Nasıl Olunur

Gıda Mühendisi Nasıl Olunur?

Gıda mühendisi olmak isteyenler için Gıda mühendisi kimdir? Gıda mühendisi nasıl olunur? Gıda mühendisi maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Gıda mühendisi olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Gıda mühendisi olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Gıda Mühendisi Maaşları Ne Kadar 2019

Gıda Mühendisi olabilmek için, öncelikle Üniversitelerin Mühendislik Fakülteleri veya Ziraat Fakülteleri altında eğitim veren bir Gıda Mühendisliği Öğretim Programını okumanız gerekmektedir. Bu hususta hangi üniversiteleri tercih edeceğiniz ise ayrıca kritik bir önem taşımaktadır. Ülkemizde “Gıda Mühendisliği” öğretimini ilk yapmaya başlayan üniversiteler Ege ve Hacettepe Üniversiteleri olduğu için özellikle buralardaki öğretim görevlisi kadrosu, laboratuvar ve pilot tesis imkanları diğer üniversitelere göre bir adım daha öndedir.

ODTÜ ve İTÜ  ise mevcut mühendislik öğretimlerinin de ülkemizde gözde bir konumda olmasından mütevellit gönül rahatlığı ile refere edilebilir, imkânları ve kişiye katacakları hususunda da kefil olunabilir. Bunların dışında Ankara Üniversitesi ve Uludağ Üniversiteleri de Gıda Mühendisliği öğretimi hususunda saydığımız üniversitelerin hemen arkasından gelmekte ve önerilmektedir. Gıda Mühendisleri gıda kimyası, gıda mikrobiyolojisi, özel gıda (süt, et gibi) teknoloji dersleri, temel mühendislik dersleri ile formasyonlarını oluştururlar. Bir Gıda Mühendisi asla bir beslenme uzmanı değildir. Her ne kadar bazı fakültelerde beslenme dersi zorunlu dersler arasında olsa da; beslenme ve diyetetik uzmanlığının bambaşka bir uzmanlık alanı olduğu gerçeği, toplumumuzun kabullenmesi gerekenler listesinde sırasını ümitle beklemektedir.

Gıda Mühendisi Nasıl Olunur?

Gıda sektörünün bu kadar geliştiği günümüzde Gıda mühendisliği öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir bölüm haline gelmeye başladı. Gıda zannedilenin aksine sadece yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle değil çok daha geniş bir kavrama sahiptir. Gıda mühendisi nasıl olunur sorusuna gelecek olursak öncelikle Bu mesleği tercih etmek isteyenler sayısal alanda başarılı olmalıdır. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavda YGS ve LYS MF-4 puanı ile tercih yapmaları gerekmektedir. Gıda mühendisliği bölümü üniversitelerin hazırlık programına bağlı olarak eğitim süreci 4 veya 5 senedir. İlk zamanlarda temel dersler gösterilse de zaman ilerledikçe bölüm hakkında uzmanlaşacağınız meyve ve sebze teknolojisi, süt ve et ürünleri teknolojisi gıda kimyası gibi dersleri gösterilmektedir.

2019 Gıda Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

2019 yılının hemen başlarında gıda mühendisi maaşları zam alarak artış göstermiştir. Kamu sektöründe çalışan mühendisler gelen zam ile birlikte yaklaşık 3080 TL maaş almaktadır. Ödenen bu maaşlarda toplu sözleşme zammı, ek ödemeler ve asgari geçim indirimi mevcut değildir. Özel sektörde ise durum biraz farklı olmakla beraber ortalama bir mühendis 2200-2500 TL arası maaş almaktadır. Bu konu hakkında net bir ücret söylenememekle birlikte tecrübe ve çalışılan yere göre ücret çok yüksek tutarlara da çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu