Nasıl Olunur

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarımcı olmak isteyenler için grafik tasarımcı kimdir? Grafik tasarımcı nasıl olunur? Grafik tasarımcı maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Grafik tasarımcı olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Grafik tasarımcı olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik Tasarımcı Nedir?

Grafik tasarım görsel ve yazılı araçları kullanarak izleyiciyi etkileyerek belli bir mesajı belli bir kitleye ulaştırmayı amaçlayan bir sanat dalıdır. Grafik tasarım için kullanılabilecek görsel ve yazılı araçlar billboardlar, logolar, afişler, tanıtım filmleri, basın ilanları ve benzeri tasarımları içerir.

Grafik tasarımcılar; bir konu hakkında kavram/tema oluşturma ve buna uygun görsel tasarımlar hazırlama, reklamın tasarımından yayımlanmasına kadar olan süreçlerin dizaynı gibi işlerde görev alabilir.

Grafik tasarımı ile ilgili eğitimi meslek liselerinden veya üniversitelerden almak mümkündür. Meslek liselerinin “Grafik” bölümlerinden mezun olan kişiler “grafiker” unvanı alırlar, ayrıca bu liselerden mezun olan kişilerin sınavsız olarak iki yıllık ilgili bölümlere geçmeleri mümkündür. Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren “Grafik”bölümlerinden mezun olan kişilerse “grafik tasarımcısı” unvanı alırlar. Bu kişiler eğitimlerinde grafik sanatlar tarihi, iletişim kuralları, reklamcılık gibi mesleki kültür derslerinin yanı sıra sanat ve tasarım kültürü, tasarım okumaları ve grafik tasarım tarihi gibi teorik ve masaüstü yayımcılık, animasyon, hareketli görüntü tasarımı gibi bilgisayar ağırlıklı tasarım dersleri de alırlar.

Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Grafik tasarım gerektiren endüstrilerin ve yayınların listesi oldukça uzundur ve görsel iletişimden tutun gazetelere ve web sitelerine kadar hemen her medya alanını kapsamaktadır. Logolar ve şirket markaları, web siteleri, yazılı ve görsel reklamlar, kitap kapakları ve tasarımları, promosyon malzemeleri, paketleme, posterler, dergi ve gazetelerin düzeni, çizimler ve tebrik kartları gibi pek çok şeyin yapımında grafik tasarımcısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Grafik Tasarımcıları, yaratıcı direktör olarak çalışabilir, ürün markalama, reklam kampanyaları vb. için görseller oluşturan bir yaratıcı ekibi yönetebilirler, sanat yönetmenliği, sanat üretim müdürlüğü yapabilir, marka geliştirici, görsel imaj geliştirici, yayın tasarımcısı, web tasarımcısı olarak çalışabilirler.

Ülkemizde Grafik Tasarımı Bölümü hem 2 yıllık önlisans programı olarak hem de Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 4 yıllık lisans programı olarak eğitim vermektedir.

2019 Grafik Tasarımcısı Maaşları Ne Kadar?

Grafik tasarımcılar/grafikerler sektörel anlamda edindikleri tecrübeler, çalıştığı markalar veya firmaların iş kolları, hangi alanda daha çok çalışmalar yaptıkları, projeyi yönetme veya bitirme süreçleriyle alakalı olarak farklı maaşlar alırlar. Grafik tasarımcı olarak ajanslarda ya da matbaalarda, dijital baskı ofislerinde görev alan kişilerin, farklı uzmanlık alanları olabilmektedir. Teknolojinin ve iş dünyasının ihtiyaçlarının genişlemesiyle, bu mesleğin de farklı uzmanlık alanlar ortaya çıkmıştır. Arayüz tasarımcılığı, mobil uygulama ya da kullanıcı deneyimi tasarımcılığı, 3 boyutlu mimari ya da modelleme, otomobil tasarımcılığı veya tekstil tasarımcılığı gibi farklı ünvanlar doğmuştur. 1-3 yıl arası deneyimli bir tasarımcının maaşı 3-5 bin TL arasında değişirken, görev alınan işletmeye, yaşanılan şehire göre 5-6 bin TL’ ye kadar bu rakam çıkabilmektedir. Bu rakamların üzerinde deneyimlere sahip olan tasarımcılar da elbette daha fazla kazanmakta, işin yaratıcılık boyutu ve tecrübe ihtiyacına göre 20-30 bin TL’ ye kadar maaş alan tasarımcılar olduğu bilinmektedir. Ayrıca grafiker maaşları ne kadar sorusuna verilebilecek en güzel cevap ise, grafikerlerin maaşlarının tecrübeleriyle doğru orantılı olduğunu söylemektir. Grafik tasarımcılar ne kadar maaş alıyorlar noktasında, deneyim yılı üzerinden maaşları hesaplamak, birçok işletme ve ajans tarafından uygulanan yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu