Nasıl Olunur

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, mutfağa, yemeklere, yemek yapmaya ilgisi olanların, mutfak sanatları konusu ile alakalı bilimsel eğitim alma olanağı sağlar. Yiyecekler ve içecekler ile alakalı ayrıntılı bilgi alma, bilimsel ve sanatsal bir bakış açısına sahip olma gibi kazançları vardır. Verilen eğitimler neticesinde sektöre vasıflı çalışan sağlama anne amaçtır. Bu bölgede bulunmak isteyenler için yemek ve yemek sanatlarına ilgisi olması eğitim ömürlerine yardım eder. Bu tarif tarafında üniversiteye geçecek ve tercih yapacak öğrencilerin, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü ile alakalı kafasına takılan soruları yanıtlayacağız. Siz kıymetli okuyucularımıza, Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü nedir? Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü eğitim zamanı kaç senedir? Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü dersleri nelerdir? Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunu ne iş yapar? Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü iş olanakları nelerdir? Gastronomi ve mutfak sanatları mezunu ne elverişli? Gibi soruları yanıtlayacağız.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir?

Gastronomi, Fransızca kökenli damak zevki uzmanlığı manasına gelen bir kelimeden türemiştir. Mutfak sanatı ve yemek bilimi biçiminde de isimlendirilen gastronomi, bölüm olarak yemek sanatının bilimsel bir eğitimle taçlanmasıdır. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü: kültürü, gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve pek çok ilim dalını (Kimya, cebir, tarih vs.) içine alabilmektedir. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü, el yeteneğinin bilgi ve tekniklerle harmanlanması olan bir sanattır. Aynı vakitte besinlerin sağlıklı ve estetik duruma getirilip servis edilmesine kadarki süreci içine alan bilimdir. Gastronomi ve mutfak sanatları, yalnızca yemek ile alakalı değildir dünya genelinde kültürel mutfak adabı ve pişirme tekniklerinin tarihsel sürecini de kapsar. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün esas amacı, dünyadaki bu türlü ve varlıklı kültürün değerini kavrayan ve sürdürülebilirliğini amaçlayan şuurlu ve fedakâr öğrenciler yetiştirmektir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Amacı Nedir?

Gastronomi, yenilebilir bütün besin maddelerinin hijyene elverişli bir şekilde damak ve göz zevkini gözeterek sofraya ve yenmeye hazır duruma getirilmesine kadar olan süreç ile ilgilenir. Gastronomi bölümündeki maksat dünya kültüründeki besin ve içeceklere dair pek çok hususta öğrencileri yetiştirebilmek ve bu kültürün devamının sağlanmasıdır. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mutfak kimliğine sahip, kendi yemek kültürüne sahip çıkan bunun beraberinde dünya yemek kültürlerine hâkim disiplinli bireyler yetiştirir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Kaç Yıllık? Puan Türü Nedir?

Gastronomi, “Gastronomi ve mutfak sanatları” adı altında fazlası üniversitede hoş sanatlar fakültesinde yer alıyor ve 4 senelik olmaktadır. İlk senesinde işletme, besin ve meşrubat idaresi öğrenilir. İkinci senesinde besin mikrobiyolojisi bölümünde öğrenciler ders görür. Üçüncü senesinde içkili ve alkolsüz içecekler alanına yoğunlaşırlar. Dördüncü senesinde şayet ileri pastacılık teknikleri anlatılır. Gastronomi 2 senelik, olarak rastgele bir üniversitede bulunmamakta fakat 2 senelik aşçılık eğitimi almış öğrenciler yatay geçişle Gastronomi ve mutfak sanatlarına girebilmektedir.

Gastronomi puan türü yönünden fazlası üniversite TS (Türkçe-Sosyal) ile öğrencileri kabul etse de verilen eğitim tam manasıyla sözel sayılmıyor, zira derslerin bazılarında kimya, biyoloji gibi bilim çoğunluklu konular bulunmakta.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü, aynı başka hoş sanatlar bölümlerinde olduğu gibi verdiği geniş yelpazedeki dersler ile umumi kültürü yüksek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Bölümle kesişen farklı alanlar ile alakalı bilgi sağlayıp kariyer basamaklarında size elverişli yolu izlemenize yardımcı olacak türlü dersler vardır. Okuldan okula dersleri çok değişmekte olan bu bölüm, yüksek nitelikli imkânları sebebiyle çoğunlukla hususi okullarda tercih ediliyor.

Özel okullar kendi programlarını vizyonlarına göre belirliyorlar. Bazı üniversiteler gastronomi tekniklerinin çıkış noktası olan Fransız mutfağı çoğunluklu eğitime odaklanmışken başkaları geleneksel mutfağımıza dahi yönelebiliyor. Kimi okullarda fizibiliteden medeniyet tarihi ve esas zanaat eğitimine apayrı dersler alabilecekken kimilerinde bahçe ürünü yetiştiriciliğinden pazarlama ve girişimciliğe türlü dersler temin edebilirsiniz. İlgi alanınıza göre tercih edeceğiniz seçmeli derslerinizle renklenecek bölüm sizi pek çok mevzu ile alakalı düşünce sahibi yapacak şekilde geliştirilmiş. Genel anlamda üniversiteye göre isimleri değişse de amaçlanan talebe kitlesi için lazım olan derslerden bazıları şunlardır:

 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları için Gıda Teknolojisi
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
 • Yiyecek Üretimi
 • Dünya Mutfak Kültürleri
 • Yemek ve Gastronomi Kültürü
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap
 • Türk Mutfağı
 • Dünya Mutfağı
 • Gıda Bilimi
 • Beslenme İlkeleri
 • Mutfak Yönetimi
 • Temel Pastacılık ve Fırın Ürünleri
 • Mutfak Planlaması ve Tasarımı,
 • Şarap Bilimi
 • Gıda Hijyeni
 • Mutfak Hesaplamaları
 • Turizm
 • Pazarlama ve Girişimcilik
 • Yaratıcı Sunum Teknikleri ve Yemek Eşleştirme

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi eğitimi boyunca yöneldiğiniz ve keyif aldığınız bölüm hangisiyse mezun olduktan sonra dahi o alanla alakalı bir iş yapabiliyorsunuz. Genel anlamda, mezun olanlara “Gastronom”, “Gastronomist” gibi kavramlarla sesleniliyor. Bunlar kulağa pek hoş gelmeyebilir. Aslında “Gastronomi Uzmanı” demek, tam manasıyla mezun olan bireyin bulunduğu konumu nitelendiriyor.

İsterseniz mutfağa yönelin isterseniz de gastronominin farklı bir alanına, okuduğunuz dönemde yaptıklarınızın önemi çok çok. Eğer üniversite hayatınızda; türlü yerlerde stajlar yaparsanız, İngilizcenizi geliştirirseniz, yanılsanız dahi sürekli denerseniz mezun olduktan sonra profesyonel mutfakta çalışmayı seçip bir mutfak şefi olabilirsiniz. Dilerseniz de yazılı ve resim medya, besin meşrubat işletmeleri, mahsul geliştirme, otelcilik gibi farklı alanlarda dahi çalışabilirsiniz. Mezun olduktan sonra;

 • Yiyecek meşrubat işletmecisi,
 • Yemek ve gastronomi yazarı,
 • Yiyecek-meşrubat danışmanı,
 • Yiyecek-meşrubat stilisti,
 • Menü planlayıcı,
 • Profesyonel aşçı,
 • Yüksek lisanla beraber öğretim üyesi,
 • Somelye,
 • Barista,

Gibi farklı işlerde bulunabilirsiniz. Bunların beraberinde kolayca kendi işinizin sahibi de olabilirsiniz. Bu bağlamda mezunların, aldıkları eğitim ve alaka alanları tarafında yönelebilecekleri birbirinden farklı iş kollarının sahip olunan olduğu dahi ortadadır. Kimi mezunlar şef, aşçı, eğitmen yahut öğretim üyesi olmayı tercih eder iken bazı mezunlar şayet kendi işletmelerini açarak kendi işlerinin patronu olmayı tercih etmektedirler. Mezunlar ayrıyeten gurme ve yemek yazarlığı bölümünde dahi kendilerini gösterme fırsatına sahiptirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Zorlukları Nelerdir?

Gastronomi bölümü ile alakalı umumi kanı yemek yapmayı öğrenmek ve dünya mutfağı tariflerine hükmetmek üstüne kuruludur. Ancak uyarmamız gereken bir mevzu var ki o dahi bölüm amacının yalnızca aşçı yetiştirmek olmadığıdır. Bunun beraberinde öğrencilere lisans eğitimleri boyunca, yiyeceklerdeki mikroorganizmalar ile alakalı ayrıntılı veriler ile besin işletmeciliği ile alakalı eğitimler de takdim edilir. Bazı okullarda kuramsal eğitimlerin, pratiğin önüne de geçtiği bilinmektedir. Bu sebeple bölüm amacının bilincinde olmanızı ve eğitiminin iyi olduğu okullara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca vatan dışında çalışma, staj yahut eğitim olanakları için dilin mühim bir niçin olduğunu hatırlatmakta yarar var. Gelişmiş bir kariyer amacı için ecnebi dilin önünüzde bir problem olma ihtimalini unutmamalı ve kendinizi geliştirmeye odaklamalısınız.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Çalışma Alanları

Turizm sektörü konaklama, besin ve meşrubat, gezi ve ulaştırma alt sektörlerinden meydana gelen, hareketli ve ilerleyen bir sektördür. Kişilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük faaliyetlerde bulunan farklı tür ve yapıdaki işletmelerin tamamını içine alan besin ve meşrubat alt sektörü de son senelerde lüzum ulusal gerekse milletlerarası düzeylerde büyük gelişmeler göstermektedir. Yiyecek – meşrubat endüstrisinin, her geçen gün büyümesi ve kârlılığın yüksek olması bu alana yatırım yapan bireylerin yükselmesine ve nedeniyle rakiplik koşullarının yoğunlaşmasına niçin olmuştur. Bu bağlamda ulusal ve milletlerarası pazarlarda faaliyette bulunan besin – meşrubat işletmelerinin ürettikleri mal ve hizmetlere olan tüketici taleplerindeki artım hem ülke ekonomisine üstelik bu hizmet endüstrisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Okumak İçin Gereken Özellikler Nedir?

Gastronomi bölümü için lazım olan özelliklerden el yeteneği vazgeçilmezlerden bir tanesi de denebilir. Çoğu talebe el yatkınlığı ve yeteneğin bölgede gereken en mühim meziyetlerden biri olduğu konusu ile alakalı düşündeş. Elbette sonradan öğrenmek ve alışmak dahi muhtemel fakat bölgede daha düşük zorlanmak ve arzuyla çalışmak için el yatkınlığı epey lüzumlu. Gastronomi bölümü öğrencilerinin sanki kâşif ruhlu olmaları lazım olur. Meraklı ve devrimlere açılmış öğrenciler, farklı gereç çeşitleri ile yepyeni besin kombinasyonları yapıp ahenkli ve estetik tabaklar çıkarabilmeli. Trendleri takip edip mesleğin nereye gittiğini iyi kavrayan incelemeci insanlar olmalılar. Kısaca sıralayacak olursak, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okumak için lazım olan özellikler şunlardır:

 • Gerçekten mutfakta olmayı benimsemiş ve mutfak kültürünü özümsemiş olmak,
 • Yemek pişirmeye alakalı olmak,
 • El becerilerinde ilerlemiş olmak,
 • Farklı kültürlere meraklı olmak,
 • Doğrudan yemek pişirme ile alakalı bir bölüm olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları, yemek pişirme ile alakalı ve el becerilerinde ilerlemiş olan şahıslar için avantajlı bir bölümdür.
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Turizmin yoğun olduğu tatil beldeler, beş yıldızlı oteller, restoranlar, catering firmaları, yayıncılık, işletmecilik yahut mesleğin değişen bilindik kültür evrimleşmesi neticesi; TV kanalları, YouTube, Instagram ve blog yazarlığı ile kendinizi farklı çalışma alanlarında dahi geliştirebilirsiniz. Çok farklı alanlarda yeteneğiniz ve arzunuz tarafında çalışabilme imkânınız olan bir bölümdür. Trendler sürekli değişmekte ve meslek sürekli farklı bir noktaya ilerlemekte. Okurken de bakışınız epey değişecek ve bölümü tanıdıkça kendi yolunuzu daha rahat çizmeye başlayabilirsiniz. Temel anlamda mutfakla ve gıdayla ilgisi olan fazlası iş pozisyonunda onları görebilmek muhtemel. İş pozisyonlarından bazıları şunlardır:

 • Mutfak Şefi,
 • Aşçılık,
 • Yemek Yazarlığı,
 • Yöneticilik,
 • Aşçılık okullarında ve mutfak akademilerinde eğitmen şeflik,
 • Medyada televizyon uygulamaları yürütmek,
 • Yemek fotoğrafçılığı yahut eleştirmenliği,
 • Gıda Kontrolcüsü,
 • Tüketim Şefi,
 • ARGE Ürün geliştirme Uzmanı,
 • Yemek Yazarlığı,
 • Gurmelik,
 • Sous Şef,
 • Executive Şef,
 • Akademik çalışmalarda bulunup eğitici olarak üniversitelerde çalışma olanağı vb.

Ayrıca gastronomi bölümü yalnızca yemek yapımını öğretmez. Kariyer planında ötesi için mutfak idaresi ve işletme sahibi olmanız için umumi idarecilik ile alakalı dahi öğreneceğiniz her şey kariyer algınızı apayrı şekillendirecektir. Eğitim ardından işletme sahibi olmak dahi çok kıymetli opsiyonlardan bir tanesidir. Buna ilave olarak, bölüm mezunları “gastronom” adıyla mezun olmakta ve yönelebilecekleri pek çok farklı alan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Turizm ve hotel işletmelerinde aşçılık,
 • Mutfak şefi,
 • Executive Şef
 • Mutfak yöneticisi,
 • Yemek yazarı,
 • Yemek fotoğrafçısı,
 • Yemek eleştirmeni,
 • Medya ve TV kanallarında programcı,
 • Gurme,
 • Gıda kontrolcüsüdür.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Gastronomi maaşları çalışılan yere göre epey değişiklik göstermektedir. Asgari ücretle bir yerde çalışmaya dahi başlayabilirsiniz. 5.000-10.000TL ile de bir yerde çalışmaya başlayabilirsiniz tamamıyla sizin girdiğiniz kuruma, şirkete göre değişiklik göstermektedir. Yurt dışında Amerika ve İtalya’daki çok bilindik Aşçılık Okulları vardır. Buralarda eğitim gördükten sonra alacağınız bir diploma yahut sertifika yardımıyla 5 yıldızlı otellerde kolayca iş bularak iyi maaşlar kazanabilirsiniz. Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunlarının aylık aralığını belirleyen faktörler çalışma alanları, özgür çalışmaları ve sektör tecrübesidir. Öğrenciyken dahi bu tür işlerle ilgilenebilir ötesi için kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de hizmet veren Mutfak Sanatları Akademisi‘nden eğitim alırsanız dahi iyi yerlerde dolgun maaşlarla işe başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu