduğu tanıya uygun şekilde fizik tedavi programı planlamak ve uygulamakla sorumludur.

Fizyoterapi teknikeri ise, fizik tedavi doktoru tarafından konulan tanıya uygun olarak fizyoterapist tarafından planlanan fizik tedavi uygulamalarının hastalara uygulanmasını sağlayan yardımcı sağlık elemanıdır. Görevleri arasında, hastaya ve hastalık tipine göre gerekli fizik tedavi araç gereçlerinin hazırlanması, fizyoterapist denetiminde elektroterapi uygulamalarının yapılması ve işlevini yitirmiş organların desteklenmesi amacıyla hastaya takılan protez, ortez, splint gibi cihazların kullanımını hastaya öğretmesi bulunmaktadır.

Fizyoterapi teknikerleri, isterlerse Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ye girerek 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne geçme hakkına sahiptirler. DGS’den başarılı olup Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde almaları gereken fark derslerini alıp başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra fizyoterapist unvanını alabilir ve bu alanda çalışma imkanına sahip olabilirler.

Fizyoterapist ve Fizik Tedavi Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Fizyoterapist genel olarak kişilerin fiziksel aktivitelerinin düzenlenmesi ve hareket kabiliyetlerinin artırılmasıyla ilgilenilir. Hastalık dışı zamanlarda bu yeteneklerin geliştirilmesi için tedavinin planlanması ve uygulanmasından sorumludur. Dolayısıyla kimi zaman toplumda oluşan kafa karışıklığından dolayı fizyoterapistlerin doktor olduğu düşünülse de fizyoterapistlik doktorluktan farklı bir meslek ve farklı bir uzmanlık alanıdır.

Doktorlardan oluşan fizik tedavi uzmanları, içerisinde fizyoterapist, rehabilitasyon hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı gibi diğer sağlık elemanlarının da bulunduğu grubun başındaki kişidir. Fizik tedavi uzmanları, tedavi sürecinde aktif olarak rol oynarlar. Bu noktada tıbbi olarak muayenesini yapmış oldukları hastanın hastalığının teşhis ve tedavisi sürecinde yer alırlar. Bu amaçla hastada bulunan hareket bozuklukları ile fiziksel fonksiyon bozukluklarının giderilerek hastanın sağlığına kavuşabilmesi için gerekli işlemleri uygularlar.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? 2019

Fizyoterapistlik ve fizyoterapi teknikerliği hem özel sektörde hem de devlette iş imkanına sahip meslekler olduklarından dolayı son yıllarda çok fazla öğrencinin tercih ettiği alanlardır. 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olanlar da bu alanda iş bulabilir. Fakat alacakları ücretin düşük olması muhtemeldir.

Fizik tedavi alanındaki en önemli faktörlerden birisi olan fizyoterapistler sektörde en yüksek ücret alan meslek grubunun çalışanlarıdır. Bilindiği üzere devlette çalışanların maaşları çalışılan yıl ve kıdeme göre değişmektedir. Lisans düzeyinden yani 4 yıllık üniversiteden mezun ve işe yeni başlayacak bir fizyoterapistin maaşı devlettkie döner sermaye de hesaba katıldığında yaklaşık olarak 3 bin 500 lira civarındadır. Tabii bu maaş kıdem, o kurumda çalışılan yıl ve çocuk sahibi olma gibi durumlara göre artış göstermektedir. Özel sektörde ise başlangıç ücreti olarak devlete göre maaşlar daha düşüktür. Fakat özel sektörde alanında yükselen bir fizyoterapistin maaşı da hızlı bir şekilde yükselir. Bu sebeple çok sayıda tecrübeli ve başarılı fizyoterapist, devlet kurumlarındaki işlerinden ayrılarak özel bir kurumda çalışmaya başlamaktadır.

2 Yıllık Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır? 2019

Özel sektörde yeni mezun bir fizyoterapistin döner sermaye ile birlikte maaşı yaklaşık 2 bin 800 lira civarındadır. Fakat yılların ilerlemesi, fizyoterapistin tecrübe kazanması ve bulunduğu yerde bilinen ve aranılan bir fizyoterapist olması gibi çeşitli durumlar devreye girdiğinde özel sektörde aldıkları maaşın artış göstermesi beklenir.

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları Ne Kadardır? 2019

Fizyoterapi teknikerliği bölümünden mezun olanlar da maaşlarının fizyoterapistlere göre ne seviyede olduğunu merak eder. Ücret konusunda mezun olunan bölüm ve mesleki tecrübe bu aşamada belirleyiciler arasındadır.Üniversitelerin 2 yıllık Fizyoterapi Teknikerliği bölümünü okuyan fizyoterapi teknikerlerinin maaşı fizyoterapistlere oranla daha düşüktür. Fizyoterapi teknikerlerinin maaşı döner sermaye de dikkate alındığında yaklaşık 2 bin 400 lira civarındadır.

Fizyoterapistler Kendi Kliniklerini Açabilir mi?

Devlet kurumunda ya da özel sektörde çalışmanın yanı sıra fizyoterapistler kendilerine ait kliniklerini de açabilirler. Fakat fizyoterapistlerin açtıkları klinikler fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yerine geçmez. Fizyoterapistlerin tanı koyma, reçetelendirme gibi yetkileri bulunan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi açma yetkileri yoktur. Hastane hizmeti sunan bu merkezleri fiziatristler açabilir. Fizyoterapistler ise tanısı konmuş ve reçetesi belirlenmiş hastaların tedavi ihtiyacını karşılayan klinikler açabilirler. Fizyoterapistler, ancak gerekli eğitimleri tamamlayıp yeterli tecrübeyi edindikten sonra mevzuattaki şartları yerine getirerek fiziatrist olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu